Zamknij

W 2018 roku pojedziemy rowerem metropolitarnym. Są pieniądze

12:10, 19.10.2017 A.W
Skomentuj

Dobre wieści dla rowerzystów: zarząd województwa pomorskiego podjął uchwałę, dzięki której możliwe będzie wprowadzenie w życie projektu roweru metropolitarnego. Na dofinansowanie czekało czternaście pomorskich gmin, w tym Rumi i Redy.

Całkowity koszt projektu to 20 256 775,29 zł, z czego aż 85 proc. (17 218 259,00 zł) zostanie pokryte ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Start w 2018 roku

Rower miejski to codzienność kilkudziesięciu miast w Polsce. Czas najwyższy na Pomorze. Dlatego w 2016 roku do RPO WP wpisano projekt rowerów metropolitarnych, a w lipcu 2017 r. Stowarzyszenie Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot, odpowiedzialne za jego realizację, złożyło w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie. Projekt przeszedł pozytywną weryfikację pod względem formalnym i w połowie października zarząd województwa pomorskiego zatwierdził jego realizację. Dzięki temu pierwsi rowerzyści przejadą się rowerami miejskimi jesienią 2018 roku.

– Kwotę ponad 17 mln zł uzupełnią budżety czternastu gmin partnerskich - mówi Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Przeznaczymy ją na niezbędną infrastrukturę, czyli stacje dokowania, rowery, system informatyczny, na który składa się m.in. moduł geo-lokalizacji, wypożyczeń, rezerwacji, moduł serwisowy i integrujący system rowerowy z informacją pasażerską – dodaje Szymański.

Gdzie i kiedy?

Projekt Systemu Roweru Metropolitarnego wykonany zostanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Prowadzony będzie realizowany na terenie czternastu gmin województwa pomorskiego, w tym Władysławowa i Pucka. Uruchomionych zostanie prawie 4 tys. rowerów (w tym 10 proc. rowerów elektrycznych) oraz ponad 7,5 tys. stacji rowerowych.

– Rowery publiczne na Pomorzu to jeden z elementów szerszego programu, przy pomocy którego realizujemy politykę spójności. Chcemy maksymalnie efektywnie wydać pieniądze na wszystko, co związane jest z transportem zbiorowym, poprawą jego jakości i atrakcyjności – wyjaśnia Szymański. – To też działania dążące do ograniczenia emisji CO2, w które wpisuje się ekologiczna komunikacja. Chodzi o to, by przesiadać się na rowery i transport miejski w codziennych podróżach i rezygnować z przejazdów samochodami do pracy – dodaje.

38 rowerów do Redy

Lokalizacja stacji postoju rowerów w Redzie była przedmiotem konsultacji społecznych, w ramach których mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje. Miasto otrzyma prawdopodobnie 39 rowerów, których główne stacje będą się znajdować m.in. przy dworcu PKP, parku miejskim, na ul. Łąkowej i innych popularnych punktach miasta. W sumie na terenie Redy znajdzie się 16 stacji postojowych.

Rowery metropolitarne na Pomorzu są najnowocześniejszym systemem IV generacji, drugim w Polsce i dostępnym tylko w kilku krajach Europy. Jest on oparty o rowery z aktywnym GPS-em i wbudowanym terminalem, który pozwala na łatwiejsze i szybsze wypożyczanie. Pomorskie rowery dadzą także możliwość pozostawienia ich przy dowolnym stojaku, wyszukania najbliższego wolnego pojazdu z poziomu aplikacji oraz umożliwią wcześniejszą rezerwację.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RowerzystaRowerzysta

1 0

Niestety nie w Wejherowie. Prezydent Hildebrandt zrobił wszystko by ten projekt nie był realizowany w Wejherowie. 00:17, 20.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%