Dochodzenie odszkodowania za stłuczkę na drodze wewnętrznej. Jak uzyskać należną rekompensatę?

Autor: GB • 15 maja 2017 11:26 • Region • 0 • Oceń: 0

Drogi wewnętrzne potrafią być niezwykle kłopotliwe dla kierowców. W ich obrębie przepisy kodeksu drogowego obowiązują w ograniczonym zakresie, a to oznacza, że kierujący pojazdami mogą sobie pozwolić na dużo więcej. Na tego typu drogach dochodzi często do niewielkich stłuczek. Mało kierowców wie, jak zachować się po zderzeniu na drodze wewnętrznej. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości prezentujemy krótki poradnik odszkodowawczy.

kosztorys naprawy samochodu.jpg

Rekompensata za stłuczkę na drodze wewnętrznej

Drogi wewnętrzne to odcinki trasy oznaczone tabliczką "Droga wewnętrzna" to zazwyczaj wąskie osiedlowe uliczki, parkingi i place. W ich obrębie przepisy kodeksu drogowego nie obowiązują w pełnym zakresie. Niestety na drogach wewnętrznych często dochodzi do stłuczek. Jak zachować się po feralnym zdarzeniu?

Jak postępować, by otrzymać rekompensatę z polisy ubezpieczeniowej?

  • oświadczenie lub notatka policyjna – podstawą do dochodzenie roszczeń odszkodowawczych jest zawsze dokument stwierdzający winę danego kierowcy za zaistniałe zdarzenie. Nie musimy od razu wzywać na miejsce stłuczki policji, wystarczy spisanie oświadczenia sprawcy wypadku. W dokumencie należy zawrzeć dane uczestników stłuczki, opis zdarzenia i oświadczenie winy, które musi podpisać sprawca. Jeśli nie wyraża on chęci złożenia podpisu na dokumencie musimy wezwać policję, która w oficjalnej notatce stwierdzi sprawcę zdarzenia. Warto zadbać też o zebranie danych teleadresowych ewentualnych świadków zdarzenia.
  • zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – kolejnym krokiem jest zgłoszenie szkody do właściwego zakładu ubezpieczeń. W przypadku szkód majątkowych zakład ubezpieczeń oszacuje na podstawie oględzin pojazdu wartość uszkodzeń. Kosztorys naprawy samochodu jest podstawą wypłaty należnego odszkodowania. Poszkodowany może też skorzystać z opcji naprawy w warsztacie, który w kwestii zapłaty za usługę rozliczy się z ubezpieczycielem.
  • odkup szkody – poszkodowani mogą skorzystać ze sprzedaży swojej szkody. Zgłaszając się do kancelarii odszkodowawczej świadczących tego typu usługi np. Automobilis możemy otrzymać od ręki rekompensatę. Kancelaria określa wartość szkody i przedstawia propozycję poszkodowanemu. Po jej zaakceptowaniu zostają wypłacone środki pieniężne, a firma odszkodowawcza już we własnym zakresie dochodzi zwrotu rekompensaty od ubezpieczyciela. 
  • dopłaty do odszkodowań – poszkodowani, którzy otrzymali zaniżone odszkodowanie po stłuczce mogą otrzymać dopłatę do odszkodowania. Zwracając się do kancelarii poszkodowany otrzyma urealnienie wartości szkody i propozycję dopłaty do odszkodowania. Po akceptacji pieniądze zostaną niezwłocznie wypłacone, a kancelaria samodzielnie odzyska zwrot od zakładu ubezpieczeń.


Stłuczka na drodze wewnętrznej to nie koniec świata. Każdy poszkodowany musi, jednak pamiętać o rzetelnym zabezpieczeniu swoich roszczeń odszkodowawczych. Notatka policyjna


Opinie

* pola wymagane
Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 01 02