Zamknij
REKLAMA

Mniejsze korki, większe oszczędności

15:47, 22.06.2018 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Ruszają prace koncepcyjne dotyczące trzeciej drogowej nitki z Rumi do Gdyni – tzw. Drogi Trzech Powiatów.

Trasa ma szansę powstać dzięki wspólnym działaniom aż 6 samorządów: Gdyni, Kosakowa, Rumi, powiatu puckiego, powiatu wejherowskiego, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Z inicjatywą jej budowy wyszedł bardzo aktywny burmistrz Michał Pasieczny – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Rumia od początku kadencji przygotowuje swoje tereny przemysłowe, aby pozyskać nowych pracodawców i to ich wybraliśmy na lidera projektu. Długo się nie zastanawialiśmy wiedząc, jak ważny to temat w kontekście rozwoju Portu Gdynia, jak i ulgi dla kierowców obecnie jeżdżących w korkach do pracy. Ta inwestycja poprzez ścisłe powiązanie funkcjonalne z portem obok innych inwestycji drogowych , będzie miała ogromny, pozytywny wpływ na cały obszar.

Droga Trzech Powiatów to szansa na odkorkowanie dwóch istniejących dróg pomiędzy Rumią a Gdynią, czyli ul. Hutniczej oraz ulicy Morskiej w Gdyni. Po podpisaniu stosownych listów intencyjnych dotyczących współpracy samorządów zespoły pracowników desygnowanych przez wszystkie urzędy podjęły stosowane kroki, aby móc proceduralnie ruszyć za działaniami.

Pierwsze działania mają na celu uszczegółowienie ram prawnych współpracy – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. - Podczas spotkania roboczego ustaliliśmy, iż jako pierwszy element zostanie wykonana koncepcja programowo – przestrzenna zadania, która odpowie nam na szereg pytań. Ma być przeprowadzona analiza funkcjonalności i systemu powiązań drogowych z dochodzącymi ulicami w Rumi, Gdyni i Kosakowie. Wskaże również najwłaściwszą ścieżkę postępowania, aby realnie móc pozyskać jak największą ilość środków zewnętrznych na ten cel. Do wcześniejszej koalicji samorządów pod koniec zeszłego roku dołączył Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

- Droga ma ogromne znaczenie w kontekście likwidacji czy minimalizacji korków na innych drogach w godzinach szczytu – mówi wicemarszałek Wiesław Byczkowski - To również szansa na rozwój gospodarczy całej Doliny Logistycznej Portu Gdynia, obejmującego dużą ilość niezagospodarowanych gruntów (ok. 530 ha). Wzdłuż tej drogi będą powstawać kolejne firmy, co bezpośrednio przekłada się na wpływy z podatków do budżetów miast, powiatów oraz województwa, a także wiele nowych miejsc pracy. Warto podkreślić, że branże specjalistyczne, a takie firmy będą się pojawiały w tych terenach, charakteryzują się wyższymi wynagrodzeniami dla pracowników.

 

- Dolina Logistyczna dla dalszego dynamicznego rozwoju potrzebuje lepszej sieci drogowej – dodaje Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rumi. - Droga Trzech Powiatów, obok Via Maris i Drogi Czerwonej jest inwestycją, która znacznie usprawni komunikację pomiędzy terenami inwestycyjnymi w regionie. Trzeba jednak pamiętać, że to bardzo kosztowna i dość trudna ze względu na tereny, którymi miałaby przebiegać inwestycja i powiaty zaangażowane w projekt nie będą w stanie jej sfinansować bez pomocy z zewnątrz. Wspólnie staramy się wypracować rozwiązania, które pozwolą tę drogę wybudować.

(A.W)
REKLAMA

Komentarze (3)

KacperKacper

1 0

Chociaż Pasieczny jest ze złodziejskiej i sprzedajnej Platformy Obywatelskiej, pracuje na mój głos w kolejnej kadencji. 11:52, 27.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiolasPiolas

0 0

Pasieczny wreszcie coś ruszył w tej Rumi, remont nawierzchni ul Dąbrowskiego, remont SKM Janowo, rondo Pomorska/Gdańska, ścieżka rowerowo spacerowa wzdłuż Zagorskiej strugi (ta za stadionem). Pewnie są jeszcze inne rzeczy, które powstały, a z racji że nie poruszam się po całej Rumi to nie widziałem. Nie można pozwolić aby teraz PIS przejął władzę bo patrząc na nasz pisowski kraj znowu wszystko stanie bo zaczną miejska kasę rozdawać zgodnie z centralnym rozporzadzeniem. 18:47, 27.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AirAir

1 0

Wyrzucą Pasiecznego z parti bo za mało kradnie. 06:25, 28.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone