Reportaże przyrodnicze w naszych gazetach

Autor: g.bryszewski • 13 stycznia 2017 12:12 • Wejherowo • 0 • Oceń: 0

W listopadzie ubiegłego roku zakończyliśmy publikację reportaży przyrodniczych w naszych gazetach. Cykl publikacji powstał w ramach zadania „Zrozumieć przyrodę. Pomorskie skarby natury. Przewodnik inny niż wszystkie – publikacja cyklu reportaży przyrodniczych.” Nasze wydawnictwo - NORDAPRESS P.P.H.U. Halina Ruszewska otrzymało dofinansowanie wspomnianego zadania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt kwalifikowany WFOŚiGW w Gdańsku wyniósł 40.743,34 PLN, kwota dotacji to natomiast 20.000 PLN.

czolpino.JPG
fot. archiwum

www.wfosigw.gda.pl


Sprawozdanie z realizacji zadania „Zrozumieć przyrodę. Pomorskie skarby natury. Przewodnik inny niż wszystkie – publikacja cyklu reportaży przyrodniczych.” Wnioskodawca: NORDAPRESS P.P.H.U. Halina RuszewskaGłównym celem zadania było przygotowanie i publikacja w gazetach wydawnictwa czterech reportaży z miejsc cennych przyrodniczo. Autorem wspomnianych publikacji został Tomasz Słomczyński – doświadczony dziennikarz, publicysta, reportażysta, który wielokrotnie poruszał tematy związane z ochroną przyrody i ekologią.

Reportaże, oprócz relacji z wypraw w konkretne miejsce zawierały również informacje na temat wybranych gatunków chronionych zwierząt i roślin, ze wskazaniem na konieczność ich ochrony, informacje na temat sieci powiązań między poszczególnymi gatunkami w ramach określonego ekosystemu. We wspomnianych artykułach pojawiły się również wskazówki, jak – bez wyrządzania szkód, zwiedzać opisywane miejsca i zapoznawać się w terenie z walorami przyrodniczymi. 

Prace przygotowawcze niezbędne do napisania reportaży rozpoczęto pod koniec września 2016 roku. W dniach 19-24.09.2016 trwały prace przygotowawcze do napisania reportaży pt. "Lasy Mirachowskie. Pajęczyna ukryta między drzewami" oraz "Słowiński Park Narodowy. Biała kartka w środku mrowiska". Polegały one na zapoznaniu się z dostępną literaturą na temat walorów przyrodniczych ww. Miejsc. 26.09.2016 autor reportażu, Tomasz Słomczyński udał się do siedziby Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie, do miejscowości Kluki i szlakiem na Wydmę Czołpińską w celu zebrania materiałów do reportażu - przeprowadzenia wywiadów, przejścia ścieżkami przyrodniczymi, wykonania fotografii.

Dzień później, autor udał się do Lasów Mirachowskich - do rezerwatu Kurze Grzędy i do siedziby Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w celu zebrania materiałów do reportażu - przeprowadzenia wywiadów, przejścia ścieżkami przyrodniczymi, wykonania fotografii. W połowie października 2016 roku rozpoczęły się przygotowania do napisania reportaży pt. "Niebieskopióry oszust i amerykański najeźdźca" oraz "Bezdomny ślepiec i domek z kart". Polegały one na zapoznaniu się z dostępną literaturą na temat walorów przyrodniczych Zaborskiego Parku Krajobrazowego, autor odbył wizyty w Zaborskim Parku Krajobrazowym - w siedzibie Parku w Charzykowach i w szeregu miejsc na terenie Parku, w celu zebrania materiałów do reportażu - przeprowadzenia wywiadów, przejścia ścieżkami przyrodniczymi, wykonania fotografii.

Gotowe materiały (reportaże wraz ze zdjęciami) dotarły do wydawnictwa Nordapress we wrześniu i październiku 2016 roku. Reportaże zostały zamieszczone we wszystkich bezpłatnych gazetach wydawanych przez wydawnictwo w październiku i listopadzie: Express Trójmiasto – miesięcznik (nakład -20000 egz.), Express Powiatu Wejherowskiego – tygodnik (nakład -12000 egz.), Express Powiatu Kartuskiego – dwutygodnik (nakład - 10000 egz.), Express Powiatu Lęborskiego – dwutygodnik (nakład – 10000 egz.), Express Powiatu Puckiego – miesięcznik (nakład – 7500 egz.), Express Rolniczy - miesięcznik (nakład - 10000 egz.), Express Powiatu Starogardzkiego – miesięcznik (nakład - 10000 egz.). 

Grupa docelowa bezpośrednia reportaży wynosi około 159 tys.osób (łączny miesięczny nakład powyższych gazet wynosi 79500, zakładaliśmy, że jeden egzemplarz czyta jedna osoba).

Wspomniane materiały zostały również opublikowane na wszystkich portalach - gle24.pl, gwe24.pl, gdzie towarzyszyły im specjalne banery. Ich celem było zachęcenie internautów do przeczytania reportaży, informowały one także o szczegółach zadania i dofinansowaniu ze środków WFOŚ. Ilość unikalnych użytkowników (miesięcznie) serwisu gwe24.pl wynosi 40 000, w przypadku serwisu gle24.pl jest to liczba 5400. Można założyć, że w większości co miesiąc odwiedzają te portale te same osoby, choć obserwujemy tendencje wzrostowe (co miesiąc nowi tzw. unikalni użytkownicy). Dlatego przyjmuje się, że w okresie od października do grudnia 2016 roku strony internetowe, gdzie będą umieszczone reportaże, odwiedziło w sumie ok 55 tys. internautów (założyliśmy, że do końca roku liczba internautów zwiększyła się o 10 tys. osób). Niezbędne będzie także założenie, że część internautów i czytelników – to ta sama grupa osób. Szacuje się ją na ok. 22,5 tys. internautów (co drugi internauta jest jednocześnie czytelnikiem). Ostateczna liczba odbiorców internetowych wyniesie więc około 22,5 tys. osób). Łączna liczba bezpośrednich odbiorców projektu (czytelnicy – ok. 159 tys. osób i internauci – ok. 22,5 tys. osób) wynosi więc około 181500 osób.

Celem głównym zadania było podniesienie poziomu wiedzy, świadomości i wrażliwości ekologicznej a także wzbudzenie bądź utrwalenie i rozwijanie przekonania o konieczności ochrony bioróżnorodnych ekosystemów, wśród Czytelników i rolników (odbiorców Expressu Rolniczego). 

O skuteczności realizacji działania na pewno świadczy wspomniana wcześniej liczba odbiorców reportaży.

Tagi: ekologia , reportaże_przyrodnicze , publikacja


Opinie

* pola wymagane
Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27
28
29 30 31 01 02 03 04