PGE EJ 1 angażuje się w rozwój gmin lokalizacyjnych

Autor: GWE24.pl • 19 listopada 2015 15:00 • 0 • Oceń: 0

PGE EJ 1, Spółka powołana do przygotowania procesu inwestycyjnego i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, opracowała razem z gminami Choczewo, Gniewino i Krokowa Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. Celem inicjatywy, która została zainaugurowana 16 listopada, jest kontynuacja bliskiej, opartej na partnerskich relacjach, współpracy Inwestora z gminami. Uruchomienie Programu pozwala na stworzenie przejrzystego systemu finansowania wartościowych, istotnych dla mieszkańców i rozwoju terenów objętych działaniami inwestycyjnymi projektów oraz inicjatyw. Ze wsparcia mogą korzystać zarówno urzędy i instytucje publiczne, jak również lokalne stowarzyszenia i organizacje.ygotowania procesu inwestycyjnego i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, opracowała razem z gminami Choczewo, Gniewino i Krokowa Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. Celem inicjatywy, która została zainaugurowana 16 listopada, jest kontynuacja bliskiej, opartej na partnerskich relacjach, współpracy Inwestora z gminami. Uruchomienie Programu pozwala na stworzenie przejrzystego systemu finansowania wartościowych, istotnych dla mieszkańców i rozwoju terenów objętych działaniami inwestycyjnymi projektów oraz inicjatyw. Ze wsparcia mogą korzystać zarówno urzędy i instytucje publiczne, jak również lokalne stowarzyszenia i organizacje.

fot. materiały prasowe

Dobrosąsiedzkie stosunki i zaangażowanie w życie mieszkańców gmin, na terenie których może powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa, stanowią dla PGE EJ 1 kluczowe elementy przygotowań do realizacji inwestycji. Spółka, w uzgodnieniu z lokalnymi władzami, prowadzi szereg działań edukacyjno-informacyjnych podnoszących poziom wiedzy na temat energetyki jądrowej. Dba również o budowanie i utrzymanie wysokiego poziomu akceptacji społecznej dla budowy elektrowni jądrowej. Co więcej, Spółka wspiera projekty realizowane na terenie gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino. Tego typu działania są realizowane od początku obecności Spółki w poszczególnych gminach.

Wraz z uruchomieniem Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych współpraca Inwestora z gminami wchodzi w kolejny etap. W wyniku uzgodnień między Spółką a wójtami gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa opracowane zostały szczegółowe założenia Programu. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na oczekiwania lokalnej społeczności i będzie stanowić podstawę do dalszego zaangażowania Spółki w rozwój społeczno-gospodarczy gmin.

Uruchomienie Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych stanowi bardzo ważny krok w kierunku budowania otwartych i partnerskich relacji z mieszkańcami oraz wypracowywania rozwiązań, które odpowiedzą na ich najważniejsze potrzeby – podkreśla Jacek Cichosz, Prezes Zarządu PGE EJ 1.

Celem jest rozwój gmin

Program pozwala stworzyć model finansowania lub dofinansowywania projektów o charakterze edukacyjno-informacyjnym, projektów wymagających zaangażowania Spółki w realizację gminnych projektów infrastrukturalnych, inicjatyw dobroczynnych i projektów sponsoringowych oraz, na poziomie powiatowym, działań związanych z rynkiem pracy i wsparciem rozwoju zawodowego. O wsparcie w ramach Programu mogą się starać zarówno instytucje publiczne, organizacje, jak i osoby prywatne. Warunkiem koniecznym jest, aby planowane działania były realizowane na poziomie lokalnym, z korzyścią dla wszystkich mieszkańców.

Za transparentną dystrybucję środków finansowych w ramach Programu odpowiedzialna będzie Rada Konsultacyjna, czyli ciało doradcze złożone z przedstawicieli Spółki, władz samorządowych województwa pomorskiego, starostw powiatowych w Pucku i Wejherowie oraz władz i mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa. Zadaniem Rady będzie opiniowanie i ocena zgłaszanych projektów oraz rekomendowanie Zarządowi Spółki PGE EJ 1 tych inicjatyw, które spełniają wymagania Programu. Wśród kluczowych kryteriów oceny są: potrzeba społeczna realizacji projektu, pomysłowość i atrakcyjność form realizacji, poziom zaangażowania społecznego w projekt, upowszechnianie wiedzy na temat energii jądrowej i projektu jądrowego oraz zasięg działań.

- Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych przyczyni się do wyzwolenia potencjału społecznego lokalnych instytucji i organizacji, z korzyścią dla wszystkich mieszkańców – dodaje Jacek Cichosz.

Nabór wniosków o finansowanie rozpoczął się wraz ze startem Programu. Regulamin, szczegółową instrukcję sposobu ubiegania się o finansowanie oraz wzory wszystkich niezbędnych dokumentów można znaleźć na stronie www.pgeej1.pl, stronach internetowych gmin Choczewo, Gniewino, Krokowa oraz w Lokalnych Punktach Informacyjnych.

Budżet Programu na finansowanie projektów zgłaszanych i realizowanych do końca 2015 roku wynosi 1 milion 200 tys. złotych. Budżet oraz termin rozpoczęcia naboru wniosków na kolejne lata będzie ogłaszany nie później niż 1 marca roku, którego nabór dotyczy.

 

Regulamin, szczegółowa instrukcja sposobu ubiegania się o finansowanie oraz wzory wszystkich niezbędnych dokumentów dostępne są na stronach internetowych:

  • Spółka PGE EJ 1 - www.pgeej1.pl,

  • Urząd Gminy Choczewo - www.choczewo.com.pl,

  • Urząd Gminy Gniewino - www.krokowa.pl,

  • Urząd Gminy Krokowa – www.gniewino.pl.

oraz w Lokalnych Punktach Informacyjnych:

  • Lokalny Punkt Informacyjny – Choczewo

ul. Pierwszych Osadników 30a

84-210 Choczewo

info.choczewo.ej@gkpge.pl

  • Lokalny Punkt Informacyjny – Gniewino

ul. Pomorska 67

84-250 Gniewino

info.gniewino.ej@gkpge.pl

  • Lokalny Punkt Informacyjny – Krokowa

ul. Pucka 2

84-100 Krokowa

info.krokowa.ej@gkpge.pl


Opinie

* pola wymagane
Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 01 02