Pływające domy

Autor: DD • 13 maja 2017 09:00 • Powiat wejherowski • 0 • Oceń: 5

W Polsce, podobnie jak w Szwecji, możemy budować domy pływające. Nie ma czynszu, a jedyny wydatek to koszty postoju i cumowania, użytkowania domu i gruntów pokrytych wodami.

ERH_EcoReadyHouse_Floating House_Nacka _Szwecja.jpg

W prawie polskim dom pływający nie podlega takim wymogom jak inne nieruchomości mieszkalne, a co za tym idzie należy rejestrować go jako obiekt pływający (jacht). To stwarza jedną z niewielu trudności, w pływającym domu nie można się zameldować.

Jeśli marzymy o domu na wodzie, to pierwszym krokiem do realizacji tego planu jest wybór lokalizacji. Musimy bowiem ustalić z Urzędem Żeglugi Śródlądowej i Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, czy nie koliduje ona z trasami statków. Nasz nowy dom możemy wybudować zarówno na jeziorze, jak i na rzece. Jedyny warunek to brak silnego nurtu. Potem można rozpocząć budowę.

Koszty budowy domu zależą nie tylko od jego metrażu, ale też jego lokalizacji i muszą być szacowane w każdym przypadku indywidualnie. Niemniej brak kosztu zakupu gruntu oznacza znaczną oszczędność wobec domów tradycyjnych.

-Domy pływające to rozwiązanie, które zdobywa coraz większa popularność w Polscemówi Wojciech Pronobis, Country Director Poland marki ERH. - Projekty, to zarówno domy duże, powyżej 250 m kw jak i mniejsze około 150 m kw.

Tagi: dom


Opinie

* pola wymagane
Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.