REKLAMA

Coraz lepsza opieka nad pacjentami z udarem

14:01, 19.01.2018 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

Oddział Neurologii w szpitalu w Wejherowie został nagrodzony certyfikatem Angels.

Angels jest projektem międzynarodowym, którego główną ideą jest poprawa jakości opieki nad pacjentami z udarem mózgu. Założeniem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie ilości pacjentów leczonych na oddziałach udarowych oraz optymalizacja jakości leczenia we wszystkich istniejących ośrodkach leczenia udaru mózgu. Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie właśnie dołączył do tej inicjatywy.

- Co roku na naszym oddziale hospitalizujemy ponad 500 chorych - zarówno z udarem niedokrwiennym, jak i krwotocznym. Od wielu lat stosujemy dożylną trombolizę (rozpuszczenie zakrzepu w wyniku podania leków, mające na celu przywrócenie przepływu krwi w zamkniętym lub znacznie zwężonym naczyniu krwionośnym – przyp. red.). Stosowane jest w zawale serca, udarze niedokrwiennym i ciężkiej zatorowości płucnej i w leczeniu udarów niedokrwiennych. Wdrożyliśmy wiele udoskonaleń w organizacji pracy oraz infrastrukturze samego oddziału, dzięki czemu z każdym rokiem poprawiamy wyniki leczenia - mówi dr n. med. Alicja Mączkowiak, ordynator Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym szpitala w Wejherowie. - Przeprowadziliśmy w tym celu szkolenia personelu zespołów wyjazdowych pogotowia ratunkowego, SOR w szpitalu w Wejherowie i satelitarnych szpitali w Pucku i Lęborku. Krokiem milowym w usprawnieniu postępowania z pacjentami udarowymi było udostępnienie numeru "telefonu udarowego" - co pozwala na szybki i bezpośredni kontakt z lekarzami i ratownikami pogotowia ratunkowego i stanowi cenną informację o przybyciu pacjenta potencjalnie kwalifikującego się do leczenia trombolitycznego.

Dzięki tym i innym udoskonaleniom w 2017 r. Oddział Neurologii w Wejherowie osiągnął ponad 25 proc. współczynnik ilości tromboliz do ilości wszystkich przypadków udarów niedokrwiennych mózgu. Pozwoliło to również skrócić czas od momentu przyjęcia pacjenta do szpitala do podania leku (Door to Needle). Obecnie 90 proc. pacjentów kwalifikujących się do leczenia trombolitycznego otrzymuje lek w czasie krótszym niż 60 minut. Każdy pacjent z udarem jest przynajmniej przez 24 godziny hospitalizowany na sali Intensywnego Nadzoru Neurologicznego i przez ten okres ściśle są monitorowane jego parametry krążeniowo-oddechowe i profil glikemii.

- Pozwala to nam wykryć czynniki ryzyka udaru i wdrożyć profilaktykę wtórną - dodaje dr Mączkowiak. - Prowadzony jest także screening zaburzeń połykania i wdrażana wczesna rehabilitacja zarówno ruchowa jak i logopedyczna. Wszystkie procedury wykonane u naszych pacjentów z udarem mózgu są wpisywane do rejestru RES-Q, który jest częścią składową projektu Angels.

- Jesteśmy dumni, że działania i osiągnięcia naszego oddziału w Wejherowie zostały dostrzeżone i wysoko ocenione przez komitet naukowy Angels, co zostało potwierdzone uhonorowaniem platynowym certyfikatem, jako jeden z trzech wyróżnionych w Polsce w pierwszej edycji przyznawania tej nagrody - mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich.

(R.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018