Odkryj historię swojego miasta razem z Legendami Północy od Specjala

Autor: MP • 19 maja 2017 10:57 • Wejherowo • 0 • Oceń: 0

Specjal od lat jest symbolem północnej Polski. Jego silne regionalne korzenie ukazuje bogactwo lokalnego nazewnictwa – każdy region nadaje mu indywidualny przydomek. Lokalne powiązania przedstawia również nowa kampania Legenda Północy odkrywając tajemnice miejscowych legend.

wejherowo_297x412_spady3mm_cmyk_druk_komiks_o_zalozeniu_wejherowa_txt_copy_988x614.jpg
fot. materiały prasowe

Jak doszło do założenia wspaniałego Wejherowa

Jakub Wejher był synem Jana, słynnego w owych czasach wojewody chełmińskiego i malborskiego. Po ukończeniu studiów zapragnął iść w ślady swojego ojca i dziada zostając żołnierzem. Szybko zasłynął z odwagi i umiejętności dowodzenia. Pewnego razu na jedną z wojskowych wypraw zaprosił go sam król Władysław IV Waza. Legenda głosi, że Jakub, jako dzielny żołnierz i dowódca, wsławił się walką z Moskalami. W jednej z bitew został ciężko ranny. Na łożu boleści złożył śluby, że w ramach odzyskania zdrowa, postawi kościół i klasztor. Nad rzeką Cedron znalazł odpowiednie miejsce, a po wyzdrowieniu dotrzymał obietnicy i to z nawiązką, fundując poza kościołem i klasztorem, także Kalwarię. Sam też zajął dumne miejsce na wejherowskim rynku, gdzie po dziś dzień możecie go tam podziwiać.  

Odkrywać więcej historii regionu można dzięki akcji Legenda Północy marki Specjal. Wszystkie opowieści zebrane na północy Polski zostały zapisane w atrakcyjnej formie komiksów. Wybrane legendy pojawiły się na limitowanej serii puszek i butelek Specjala, a wszystkie dostępne są na stronie internetowej www.legendapolnocy.pl

Legendarne historie, unikalny smak i regionalny przydomek. A Ty jak go nazywasz? 

Nie bez powodu Specjal zagłębił się w miejscowe legendy. Na przestrzeni lat wpisał się w północne rejony naszego kraju jako lokalny trunek, jednocześnie stwarzając pole do tworzenia legend o nim samym.  Okazuje się, że Specjal, znany także jako Lajceps jest różnie nazywany w poszczególnych rejonach północy. Dla jednych Perła Bałtyku, Tczewski Dialekt, czy Elbląska Noc Polarna. W innych miejscach figuruje jako po prostu Czarny, jednak najciekawsze są wariacje epitetów do tego koloru. I tak właśnie możemy go spotkać pod pseudonimami: Czarny Wąż, Orzeł, Książę, Ninja.  Jawi się także jako Mroczny Rycerz, czy Cień Mordoru. Zwolennicy jego unikalnego smaku nazywają go po prostu The Specjal One w regionie. 

Chociaż bogactwo nazw jest ogromne, to jedno jest pewne –  Specjal stał się autentycznym symbolem polskiej północy z którą się utożsamia.

Jeśli jesteś ciekawy pozostałych Legend Północy znajdziesz  je nie tylko na stronie www.legendapolnocy.pl. Opowieści są dostępne także w największych miastach północy w postaci oryginalnych murali. 

WEJHEROWO_297x412_spady3mm_CMYK_druk_komiks_o_zalozeniu_wejherowa_txt copy.jpg

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 01 02