Zamknij

Nasz cel:wykorzystanie możliwości Gminy

11:38, 10.07.2017 G.B
Skomentuj

Z wicewójtem gminy Kosakowo, Marcinem Majek, rozmawia Anna Kłos. 

- Ma Pan w przydziale obowiązków dbanie o kluczowe dla przyszłości Gminy dziedziny: gospodarkę inwestycyjną,planowanie przestrzenne, wykorzystanie środków unijnych, co się udało ostatnio w tych dziedzinach dobrego zrobić?

- Wielką rzecz. 6. czerwca br. podpisaliśmy umowę na budowę ul. Derdowskiego. Wykonawcą tej inwestycji jest firma MTM S.A. z siedzibą w Gdyni. Ulica Derdowskiego będzie drogą jednojezdniową, dwukierunkową o pasach szerokości 3,5 m każdy. Istniejąca ścieżka pieszo- rowerowa zasadniczo pozostanie w obecnym kształcie, konieczna będzie tylko jej przebudowa na odcinkach dolotowych do nowego ronda w Kosakowie oraz przy Galerii Szperk. Przewidziane jest oświetlenie drogi na całej długości z dodatkowym doświetleniem planowanych przejść dla pieszych. Do zakresu robót należy również budowa początkowego odcinka - około 100 m ul. Kościuszki wraz ze skrzyżowaniem z ul. Derdowskiego.
Odwodnienie inwestycji zaplanowane jest w postaci rowów przydrożnych, w rejonach skrzyżowań powstanie kanalizacja deszczowa. Droga przejezdna będzie już z końcem października tego roku, natomiast planowany termin pełnego oddania do użytku to maj 2018 roku.

- Co mieszkańcy Gminy zyskają dzięki tej drodze?
- Nowa droga rozładuje korki na obecnym dojeździe do Gdyni,a poza tym oznacza skrócenie dojazdu do Gdyni o blisko 2km. O to rozwiązanie komunikacyjne władze Gminy z wójtem Jerzym Włudzikiem starały się od lat. Cieszę się, że w końcu stanie się rzeczywistością. Niesamowity rozwój Gminy wręcz to wymusza. Mamy obecnie 13 tys. zameldowanych mieszkańców, realnie jest ich ok. 15 tysięcy, a jeszcze kilkanaście lat temu było to kilka tysięcy. Poza tym nowa droga udrożni teżruch turystyczny nie tylko do Gminy Kosakowo,ale również w kierunku na Półwysep Helski.

- Pewnie rozwój Gminy wymaga też innych inwestycji...

- I to ilu! Przebudowa skrzyżowania ulic Rzemieślniczej i Chrzanowskiego jest w fazie projektowania, projekt przebudowy ulic Pułkownika Dąbka i Traugutta (realizowany razem z Gdynią) jest na ukończeniu, w planach mamy też rozpoczęcie projektów dotyczących ulicy Kościuszki w Pogórzu, ul.Chmielnej i Paska między Dębogórzem a Suchym Dworem. Na sam harmonogram budowy i modernizacji dróg gminnych mamy w budżecie Gminy dwa miliony złotych! 

- Dochodzą jeszcze inwestycje ponadregionalne, jak np. OPAT, rozumiany jako część promowanej ostatnio drogi Via Maris...

- OPAT w planach przechodzi przez teren Gminy na odcinku 5 km, ale w bezpośrednim sąsiedztwie są zaplanowane aż trzy jego węzły: jeden w Gdyni, drugi w Gminie Kosakowo,trzeci w Rumi i wiadomo, że to wszystko będzie miało wpływ na przyszłość naszej Gminy, a nawet już ma...

- Mianowicie?
- Jesteśmy trakcie przygotowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla 180 hektarów, teren jest dedykowany pod rozwój Doliny Logistycznej i zaplecze Portu Gdynia, oczywiście zostawimy rezerwę pod OPAT, ale musimy znać szczegóły jak aktualnie jego planowany jest przebieg tej drogi i jakie z tego wynikają dla nas konsekwencje. Już wysłaliśmy pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z propozycją włączenia się do konsultacji dotyczących przebiegu Via Maris.

- Na pewno myślicie, jako Zarząd Gminy, nie tylko o inwestycjach drogowych...
- Rozwój Gminy wymusza sporo innych. Przykładowo – budowę nowej szkoły w Pogórzu. Tam jest stary budynek, niewydolny wobec przyrostu mieszkańców, w tym dzieci. Ogłosiliśmy konkurs na koncepcję architektoniczną nowej placówki, którego rozstrzygnięcie nastąpi jesienią. Natomiast w miejscu starego budynku planowana jest budowa nowego przedszkola.

- Czy macie też plany dotyczące niewykorzystanych terenów tzw. Mości Błot w Mostach?
- To trudny teren, bo zdegradowany ekologicznie i nie nadający się dla rolnictwa ani inwestycji gospodarczych. Mamy pomysł urządzenia tam tzw. ekomariny z siecią kanałów nawzór holenderski, wychodzących na Zatokę Pucką. W chwili obecnej prowadzimy rozmowy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku na temat jak te plany pogodzić z wymogamiekologii.

- Ostatnio wojewoda pomorski przesłał Wam obwieszczenie o decyzji, na wniosek PGNiG, budowy nowego podziemnego magazynu gazu...
- To prawda, Gmina Kosakowo negatywnie zaopiniowała projekt decyzji oraz dodatkowo już wyprzedzająco 24 maja br. Wysłaliśmy do Wojewody pismo o sprzeciwie mieszkańców,wyrażonym w referendum już w roku 2013, oraz o niewywiązywaniu się PGNiG z wcześniejszych zobowiązań wobec Gminy.
 

 

(G.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%