Zaśpiewają o morzu, okrętach i marynarzach

Autor: raf • 18 kwietnia 2017 15:00 • Wejherowo • 1 • Oceń: 0

Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu to niezwykłe wydarzenie muzyczne. Do Wejherowa po raz kolejny przyjadą zespoły chóralne z całego kraju, by przed jury i publicznością wykonać utwory o tematyce morskiej.

DSC_0056.JPG
Będzie to już XXIII edycja wejherowskiego festiwalu.


- Jest to festiwal szczególny – podkreśla Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. - Pierwszy taki festiwal odbył się w 1966 roku! Minęło zatem już ponad pół wieku od kiedy w Wejherowie organizowane są festiwale o tematyce morskiej. To wydarzenie powstało z inicjatywy trzech osób: Jana Trepczyka, Mieczysław Baran i Elżbieta Kania. Pierwsze festiwale odbywały się w amfiteatrze a miejskim parku, dopiero po 1980 roku zostały przeniesione do kościołów – Kolegiaty i kościoła pw. Św. Leona. A od 2013 roku - na scenach Filharmonii Kaszubskiej.


W tym roku w festiwalu weźmie udział 18 zespołów chóralnych.


- Muzycy przyjeżdżają do nas z całej Polski – mówi Jolanta Rożyńska, dyrektor WCK. - Zespoły (a są to zarówno chóry dziecięce, młodzieżowe, szkolne, akademickie i takie, w których śpiewają osoby dorosłe) rywalizują w sześciu kategoriach. Festiwal odradza się, nabiera nowego tempa. Duża ilość chórów i duże zainteresowanie sprawia, że będziemy mogli posłuchać ciekawych wykonań, Zmiany regulaminowe sprawiły natomiast, że chóry będą miały większą niezależność w doborze i wykonywaniu utworów.


- Jestem przekonana, że będzie to kolejna bardzo udana edycja – dodaje Dorota Muża-Szlas, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie.


Samemu festiwalowi, który oficjalnie rozpocznie się w piątkowy wieczór przemarszem chórów i koncertem inauguracyjnym, towarzyszyć będą wystawy i prelekcje. W piątek w wejherowskim muzeum zorganizowana zostanie konferencja, której tematem będzie osoba Jana Trepczyka.


- Jan Trepczyk jest nie tylko jednym z inicjatorów festiwalu, ale również jednym z założycieli naszego muzeum – mówi Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. - Oprócz konferencji będzie też przygotowana wystawa typu roll-up, przygotowana przez Edmunda Kamińskiego i Radosława Kamińskiego.Program XXIII edycji OFPoM:


21 kwietnia (piątek):


godz. 10.00 – 16.00, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie - Jan Trepczyk 110-lecie urodzin (konferencja naukowa + wystawa)


godz. 18.00, Plac Jakuba Wejhera - Parada chórów, symboliczne przekazanie klucza władania miastem przez władze miasta zespołom uczestniczącym w Festiwalu. Trasa przemarszu Plac Jakuba Wejhera – Filharmonia Kaszubska, uroczysty charakter przemarszu podkreślony zostanie gościnnym uczestnictwem Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.


Godz. 19.00, Filharmonia Kaszubska - Uroczysty koncert inauguracyjny w wykonaniu Młodzieżowego Chóru Canto z Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku (laureat ostatniej edycji OFPoM).
22 kwietnia (sobota):


godz. 9.00 – 16.30, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie - Przesłuchania konkursowe


godz. 19.00, Filharmonia Kaszubska - Koncert Galowy. Podczas Gali nastąpi ogłoszenie wyników Festiwalu, przyznanie nagród zwycięzcom oraz koncert laureata nagrody głównej Festiwalu.Nowowiejski 2017

Galeria Filharmonii Kaszubskiej - wystawa: Nowowiejski 2017. Wystawa będzie miała formę instalacji interdyscyplinarnej (taniec, muzyka, film i ekspozycja). Tematem wystawy będzie twórczość Feliksa Nowowiejskiego jako kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i organizatora życia muzycznego- rok 2017 jest ogłoszony rokiem Nowowiejskiego. Podczas otwarcia zaprezentowana zostanie impresja muzyczna przygotowana przez dziecięcą sekcję artystyczną Wejherowskiego Centrum Kultury do utworu Feliksa Nowowiejskiego. Wystawa dostępna będzie również po zakończeniu festiwalu.


Tagi: zaproszenie , Festiwal , Pieśni , Chóry


Opinie

* pola wymagane

Oceń: 0 0
dexter
(2017-04-18 23:53)
a Popek kiedy przyjedzie do Wejherowa i w końcu uściśnie rękę prezydentowi? Przy okazji mogliby razem podjechać otworzyć uroczyście chodnik, albo kilka nowych metrów WĘZŁA ZRYW! To genialny węzeł, bo pierwszy w całości bez świateł i szlabanów. To węzeł na miarę 22. wieku, bo węzeł Działki jest na miarę 21. wieku -jak wspomniał prezydent- bo ma szlaban.

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 01 02