Wybudują węzeł i nową siedzibę dla dzieci

Autor: Rafał Korbut • 11 stycznia 2017 17:22 • Rumia • 0 • Oceń: 0

To kolejny krok w kierunku budowy komunikacyjnego węzła integracyjnego w Rumi: podpisano list intencyjny, w którym władze miasta i powiatu zobowiązały się do podjęcia działań umożliwiających realizację tej największej w Rumi inwestycji.

wezel ognisko.JPG
Rafał Korbut
Uroczyste podpisanie listu nie bez powodu odbyło się w siedzibie Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w Rumi Janowie. Miejsce ma tu bardzo duże znaczenie, ponieważ na terenie, gdzie obecnie znajduje się Ognisko Wychowawcze, zostanie zamienione w duży parking. Burmistrz Rumi zapowiedział natomiast, że miasto wybuduje dla dzieci nową siedzibę.


List intencyjny podpisali Gabriela Lisius, starosta wejherowski oraz Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. Dotyczy on projektu pod nazwą „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi”, który otrzyma dofinansowanie na poziomie ok. 13 mln złotych! Będzie to największa inwestycja drogowa w historii miasta.


- To kolejny, bardzo duży krok w kierunku realizacji tej przełomowej dla miasta inwestycji - mówi burmistrz Michał Pasieczny. - Na dzień dzisiejszy wiemy, że dofinansowanie wyniesie minimum 13 mln zł, ale jednocześnie mamy nadzieję, że po przetargach ta kwota będzie większa. Poza tym wpisani jesteśmy też w pulę projektów rezerwowych. Pierwszy etap tej ogromnej inwestycji jest koordynowany z Szybką Koleją Miejską, a SKM jest już po przetargu. Niedługo ruszy więc budowa nowego dworca. Podpisanie listu intencyjnego jest kolejnym etapem inwestycji, którą my – jako miasto – rozpoczniemy po zakończeniu prac realizowanych przez SKM. Na działce, gdzie dziś jest siedziba Ogniska, powstanie parking z ponad 100 miejscami dla samochodów, który jest niezbędnym elementem węzła integracyjnego. Bardzo cieszę się więc, że wspólnymi siłami, ze Starostwem Wejherowskim wybudujemy nową siedzibę dla ośrodka.


Zarówno władze miasta, jak i powiatu, zgodnie przyznają, że budowa węzłów integracyjnych wraz z trasami dojazdowymi to kluczowa inwestycją, która znacząco usprawni komunikację w mieście oraz zoptymalizuje obsługę transportu zbiorowego w całym powiecie wejherowskim.


- Poprzez budowę węzłów integracyjnych zapewnimy rozwój miasta i udrożnimy komunikację nie tylko dla Rumi, ale też dla mieszkańców całego powiatu i osób przyjezdnych – mówi starosta Gabriela Lisius. - Ale najpierw musimy przenieść dzieci w nowe, bezpieczne miejsce, zapewnić im dobre warunki do mieszkania i życia (pamiętajmy, że dzieci przebywają tu całodobowo). Działka, na której znajduje się obecnie Ognisko Wychowawcze, jest jedynym miejscem, w którym może powstać parking niezbędny do realizacji węzła integracyjnego. Dlatego budowa nowej siedziby jest koniecznością – ale musi to być miejsce przyjazne dla dzieci, w pobliżu szkoły, innych obiektów użyteczności publicznych i dobrze skomunikowane.


Ognisko Wychowawcze „Dziadek” przeprowadzi się w przyszłości do budynku, który powstanie przy ul. Ślusarskiej. Miasto ze swojej strony przekazuje teren, natomiast kwestią budowy siedziby zajmie się już powiat.


- Przeniesienie ośrodka z pewnością nie będzie łatwe przede wszystkim dla dzieci, ale mając na względzie dobro całej sytuacji musimy to zaakceptować – mówi Ewa Myć-Szopińska, dyrektor Ogniska Wychowawczego. - Musimy pamiętać, że jest to dom dla naszych wychowanków. Mamy więc nadzieję, że warunki zaproponowane przez władze miasta (działka, na której powstanie nowa siedziba) będą satysfakcjonujące. Gdy powstanie nowa placówka, to dopiero wtedy na terenie działki, gdzie mieści się obecnie nasza siedziba, będą mogły zacząć się prace związane z węzłem integracyjnym. Szacuję, że to jest perspektywa ok. dwóch lat.

Tagi: inwestycje , drogi , komunikacja , węzeł , integracyjny , ognisko , wychowawcze


Opinie

* pola wymagane
Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 01 02