Informator medyczny

Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Okno Życia otwarte!

Jeżeli uda się w ten sposób uratować chociaż jedno dziecko, to będzie ogromny sukces – bo właśnie ratowanie życia nowonarodzonych dzieci to główny cel istnienia otwartego w czwartkowe przedpołudnie w Rumi Okna Życia.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Okno Życia otwarte!

 2014-04-10 15:00 

fot. Rafał Korbut

Rafał Korbutmoje artykuly

Jeżeli uda się w ten sposób uratować chociaż jedno dziecko, to będzie ogromny sukces – bo właśnie ratowanie życia nowonarodzonych dzieci to główny cel istnienia otwartego w czwartkowe przedpołudnie w Rumi Okna Życia.

Okno Życia to specjalnie przygotowane miejsce, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, anonimowe i bezpieczne pozostawienie go w nim. Zazwyczaj jest to faktycznie okno, znajdujące się przy kościele lub klasztorze, otwierane od zewnątrz i podłączone do alarmu. Gdy ktoś zostawi dziecko wewnątrz okna – uruchamia się alarm i dziecko natychmiast trafia pod opiekę.

Pierwsze współczesne Okno Życia w Polsce otwarto 19 marca 2006 u sióstr nazaretanek w Krakowie i oznaczono herbem Jana Pawła II oraz logo Caritas. Od tej pory otwarto kolejnyuch ponad 50 takich okien. Do lipca ub. roku dzięki ich istnieniu uratowano życie 64 noworodków. Teraz takie okno działa w Rumi w Domu Zakonnym Sióstr Salezjanek przy ul. Warszawskiej 6.

Otwierane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane z odpowiednim miejscem dla noworodka – wszystko po to, aby zdesperowana matka, która podjęła decyzję o pozbyciu się dziecka, mogła anonimowo je oddać i aby od razu otrzymało odpowiednią opiekę.

Po otwarciu okna uruchamia się sygnalizacja alarmująca dyskretnie opiekunki, zazwyczaj siostry zakonne. Noworodek umieszczany jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera go do szpitala, gdzie przechodzi badania, a następnie kierowany jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiane są procedury nadania tożsamości i adopcyjna. „Dzieci z okna” mogą dzięki temu szybko trafić do adopcji, a w czasie procedury adopcyjnej – dzięki zgodzie sądu na preadopcję – przebywać już w nowej rodzinie, co zapobiega chorobie sierocej.

Uroczystość otwarcia Okna Życia rozpoczęła się w kościele parafialnym Parafii Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi.

- O to życie od poczęcia do naturalnej śmierci wszyscy powinniśmy walczyć – mówił ksiądz proboszcz Kazimierz Chudzicki. - Dziś jesteśmy świadkiem wydarzenia, które ukazuje, że kościół stoi za życiem, że kościół dba o życie. Dziękujemy również miastu, że troszczy się o obywateli, o najmłodszych mieszkańców. Czasem tak jest, że to nowe życie wywołuje niepokój, szczególnie u młodych matek, które jeszcze nie są na to przygotowane. Trzeba pamiętać, że aborcja nie jest wyjściem z sytuacji. Powinniśmy chronić to życie jednocześnie pamiętając, że przecież takie dziecko może trafić do adopcji i w nowej rodzinie znaleźć bezpieczeństwo i miłość. Okno, które dziś otwieramy pokazuje, że nie trzeba zabijać. Że jak już naprawdę nie ma możliwości zapewnienia opieki i wychowania dziecku to jest inne – dużo lepsze - wyjście, niż aborcja.

Proboszcz podkreślił też rolę sióstr salezjanek, które pierwsze dowiedzą się, gdy w oknie ktoś pozostawi dziecko.

- To ogromne wyzwanie i odpowiedzialność – mówił ks. Chudzicki. - Bo przecież o każdej porze dnia i nocy ktoś może tu przyjść i zostawić dziecko – i od razu powinno ono być otoczone odpowiednia opieką. To ciągłe czuwanie.

W uroczystości wzięła udział młodzież z rumskich szkół. Oprócz tego wzruszający spektakl wystawiła grupa teatralna Nazaret. Aktorzy-amatorzy przygotowali sceny z czasów sprzed narodzenia Chrystusa przeplatane wydarzeniami ze współczesności. Spektakl zrobił ogromne wrażenie na wszystkich, którzy zebrali się na uroczystości w rumskim kościele. Na wielu twarzach widać było łzy wzruszenia.

- Okno Życia to serce życia, otwarte okno to otwarte serce na życie – wszystkich nas – mówił abp. Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. - Takich okien jest kilkadziesiąt w Polsce i one wszystkie zdały egzamin. Choćby w Matemblewie – gdy było otwierane wszyscy się zastanawiali, czy kiedyś ten alarm się odezwie, czy kiedyś jakieś dziecko tu trafi i będzie potrzebowało opieki. I tak się stało, nie raz. W tym oknie zostały ocalone już trzy ludzkie życia. Dziś jesteśmy niecałe dwa tygodnie przed kanonizacją Ojca Świętego i w przededniu Świąt Wielkanocnych. Niech więc pokój, radość i miłosierdzie będzie pośród nas. A Okno Życia jest znakiem tego miłosierdzia Bożego. I oby ono tu, w Rumi, żyło.

- Gorąco dziękuję siostrom salezjankom za to, że zechciały się podjąć tego trudu bycia strażniczkami życia – dodała Elżbieta Rogala-Kończak, burmistrz Rumi. - Siostry, gdy tylko pojawił się ten pomysł, od razu powiedziały: „robimy to, jesteśmy gotowe”. Dziękuję też księdzu proboszczowi. Ale nie tylko ich pomoc byłą bezcenna - okno powstało tez dzięki mieszkańcom, przedsiębiorcom, którzy bezinteresownie je wykonali.

Okno Życia w Rumi znajduje się w Domu Zakonnym Sióstr Salezjanek przy ul. Warszawskiej 6.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Galeria: Otwarcie Okna Życia

http://img.gwe24.pl/galerie/Otwarcie_Okna_Zycia/Otwarcie_Okna_Zycia_001_mini.JPG
http://img.gwe24.pl/galerie/Otwarcie_Okna_Zycia/Otwarcie_Okna_Zycia_002_mini.JPG
http://img.gwe24.pl/galerie/Otwarcie_Okna_Zycia/Otwarcie_Okna_Zycia_003_mini.jpg
http://img.gwe24.pl/galerie/Otwarcie_Okna_Zycia/Otwarcie_Okna_Zycia_004_mini.JPG
http://img.gwe24.pl/galerie/Otwarcie_Okna_Zycia/Otwarcie_Okna_Zycia_005_mini.JPG
http://img.gwe24.pl/galerie/Otwarcie_Okna_Zycia/Otwarcie_Okna_Zycia_006_mini.jpg
http://img.gwe24.pl/galerie/Otwarcie_Okna_Zycia/Otwarcie_Okna_Zycia_007_mini.JPG
http://img.gwe24.pl/galerie/Otwarcie_Okna_Zycia/Otwarcie_Okna_Zycia_008_mini.JPG

Opinie (1)

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.

Dodaj opinię
O

ocena: 54%

2014-04-10 22:26:18
Jak to się stało, że na żadnym zdjęciu nie ma Michała Pasiecznego, Ariela Sinickiego, albo Jacka Gafki?

oceń komentarz

Daj plusaDaj minusa

© Copyright 2011-16 by Wejherowo, Reda, Rumia – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzySpołecznośćKontaktReklama