Słoneczna czy wiatrowa?

Autor: DD • 12 maja 2017 10:00 • Region • 0 • Oceń: 0

Przybywa gospodarstw domowych, korzystających z elektrowni słonecznych czy wiatrowych. Każde z nich ma swoich zwolenników i przeciwników.

Elektrownia wiatrowa.jpg

Coraz więcej osób dostrzega konieczność zmian w podejściu do otaczającego nas środowiska - zmniejszenia zużycia energii oraz surowców naturalnych. Nie dziwi zatem fakt, że rośnie popularność rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii.

W ostatnich latach przybywa gospodarstw domowych z zainstalowanym, kompletnym systemem fotowoltaicznym. Zdecydowanie największy koszt całej inwestycji to zakup modułów. Ich udział procentowy w kosztach instalacji zależy od mocy systemu, ale można przyjąć średni poziom powyżej 50 procent wszystkich kosztów inwestycji. Cała inwestycja to wydatek rzędu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku osób prywatnych dodatkowo musimy doliczyć 8 procentowy VAT dla domów jednorodzinnych.

Z kolei koszt instalacji elektrowni wiatrowej jest ściśle związany z generowaną przez nią mocą. Dla przykładu, inwestycja w profesjonalną, dużą elektrownię wiatrową o mocy np. 20 kW. to wydatek rzędu nawet kilkuset  tysięcy złotych. Dwukrotnie mocniejsze (1000 W) starczają do ogrzania wody czy oświetlenia naszego domu. Tego typu inwestycje kosztują około kilkunastu tysięcy złotych. Przyjęło się, że na potrzeby domu jednorodzinnego zamieszkiwanego przez kilkuosobową rodzinę w pełni wystarczy moc 5kW. Ten wydatek jest jednak dużo większy, gdyż mówimy o kwocie około kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Tagi: elektrownia


Opinie

* pola wymagane
Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.