Zamknij
REKLAMA

Uczniowie z Elektryka szkolili się w Dreznie

09:54, 11.01.2018 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Dwudziestu uczniów o specjalizacji technik elektryk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie uczestniczyło w międzynarodowym projekcie Erasmus +.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie odbyli dostosowane do ich kierunku kształcenia dwutygodniowe szkolenie w niemieckim centrum szkoleniowym WBS Training AG w Dreźnie, którego tematem były alternatywne i odnawialne źródła energii. Centrum WBS jest wieloletnią firmą działającą w ponad 100 branżach na terenie Niemczech, oferującą szeroki zakres szkoleń w dziedzinie kształcenia zawodowego.

Przez dwa tygodnie uczniowie Elektryka uczestniczyli w serii wykładów oraz zajęć warsztatowych w języku angielskim, poświęconych energii odnawialnej: wiatrowej, słonecznej, wodnej i geotermicznej. W części praktycznej szkolenia młodzież miała okazję nie tylko zgłębić wiedzę na temat budowy, funkcji oraz procesu produkcji ogniw fotowoltaicznych i paneli słonecznych, lecz również przeprowadzić doświadczenia praktyczne na ogniwach i modułach.

Problematykę energii odnawialnej przybliżały uczniom w sposób praktyczny wyjazdy edukacyjne i interaktywne, zwiedzanie elektrowni wodnych „Bienertmühlwehr” i „Innovationskraftwerk Reick” w Dreźnie, stacji pomp „Niederwartha”, oczyszczalni wody „Kaditz”, muzeum energii Drewag, muzeum Zbiorów Technicznych, czy wreszcie całodniowa wizyta w drezdeńskim laboratorium Uniwersytetu Technicznego i Niemieckiego centrum Lotnica i Kosmonautyki (DRL) w Dreźnie. Dostarczyła ona uczniom wiele niezapomnianych wrażeń, ponieważ była dla uczniów okazją zanurzenia się w ciekawym świecie naukowo-technicznych badań i przeprowadzenia samodzielnych eksperymentów na fotowoltaicznych ogniwach organicznych.

Oszczędzanie energii i jej samodzielne wytwarzanie było tematem końcowej części szkolenia. Uczniowie, pracując w zespołach, mieli wykonać swój projekt, który polegał na zaplanowaniu własnego systemu fotowoltaicznego wykorzystującego koncepcję domu nisko-energetycznego.

Podczas intensywnego szkolenia zawodowego uczniowie uczestniczyli również w bogatym programie kulturalnym. Poznali piękną starówkę Drezna, zwiedzili z przewodnikiem miasto Berlin, fabrykę Volkswagen'a w Dreźnie, Muzeum Wojskowo-Historyczne w Dreźnie, Muzeum Transportu, czy słynny niemiecki Zwinger, prezentujący światowej sławy kolekcje dzieł sztuki oraz zdobycze nauki z XVI, XII i 1XIII wieku.

W ostatnim dniu szkolenia uczestnicy przedstawili prezentacje swoich autorskich projektów z dziedziny fotowoltaiki. Możliwość uczestniczenia w projekcie Erasmus +, jak również pozytywna ocena prac projektowych uczniów oraz otrzymane przez nich certyfikaty Europass - Mobilność i Erasmus+ VET niewątpliwie wpłynęły między innymi na zwiększenie ich kompetencji zawodowych.

 

(A.W)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (2)

PatsiPatsi

0 0

Piotr klewer mistrz elektryk 07:15, 12.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatsiPatsi

0 0

Piotr klewer mistrz elektryk 07:16, 12.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone