Będzie Trasa Kaszubska i Via Maris!

Autor: Rafał Korbut • 19 maja 2017 12:15 • Powiat wejherowski • 3 • Oceń: 5

Budowa Trasy Kaszubskiej staje się faktem – taką deklarację złożyli wiceministrowie Jerzy Szmit i Kazimierz Smoliński podczas konferencji zorganizowanej w Wejherowie. |Właśnie rozpoczyna się drugi przetarg, który ma wyłonić wykonawcę.

s6.jpg
Jest decyzja o realizacji Trasy Kaszubskiej! Chodzi o odcinek trasy S6 na odcinku od węzła Wielki Kack w Gdyni do skrzyżowania obecnej drogi S6 w okolicy Bożegopola. O to, aby droga powstała, od lat apelują samorządowcy, przedsiębiorcy i mieszkańcy Pomorza. Szczególne znaczenie trasa będzie mieć dla powiatów wejherowskiego i kartuskiego oraz dla Trójmiasta.


W budynku Starostwa Powiatowego w Wejherowie w piątek 19 maja odbyła się konferencja, podczas której wiceministrowie Infrastruktury i Budownictwa złożyli pisemną deklarację o rozpoczęciu realizacji Trasy Kaszubskiej jako odcinka drogi ekspresowej S6.


Jako główne efekty budowy tej drogi wymieniane są: rozładowanie ruchu tranzytowego (ominięcie Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego w kierunku na zachód) i zmniejszenie korków na trasach łączących powiaty wejherowski i kartuski z Trójmiastem.


- Decyzja w sprawie S6 nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale jest to bardzo ważny krok - powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - Jest to jedna z najbardziej potrzebnych i kluczowych decyzji. Wyliczenia wskazują, że ten odcinek będzie miał największe wskaźniki, jeśli chodzi o wykorzystanie. Trasa w bardzo newralgicznym punkcie rozwiąże wiele problemów mieszkańców, szczególnie powiatu wejherowskiego. Pamiętajmy też, że wielu mieszkańców gmin, przez które będzie przebiegać trasa, ma powiązania z Trójmiastem (pracują w trójmiejskich firmach, inni prowadzą tu własny biznes). My – jako uzrąd wojewódzki – jesteś,my przygotowani na wydanie niezbędnych zezwoleń na budowę, mam więc nadzieję, że cała procedura będzie przebiegała szybko i bez utrudnień.


Przedstawiciele rządu podkreślali, że potrzeby w zakresie inwestycji drogowych są znacznie większe, ale realizacja wszystkich zaplanowanych inwestycji nie jest możliwa z powodu zbyt małych funduszy zarezerwowanych na ten cel.


- To, że zaplanowana jest budowa dróg na kwotę blisko 200 mld zł, a do dyspozycji mamy połowę tego (jest to efekt działań poprzedniego rządu) nie oznacza, że połowy inwestycji nie zrealizujemy – powiedział Jerzy Szmit, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa. - Wszystkie te drogi powstaną; naszym dylematem jest natomiast to, w jakiej kolejności i w jakiej perspektywie czasu to zrobić. Trasa kaszubska jest jedną z inwestycji, które muszą być zrealizowane w pierwszej kolejności, jest priorytetem. A zatem: „Kaszubskie jeziora, kaszubski las...”, a teraz będzie Trasa Kaszubska!


Podczas konferencji padła jeszcze jedna deklaracja – o budowie trasy Via Maris (droga z Gdyni do Władysławowa, która ma być zbudowana zamiast planowanej od lat Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej).


- Decyzja o realizacji trasy zapadła, przystąpiliśmy już do prac studialnych i do bardzo konkretnych rozmów dotyczących spraw technicznych, wyznaczenia trasy i podziału zadań – poinformował wiceminister Jerzy Szmit.


Jeśli nie będzie komplikacji w procedurze przetargowej i przy realizacji inwestycji, trasa ma szansę powstać do 2021 roku.


