Sprzedaż ciągników wciąż spada

Autor: GB • 12 sierpnia 2016 00:14 • 0 • Oceń: 0

W pierwszym półroczu zarejestrowano 4180 nowych ciągników rolniczych. Dla porównania w analogicznym okresie roku 2015 było ich blisko 2-krotnie więcej – bo 7481 sztuk. W ostatnim miesiącu analizowanego okresu sprzedaż zatrzymała się na poziomie 731 nowych traktorów, co jest wynikiem lepszym od majowego o 13 proc., ale jednocześnie o 63 proc. gorszym od odnotowanego przed dwunastoma miesiącami.

nature-sky-clouds-field-large.jpg
To wyjątkowo trudny rok dla producentów ciągników rolniczych. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do sprzedaży rocznej na poziomie ok. 14 000 sztuk. W tym roku nie ma szans na taki wynik. Obawiam się, że nie przekroczymy nawet bariery 10 000, bo druga połowa roku jest zazwyczaj gorsza niż pierwsza. O wiele mniejsze spadki zanotowaliśmy na rynku traktorów z drugiej ręki – 8391 sztuk do końca czerwca br. versus 9579 sztuk w analogicznym okresie roku ubiegłego. Pomimo że spadki nie ominęły i tego segmentu, wyraźnie widać, że klienci są obecnie zorientowani na maszyny używane, co dla producentów powinno być sygnałem do wzmożonej promocji części zamiennych – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Lider w niebiesko-białej koszulce

Po pierwszym półroczu liderem rynku pozostaje New Holland, który zarejestrował 646 nowych ciągników, czyli o 49 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2015. W samym czerwcu producent niebiesko-białych ciągników wypuścił na rynek 106 sztuk (o 6 więcej niż w maju i o 271 mniej niż przed rokiem), co pozwoliło na zajęcie drugiego miejsca. Liderem w czerwcu i wiceliderem po pierwszych sześciu miesiącach jest John Deere. Producent zza oceanu zarejestrował w pierwszym półroczu 589 ciągników, a więc o 53 proc. mniej niż przed rokiem. Tylko w czerwcu 108 nabywców zdecydowało się na zakup ciągnika spod znaku jelenia. Jest to wynik o 9 sztuk gorszy niż w maju i o 234 gorszy niż przed dwunastoma miesiącami. W ostatnim miesiącu półrocza podium zamknęła marka Kubota. Zarejestrowano 101 pomarańczowych traktorów, a więc o 39 więcej niż w maju i o 42 mniej niż przed rokiem. Po pierwszym półroczu japoński producent zajmuje czwartą pozycję z wynikiem 487 rejestracji. Trzeci jest z kolei Zetor, na zakup którego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zdecydowało się 573 nabywców (o 40 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2015).

Major na czele

W modelach nieprzerwanie króluje czeski Major 80. Od początku roku sprzedano 177 takich ciągników. W czerwcu na Majora zdecydowało się 29 nabywców (o 2 więcej niż w maju i o 11 mniej niż przed rokiem), co pozwoliło na zajęcie pierwszej pozycji również w klasyfikacji miesięcznej. Na miejscu drugim, tak w czerwcu, jak i po pierwszych sześciu miesiącach, ulokował się Ursus C380. Od stycznia do czerwca zarejestrowano 135 sztuk modelu C380, a w samym czerwcu 22. Podium w omawianym miesiącu, z 18 rejestracjami, zamyka inny z modeli Ursusa – C382. Po sześciu miesiącach trzeci jest jednak Zetor Proxima 90, którego sprzedało się 109 sztuk.

Mazowsze poza konkurencją

Mazowsze pozostaje liderem pod względem rejestracji nowych ciągników rolniczych. W pierwszym półroczu zarejestrowano tam 743 sztuki, czyli o 39 proc. mniej niż przed rokiem. W samym czerwcu z wynikiem 88 sprzedanych sztuk Mazowsze musiało jednak ustąpić Wielkopolsce, w której zarejestrowano 90 traktorów. Po pierwszym półroczu Wielkopolanie uplasowali się na drugim miejscu z rejestracją na poziomie 509 nowych ciągników (o 64 proc. mniej niż przed rokiem). Podium w czerwcu i po sześciu miesiącach zamyka woj. lubelskie – wyniki Lubelszczyzny to odpowiednio 63 i 343 sztuki.

Tagi: ciągniki , raport , sprzedaż , Martin&Jacob , sprzedaż_ciągników

Powiązane artykuły


Opinie

* pola wymagane
Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.