Informator medyczny

Na naszych stronach wykorzystujemy wraz z innymi podmiotami pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rozumiem
Zamknij okienko

Wyższe diety dla sołtysów

Radni z gminy Wejherowo podwyższyli diety sołtysom. Uchwałę podjęto podczas ostatniej sesji w Dworku Drzewiarza w Gościcinie.

Podziel się tą wiadomością ze znajomym! Wypełnij formularz, aby Twój znajomy otrzymał rekomendację tego artykułu.
Twoje imię
Twój e-mail
Imię znajomego
Adres e-mail Twojego znajomego

Wyższe diety dla sołtysów

 2012-04-10 10:00 

fot. DD

Radni z gminy Wejherowo podwyższyli diety sołtysom. Uchwałę podjęto podczas ostatniej sesji w Dworku Drzewiarza w Gościcinie.

Od 2004 roku do tej pory uposażenie sołtysów sołectw do 1000 mieszkańców wynosiło 360 zł miesięcznie a sołtysów sołectw powyżej 1000 osób – 540 zł. Od kwietnia otrzymują o 60 zł więcej czyli odpowiednio 420 lub 600 zł. Zryczałtowane diety z tytułu wykonywania funkcji sołtysa wypłacane będą raz na miesiąc. Jednak nie ma nic za darmo. Wzrost diet ma związek z wprowadzeniem przez radę gminy Funduszu Sołeckiego, przez co znacznie wzrósł zakres obowiązków sołtysów.

- Rada może ustanowić zasady, na jakich będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej – wyjaśnia Magdalena Lorek, sekretarz gminy.

Miesięczna stawka zapewnia zwrot kosztów należytego wykonywania obowiązków sołtysa, a w szczególności utrzymania stałych, codziennych kontaktów z władzami, urzędem i jednostkami organizacyjnymi oraz świadczenia pomocy mieszkańcom w załatwianiu ich spraw indywidualnych i reprezentowania interesów na zewnątrz.

- Przez 8 lat nasi sołtysi otrzymywali takie wynagrodzenie więc wzrost o 60 zł nie jest duży, biorąc pod uwagę zakres ich obowiązków – dodaje wójt Henryk Skwarło.

W ślad za dietami sołtysów, radni wyodrębnili w budżecie gminy na rok 2013 środki na Fundusz Sołecki z przeznaczeniem na przedsięwzięcia, które są zadaniami własnymi gminy i służą poprawie warunków życia mieszkańców oraz są zgodne ze strategią gminy i mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków przy usuwaniu skutków klęski żywiołowej.

- Część środków wydatkowanych w ramach funduszy sołeckich od 10 do 30 procent podlega zwrotowi do gminy z budżetu państwa – mówi Witold Ciemięga, skarbnik gminy.

Gmina wprowadziła fundusz podstawowy, aby mieszkańcy mieli bezpośredni wpływ na inwestycje. Maksymalna kwota to około 350 tys. zł. Rok 2012 jest pierwszym rokiem realizacji zadań. 16 sołectw zaplanowało zadania lecz nie wszystkie do końca zrozumiały intencje. I choć zebrania wiejskie określiły zadania, jakie chcą realizować w ramach funduszu to jest potrzebny pewien okres czasu, aby wszystkie sołectwa właściwie zrozumiały na czym polega Fundusz Sołecki.

- 20 proc. środków otrzymujemy z budżetu państwa, kwota wyliczona to 355 tys. zł czyli 70 tys. zł na jedno sołectwo – dodaje Henryk Skwarło. - Natomiast fundusz dodatkowy w kwocie 3000 zł powinien umrzeć śmiercią naturalną.

Powrót
Oceń artykuł
+
 
-

Opinie (0)

Uwaga! Publikowane tutaj komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Nie ponosimy odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli Twój komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, zostanie usunięty.

Dodaj opinię

© Copyright 2011-16 by Wejherowo, Reda, Rumia – bieżące informacje, ogłoszenia, kalendarz imprez, rozkłady, reklama, wiadomości
Wszelkie prawa zastrzeżone
RegulaminRegulaminy ogłoszeń drobnych:
MediaSMobile | Bild Press
PartnerzySpołecznośćKontaktReklama