Zamknij
REKLAMA

„Niewidzialni” piesi na skrzyżowaniach [ZDJĘCIA]

10:59, 05.12.2017 | A.W
REKLAMA
Skomentuj
KPP w Wejherowie

Po zmroku piesi w ciemnych ubraniach są praktycznie niewidoczni dla kierowców. Udowadniają to wejherowscy policjanci, którzy publikują zdjęcia, ukazujące jedno z wejherowskich skrzyżowań z perspektywy kierowcy samochodu osobowego.

Obecnie dzień jest wyraźnie krótszy niż jeszcze miesiąc temu, a dodatkowo nierzadko pada deszcz bądź prószy śnieg. Niestety, ale powoduje to pogorszenie warunków drogowych, przyczyniając się do większej liczby wypadków. Liczba zdarzeń z udziałem pieszych stale rośnie.

- Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, więc jest najbardziej narażony na konsekwencje w przypadku wypadku - wyjaśnia asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy KPP w Wejherowie. - Kierowcę chroni chociażby karoseria samochodu, a pieszego nic. W dzień niechroniony uczestnik ruchu drogowego jest jeszcze widoczny, ale po zmroku, kiedy dodatkowo prószy śnieg bądź pada deszcz, widoczność jest znacznie ograniczona.

Jedna rzecz w tym przypadku to oświetlenie przejścia, a druga ciemny ubiór pieszego. O ile na doświetlenie nie mamy większego wpływu, to możemy poprawić swoją widoczność przez noszenie odblasków. Zachęca do tego Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie, która publikuje zdjęcia jednego z wejherowskich skrzyżowań po zmroku.

- W ten sposób chcemy pokazać mieszkańcom, że z perspektywy kierowcy piesi w ciemnych ubraniach, nawet w mieście, są bardzo słabo widoczni – mówi asp. sztab. Anetta Potrykus. - Każdy z nas musi myśleć przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie, a żeby poprawić swoją widoczność, wystarczy wyposażyć się w elementy odblaskowe.

Na zdjęciach wykonanych przez mundurowych, które publikujemy poniżej, pieszych albo w ogóle nie widać, albo są bardzo słabo widoczni. Oczywiście, do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego dochodzi nie tylko z powodu słabej widoczności. Jedno jest jednak pewne - noszenie odblasków na pewno nikomu nie zaszkodzi, a może uratować życie.

(A.W)
REKLAMA

Komentarze (5)

MilMil

2 2

Sądzę, że jest odwrotnie. Należy odpowiednio oświetlić przejścia a nie wymagać aby ludzie wybierając się na spacer po mieście ubierali odblaski 12:30, 05.12.2017

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

j23j23

5 3

na "doświetlenie" przejść nie masz wpływu na zadbanie o element odblaskowy masz 13:44, 05.12.2017


bamberbamber

2 5

Pełna zgoda - rozumiem odblaski na wsiach, czy słabo oświetlonych drogach, albo gdy idzie się poboczem. Ale to przesada w mieście, gdzie wszystko jest oświetlone wymagać od pieszych odblasków. 14:49, 05.12.2017


NikiNiki

3 0

Nie zgadzam się, a co ma piernik do wiatraka, czy wieś czy miasto. Odblaski trzeba mieć tam gdzie jest ciemno. Tutaj na końcu Wejherowa na ul. Gryfa Pomorskiego nawet chodników nie ma, droga była częściowo robiona ale dla pieszych nie masz tam miejsca. Poza tym, piesi idą tam często drogą i to niewłaściwą stroną i bez odblasków. Na obrzeżach miejscowości często tak jest. Myślę że każdy musi też być odpowiedzialny choć trochę za samego siebie. Przynajmniej puki nie ma dobrego oświetlenia. 20:55, 05.12.2017


komentarzkomentarz

0 0

Oswietlenie niektórych miejsc woła pomste do nieba, żarówki osiedlowe wieszają na 10 metrowych słupach, aby jak najtaniej ... a kierowcy montują sobie żarówki o natężeniu świateł długich nikt tego nie monitoruje , jeden drugiego oślepia 16:21, 05.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone