Zamknij

To nowy, multimedialny wymiar edukacji

14:28, 13.12.2017 R.K
Skomentuj

Prowadzenie telekonferencji, a także łączenie się on-line z laboratoriami na wyższych uczelniach – takie możliwości kształcenia zyskali uczniowie wejherowskiego „Elektryka”.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie otwarto nowoczesną, multimedialną pracownię energetyki jądrowej. Sprzęt, w jaki wyposażono pracownię, umożliwia projekcje filmów multimedialno-dydaktycznych, obsługę interaktywnych prezentacji i możliwość organizacji wideokonferencji lub wykładów on-line.

Co istotne, nowa sala została połączona siecią z drugą pracownią w tej szkole, która została oddana do użytku pod koniec ubiegłego roku. Tamta pracownia (fizyki jądrowej i atomowej z sześcioma stanowiskami) umożliwia wykonywanie pomiarów i prowadzenie badań. W nowo otwartej – mulltimedialnej – uczniowie mogą w czasie rzeczywistym obserwować te doświadczenia na dużym ekranie i aktywnie w nich uczestniczyć. A zatem uczniowie w obydwu pracowniach mogą w tym samym czasie uczestniczyć w zajęciach.

W przyszłości placówka planuje organizować także wykłady, które prowadzić będą między innymi pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Państwowej Agencji Atomistyki, Ministerstwa Energii czy wyższych uczelni.

Pracownię udało się zagospodarować dzięki udziałowi w projekcie „Powiatowy ośrodek wspierania rozwoju zawodowego przyszłych pracowników pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – etap drugi”, który dofinansowany jest w ramach Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. W tym roku dofinansowanie wyniosło 100 tys. zł, koszt całego projektu to 105 tysięcy. Powiat Wejherowski już po raz drugi korzysta z dofinansowania w ramach Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych.

Warto dodać, że obecnie przy ZSP2 trwa budowa kompleksu kolejnych pracowni, które już w przyszłym roku będą wyposażone i udostępnione uczniom.

 

Krystyna Grubba, dyrektor ZSP nr 2:

 

- Uczniowie zyskają bardzo dużo, ponieważ będą mogli zapoznać się z innymi pracowniami, które znajdują się w innych szkołach, na uczelniach i Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Wiadomo, że niektórych rzeczy z zakresu wiedzy energetyki jądrowej nie jesteśmy pokazać w naszej szkole, gdyż do doświadczeń potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Dzięki tej pracowni i współpracy z NCBJ uczniowie i mieszkańcy powiatu wejherowskiego będą mogli zapoznać się z wieloma kwestiami: zobaczyć jak to działa, jak wygląda, jak produkuje się materiały radioaktywne, itd. I na własne oczy przekonać się, że energetyka jądrowa jest bezpieczna i ekologiczna. Mam nadzieję, że za rok otworzymy pracownię termodynamiki i wówczas te trzy pracownie będą stanowiły spójną całość.

 

Gabriela Lisius, starosta wejherowski:

- W ubiegłym roku również w ZSP nr 2 Wejherowie otworzono pracownię fizyki jądrowej i atomowej z sześcioma stanowiskami, zarówno pomiarowymi jak i badawczymi. Dziś otwieramy kolejną. Nowoczesny sprzęt i multimedialność tych dwóch pracowni sprawiają, że uczniowie mogą w odpowiednich warunkach przyswajać wiedzę z zakresu energetyki jądrowej. Co istotne, te multimedia otwierają przed uczniami wiele nowych możliwości, jak np. łączenia się z wieloma instytucjami. To kolejny krok w kierunku kształcenia specjalistów z dziedziny energetyki jądrowej. Jeśli będą kolejne możliwości pozyskania dofinansowania, to będziemy składać wnioski. Bo każda kolejna pracownia to nowe możliwości kształcenia zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%