Zamknij

Ciepło dla Wejherowa

13:23, 21.03.2018 R.K Aktualizacja: 13:28, 21.03.2018
Skomentuj

Dnia 15 lutego 2018r w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Warszawie Janusz Różalski, Prezes Zarządu Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. popisał umowę o dofinansowanie, które zostało przyznane na realizację projektu pn. „Termomodernizacja sieci ciepłowniczych na terenie Gdyni i Wejherowa”, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Projekt ten zakłada termomodernizację wybranych odcinków sieci ciepłowniczych, charakteryzujących się wysokimi stratami ciepła. Planowane prace obejmują:

- wymianę ciepłociągów wykonanych metodą tradycyjną na ciepłociągi wykonane w technologii rur preizolowanych o średnicach od 2xDN 20 do 2xDN 600, na 15 odcinkach o łącznej długości ok 7,2 km, (w tym 11 w Gdyni: Leszczynki, Chylonia, Pustki Cisowskie, Demptowo, Witomino, Grabówek, Śródmieście), 3 zadania w Wejherowie (osiedla: Staszica, Kalwaryjskie, Harcerskie), 1 zadanie w Rumi (okolice ul. Dąbrowskiego)

- wymianę izolacji na ciepłociągach napowietrznych o średnicach od 2xDN 250 do 2xDN 350 na 1 odcinku o długości ok 0,682 m (w Wejherowie)

Zasadniczym celem i oczekiwanym rezultatem realizacji Projektu jest poprawa efektywności energetycznej systemu obsługiwanego przez OPEC, poprzez ograniczenie strat w dystrybucji ciepła na sieciach. Poprawa efektywności przesyłu ciepła pozwoli zmniejszyć zużycie energii pierwotnej, wpłynie na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym emisji CO2 oraz pyłów.

Projekt przyczyni się do spadku emisji gazów cieplarnianych (1 568 tony równoważnika CO2/rok) oraz zmniejszenia zużycia energii pierwotnej (11 601 GJ/rok). Ponadto przewiduje się spadek emisji pyłów: 0,57 Mg/rok.

Zakończenie prac planowane jest w grudniu 2020 roku. Wartość projektu: 18.419.250,00 PLN;

Wkład Funduszy Europejskich: 9.454.000,00 PLN

Ciepło OPEC dociera do połowy mieszkańców Wejherowa za pomocą rozbudowanej sieci ciepłowniczej, której serce stanowią ciepłownia i elektrociepłownia gazowa w Nanicach.

Łączna długość sieci magistralnych, przesyłowych i przyłączy wynosi około 40 km. Ciepłownia Nanice jest nowoczesną ciepłownią węglową produkującą ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej dla znacznej części miasta. Wyposażona jest w trzy kotły WR 5 MW oraz dwa kotły WR 10 MW. Kotły te są kotłami rusztowymi, wodnorurkowymi. Opalane są węglem kamiennym (miał o odpowiednich parametrach technicznych) spalanym na ruchomym ruszcie. Spaliny po wyjściu z komory paleniskowej zasysane są przez wentylator spalin dwoma kanałami i  tłoczone poprzez czopuch i system odpylania do betonowego komina. Ilość pracujących kotłów zależna jest od panujących warunków pogodowych i zapotrzebowania miejskiej sieci ciepłowniczej.

Na terenie ZEC Wejherowo znajduje się również budynek kogeneracji, w którym został zabudowany silnik gazowy firmy Rolls – Royce typu: B35:40V16AG, w skład którego wchodzi silnik gazowy połączony sprzęgłem z generatorem prądotwórczym. Silnik produkuje 6.8 MW energii elektrycznej oraz 6.03 MW energii cieplnej.

Ciepłownia węglowa w połączeniu z blokiem kogeneracji sprawia, iż w przypadku wysokiego zapotrzebowania czy też stanów awaryjnych posiada wystarczający zapas mocy z pozostałych jednostek. Gwarantuje zatem bezpieczeństwo energetyczne odbiorcom ciepła OPEC.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%