REKLAMA

Sprzedaż choinek pod kontrolą strażników

09:34, 06.12.2017 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Świerk czy sosna? Prawdziwa, a może sztuczna? Na liście przedświątecznych zakupów nie może zabraknąć choinki. Wraz z sezonem na sprzedaż świątecznych drzewek ruszyły kontrole straży miejskiej.

Straż Miejska w Wejherowie kontroluje tereny leśne pod kątem kradzieży choinek. Sprawdzane są również targowiska i place, gdzie prowadzona jest sprzedaż popularnych drzewek. Strażnicy miejscy sprawdzają, czy pochodzą one z legalnych źródeł.

Każdy sprzedawca musi wykazać, skąd pochodzą sprzedawane przez niego choinki. Osoby, które sprzedają drzewka w ramach działalności gospodarczej, powinni posiadać dokument na ich pochodzenie oraz wpis do działalności gospodarczej. Jeżeli chodzi o rolników, posiadających własne gospodarstwa rolne lub plantacje choinek, to powinni posiadać oni legalny certyfikat pochodzenia drzewek, potwierdzający, że posiadają oni plantację drzewek lub dokument w postaci decyzji o wymiarze podatku rolnego lub leśnego.

- W Wejherowie sprzedaży choinek bez zezwolenia prowadzić nie będzie można – zapewniają mundurowi. - Brak dokumentów na legalny handel może skończyć się mandatem karnym lub skierowaniem sprawy do sądu, jak miało to miejsce w latach ubiegłych, gdy handlujący choinkami nie potrafili udokumentować miejsca pochodzenia drzewek lub prowadzili ich sprzedaż bez wymaganego zezwolenia.

Warto wiedzieć, że każdy kupujący ma prawo zażądać od sprzedającego dowodu pochodzenia oferowanych do sprzedaży drzewek. Trzeba wiedzieć, że na sprzedaż choinek na palcach, parkingach, chodnikach wymagana jest zgoda zarządcy drogi lub właściciela tego terenu. Warto też pamiętać, że od prowadzonej sprzedaży należy  zapłacić opłatę targową.

(A.W)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone | 2017