Informator medyczny

Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Fotoradary - bezpieczeństwo czy dobry interes?

Fotoradary - bezpieczeństwo czy dobry interes?

Wielu kierowców zarzuca władzom miast i gmin, że używane przez miejskie i gminne straże fotoradary nie spełniają swojej roli – według nich często zamiast poprawiać bezpieczeństwo, służą za "maszynki do robienia pieniędzy" i łatwy sposób na podreperowanie budżetu.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Fotoradary - bezpieczeństwo czy dobry interes?

 2011-08-22 08:37 
Fotoradary - bezpieczeństwo czy dobry interes?

Fotoradary - bezpieczeństwo czy dobry interes?

Wielu kierowców zarzuca władzom miast i gmin, że używane przez miejskie i gminne straże fotoradary nie spełniają swojej roli – według nich często zamiast poprawiać bezpieczeństwo, służą za "maszynki do robienia pieniędzy" i łatwy sposób na podreperowanie budżetu.

Władze miast i gmin oraz strażnicy ripostują, że gdyby kierowcy nie łamali przepisów, nie byłoby za co wystawiać mandatów i fotoradary byłyby wówczas zbędne.

Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak sytuacja z fotoradarami wygląda w naszym powiecie. Ile straży miejskich i gminnych posiada i używa takie urządzenia, ile mandatów i na jaką kwotę zostało wystawionych w ubiegłym roku, a ile w pierwszym półroczu bieżącego roku.

W powiecie wejherowskim działają cztery straże – Straż Miejska w Wejherowie, Straż Miejska w Rumi, Straż Gminna w Choczewie i Straż Gminna w Gniewinie. Ta ostatnia – jak mówi Zygmunt Treder, komendant SG – nie posiadała, nie posiada i nie używa fotoradarów.

Wejherowo pod stałą kontrolą

Straż Miejska w Wejherowie posiada 4 fotoradary – z tego 3 stacjonarne i 1 mobilny. Fotoradary stacjonarne pracują codziennie przez 24 godziny na dobę, natomiast fotoradar mobilny używany jest kilkakrotnie w ciągu tygodnia, pracując za każdym razem ok. 5 godzin.

O ile kierowca musi mieć przekroczoną dozwoloną prędkość, żeby narazić się na zrobienie zdjęcia przez urządzenie i mandat karny? Tego przedstawiciele SM nie chcieli ujawnić.

- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące określa, że urządzenie rejestrujące nie może być ustawione tak, by rejestrowało szybkość przekroczoną o 10 i mniej km/godz – wyjaśnia Jacek Pisarek, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie. - Nie informujemy o „progach” szybkości ustawianych w fotoradarach. Dla prowadzących pojazdy progiem tym powinna być prędkość uwidoczniona na znaku ograniczenia prędkości, lub w przypadku braku takiego znaku, prędkość dopuszczona przez przepisy obowiązujące w obszarze zabudowanym.

W 2010 roku nałożono 10.870 mandatów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości na łączną kwotę 1 mln 954 tys. 430 zł. Do 31 lipca bieżącego roku ukaranych zostało 4.574 kierowców, nałożono na nich mandaty karne na łączną kwotę 751 tys. 625 zł.

Wejherowska SM nie prowadzi statystyk, ilu z tych kierowców to mieszkańcy naszego powiatu, a ilu to przyjezdni.

Rumia w oku jednego fotoradaru

Straż Miejska w Rumi posiada jeden fotoradar, który montowany jest zamiennie w 4 stacjonarnych masztach. Pracuje on codziennie. Statystycznie każdego dnia fotoradar rejestruje ok. 11 – 12 aut przekraczających prędkość. Rekordowy wynik to 153 zdjęcia - 30 maja 2011 r.

- Nie informujemy społeczeństwa, jaki „próg prędkości” ustawiany jest w urządzeniu – mówi Roman Świrski, komendant Straży Miejskiej w Rumi. - Dla kierowców tym progiem powinien być odpowiedni znak drogowy ograniczający prędkości, a tam gdzie nie ma znaku – prędkość dopuszczona przez przepisy w obszarze zabudowanym.

W 2010 roku Straż Miejska w Rumi nałożyła 2.628 mandatów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości na kwotę 346 tys. 460 zł. W okresie od 1 stycznia do 31 lipca bieżącego roku Straż Miejska w Rumi nałożyła 1.010 mandatów karnych za to samo wykroczenie, na kwotę 69 tys. 170 zł.

- Z uwagi na brak aktu wykonawczego do znowelizowanej ustawy "Prawo o ruchu drogowym" fotoradar nie był użytkowany od 1 stycznia 2011 r. do 5 maja 2011 r. – dodaje komendant Świrski. - Nie prowadzimy statystyki co do ilości ukaranych za przekroczenie prędkości mieszkańców Rumi. Ewidencja prowadzona jest na podstawie numerów rejestracyjnych, można więc określić ilość ukaranych z powiatu wejherowskiego. W roku 2010 ukarano 1.289 mieszkańców naszego powiatu za przekroczenie dozwolonej prędkości na kwotę 151 tys. 370 zł, a od stycznia do końca lipca 2011 r. – 526 kierowców z powiatu wejherowskiego na kwotę 33 tys. 260 zł. Pozostali ukarani zarówno w roku 2010 na kwotę 195 tys. 90 zł jak i w 2011 r. na kwotę 35 tys. 910 zł. to osoby spoza powiatu wejherowskiego.

Gniewino ma, ale nie używa

Straż Gminna dysponuje jednym urządzeniem do kontroli prędkości.

- Aktualnie nie są prowadzone kontrole prędkości z uwagi na zmniejszenie stanu osobowego – mówi Dariusz Kubiak, p.o. komendanta SG Choczewo. - Wcześniej kontrole prowadzone były z pojazdu służbowego z zainstalowanym urządzeniem.

Straż Gminna w Choczewie w roku 2010 wystawiła 1.014 mandatów karnych na kierowców nie stosujących się do ograniczeń prędkości na terenie gminy na łączna kwotę 151 tys. 950 zł, udzieliła też 85 pouczeń i skierowała 124 wnioski do Sądu Karnego w Wejherowie. W 2011 r. kontrole prędkości przeprowadzane były w maju, nałożono wówczas 23 mandaty karne na kwotę 3 tys. 610 zł i udzielono 1 pouczenia. Próg zadziałania urządzenia ustawiany był na 15 km powyżej dopuszczalnej prędkości.

Rafał Korbut

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Podobne wiadomości

2
Ukarali pieszych mandatami

2016-09-23, 15:37

Rozpoznajesz tego psa?

2016-09-22, 11:45

Opinie (7)

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.

Dodaj opinię
Mon1ka

ocena: 58%

2011-08-25 10:44:00
Ludzie ale cos z tym trzeba zrobic, ja jestem za usunieciem tego chorego wytworu nastawionego na kase. Jak takie rzeczy sie dzieja i nikt z tym nic nie robi, w glowie sie nie miesci!!!!!!!!!

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa
niezmotoryzowany

ocena: 59%

2011-08-24 00:30:00
to chyba przerasta wielu asów czterech kółek

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa
kierowca

ocena: 57%

2011-08-23 18:53:00
w Ustce fotoradar zbankrutował .Kierowcy zaczęli jeżdzić zgodnie z przepisami i nie opłacało się już wystawiać radaru Czy w Wejherowie też jest to możliwe aby zrobić na złośc straży miejskiej i jeżdzić poprawnie ? a zamiast pisać wielkie artykóły propagować np. poprawną jazdę

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa
wejherowianka

ocena: 58%

2011-08-22 15:52:00
Bezpieczeństwo pieszych i innych kierowców NAJPIERW, robienie kasy z mandatów NA DRUGIM MIEJSCU. W Wejherowie, jak zwykle na odwrót.

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa
d

ocena: 59%

2011-08-22 14:22:00
Fotoradaty przeważnie służa tylko i wyłacznie do robienia kasy. Stoją w miejscach gdzie kierowcy muszą się rozpendzić i siłą rzeczy przekraczają dozwolona prędkośc. Przykład wyjazd z Wejherowa w stronę Piaśnicy, jak można jadąc pod górę zachować prędkośc 50km/h??? Gdzie tu logika??? Gdzie miejsce zagrożone??? Tam nawet nie ma skrzyżowania??? Straż Miejska powiina miec ustawowy zakaz posiadania fotoradarów! Powinni zająć sie wykrywaniaem wykroczeń porządkowych a nie drogowych!!!

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa
k2

ocena: 57%

2011-08-22 12:34:00
kasa wpada do urzędów i to oni dalej ją sobie dzielą, szkoda tylko że nie potrafią w normalny sposób zarobić dla urzędu tylko udają że dbają o bezpieczeństwo

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa
01P

ocena: 56%

2011-08-22 09:25:00
Jakie są możliwości autora do podania informacji na jakie cele została wydana kasa z mandatów w poszczególnych gminach? To będzie ciekawe.

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa

© Copyright 2011-16 by Wejherowo, Reda, Rumia – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzySpołecznośćKontaktReklama