Miliony z Unii na Węzeł Wejherowo

Autor: raf • 11 czerwca 2017 12:11 • Wejherowo • 1 • Oceń: 0

Wejherowo zdobyło prawie 19 milionów złotych dofinansowania ze środków unijnych na budowę węzła integracyjnego wraz z trasami dojazdowymi.

e0h194K2s0l0K1B4a9b3M1y0F5u6q4T5_f.jpg
Węzeł powstanie w centrum miasta, w ciągu ulicy Kwiatowej. Jest to jedna z trzech wielkich, strategicznych inwestycji komunikacyjnych w Wejherowie, obok budowanego obecnie Węzła Śmiechowo (Zryw) i już wybudowanego Zachodniego Połączenia Drogowego Wejherowa Węzeł Działki. Budowa pozwoli na bezkolizyjne połączenie dwóch części miasta, przedzielonych drogą krajową nr 6 i torami kolejowymi.


Całkowita wartość projektu to ok. 48 mln złotych, z czego 18,9 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Budowa inwestycji rozpocznie się w połowie bieżącego roku, a planowane zakończenie to rok 2019.


Inwestycja „Węzeł Wejherowo” obejmuje tereny położone pomiędzy ulicami 10 Lutego, Kwiatową i Spacerową, a ulicą I Brygady Pancernej Wojska Polskiego.


Umowa o dofinansowanie obejmuje m.in. budowę wiaduktu kolejowego (pod torami kolejowymi) w ciągu ulicy Kwiatowej, przebudowę skrzyżowań, ulic, chodników i zjazdów w drogach powiązanych z ul. Kwiatową; budowę parkingów i miejsc postojowych, w tym dla rowerów, budowę przystanków autobusowych, budowę fragmentu trasy rowerowej, przebudowę zejść do tunelu dla pieszych w sąsiedztwie dworca kolejowego wraz z budową wind.


Powstanie Węzła Wejherowo (Kwiatowa) w rejonie głównego dworca PKP/SKM, to nie tylko budowa wiaduktu, ronda i ulic objętego I etapem. Najważniejszym elementem tego węzła integracyjnego będzie II etap inwestycji, czyli budowa ogólnodostępnego parkingu dla samochodów i rowerów oraz przystanków MZK i PKS w pasie drogowo-kolejowym (po północnej stronie dworca – pomiędzy torami kolejowymi, a drogą krajową nr 6). Wielofunkcyjny parking połączony zostanie istniejącym przejściem z dworcem.


Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa:

- Połączenie bezkolizyjne łączące północną część miasta z południową to bardzo ważna inwestycja. Wszystko to z myślą o usprawnieniu i bezpieczeństwie ruchu mieszkańców Wejherowa. Podpisaliśmy umowę z marszałkiem województwa o dofinansowaniu budowy węzła integracyjnego wraz z trasami dojazdowymi w ciągu ulicy Kwiatowej w Wejherowie. Budujemy w ten sposób sprawny system komunikacyjny.


Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa:

- Budowa węzłów integracyjnych to część strategii rozwoju nie tylko Wejherowa, ale również województwa, jest to również kierunek zgodny z wytycznymi unijnymi. Celem tych inwestycji jest zmniejszenie obciążenia dróg ruchem samochodowym zwiększając jednocześnie udział w transporcie publicznym. Realizując takie działania przyczyniamy się do poprawy poziomu i jakości życia społeczności lokalnej oraz ograniczamy zanieczyszczenie powietrza, a dodatkowo możemy liczyć na dofinansowanie unijne.

Tagi: inwestycje , węzeł integracyjny


Opinie

* pola wymagane

Oceń: 0 0
krystian bisewski
(2017-06-18 11:55)
zamiast rozkopywać całe miasto lepiej skończyliby najpierw węzeł zryw a potem zabierali się za węzeł kwiatowa bo jeśli będą tak to robić to węzeł zryw będzie dokończony za następne20 lat

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 01 02