Kazimierz Smoliński, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa:

- Jako parlamentarzysta z Pomorza cieszę się, że po raz kolejny udowadniamy, że nie patrzymy na potrzeby lokalnej społeczności w sposób polityczny, ale realizujemy te inwestycje, które są potrzebne i możliwe do realizacji, zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa. W tej chwili zapadła decyzja odnośnie budowy Trasy Kaszubskiej, aby skierować inwestycję do drugiego przetargu w zakresie „projektuj i buduj”. Odcinek będzie liczył 42 km, wartość zadania to prawie 2 mld zł. To jedno z większych przedsięwzięć w Polsce, jakie rozpoczynamy realizować. Poza Obwodnicą Trójmiasta to chyba najbardziej oczekiwana i potrzebna droga.


Marcin Horała, poseł na Sem RP:

- Wbrew temu, co niektórzy mówili - że to rząd PiS zablokował budowę Trasy Kaszubskiej – podpisana właśnie decyzja pokazuje, że nic bardziej mylnego. Decyzja w sprawie budowy to wielomiesięczna praca wielu osób. Jakąś „cegiełkę” do tego dołożył Parlamentarny Zespół Przyjaciół Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego, któremu mam przyjemność przewodniczyć. Udało się wywalczyć, aby przy brakujących środkach na realizację znacznej części programu dróg krajowych w Polsce jednak Trasa Kaszubska została skierowana do realizacji. Szczególnie dla mieszkańców powiatu wejherowskiego oraz Gdyni są to bardzo dobre wiadomości. Codzienne korki w Rumi i Redzie, codzienne problemy z dojazdem... temu wszystkiemu trasa ulży, a gdy powstanie Via Maris, to ostatecznie rozwiąże problemy drogowe.


Gabriela Lisius, starosta wejherowski:

- O budowę Trasy Kaszubskiej zabiegaliśmy od lat. Przypomnę, że jesienią ub. roku Rada Powiatu Wejherowskiego podjęła stanowisko w sprawie poparcia drogi S6. Minęło kilka miesięcy – i mamy decyzję! Minister podpisał ją na naszych oczach, liczymy więc na to, że realizacja stanie się faktem. Drugą wspaniałą informacją jest to, że przystąpiono do prac studialnych dotyczących trasy Via Maris. Obie części powiatu (i ta, która obejmuje gminy Szemud, Luzino i Łęczyce oraz ta, która dotyczy Małego Trójmiasta Kaszubskiego) zyskają nową infrastrukturę drogową. Korytarz transportowy dla mieszkańców powiatu i firm, funkcjonujących na naszym terenie, jest niezmiernie ważny. Bardzo cieszymy się z tej decyzji.
Tagi: S6, droga, apel, samorządowcy, , via maris , Trasa Kaszubska , obwodnica


Opinie

* pola wymagane

Oceń: 5 0
max
(2017-05-19 13:24)
Myśle że wielu bedzie zaskoczonych tak pozytywna informacja. Trasa Kaszubska ominie Część Gdyni , Rumie , Rede i Wejherowo, 40 km drogi bez korków i sygnalizacji świetlnej ta droga musi powstać. Co do drugiej drogi ...... Via Maris to jak nie zbudujecie obwodnicy Władysławowa to w tym mieście będzie paraliż drogi dojazdowej na wiele kilometrów.

Oceń: 4 1
Adamm
(2017-05-21 19:37)
Niestety po 1,5 roku blokowania przetargu ogłaszają go na połowę Trasy Kaszubskiej...chociaż dobre i to.
Via Maris to poroniony pomysł i raczej temat zastępczy (bo najszybciej można by ją zbudować za i tak wiele lat), bo ta droga nie ma logicznego uzasadnienia. Gdzie się miałyby te samochody we Władysławowie podziać? Dużo większym pożytkiem byłaby cała S6.

Oceń: 0 1
CLPodszkodowania
(2017-06-06 23:00)
Nie czekaj aż Twoja nieruchomość zamieni się plac budowy, NIE ZWLEKAJ - już TERAZ zadbaj o NALEŻNE ODSZKODOWANIE! Bezpłatne porady prawne, tel. 605-260-148 CLPodszkodowaniapl

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 01 02