Zamknij

Pokazali jak ratować zwierzęta

13:40, 04.10.2017 D.D. Aktualizacja: 13:41, 04.10.2017
Skomentuj WWF Polska WWF Polska

Zagrożenie wyciekiem ropy naftowej na Bałtyku jest coraz bardziej prawdopodobne w związku ze wzmożonym ruchem statków. Ropa naftowa jest silnie toksyczną substancją. Poza ogromem szkód, jakie może wyrządzić, przenika do układu pokarmowego ptaków i innych zwierząt morskich, a także sprawia, że pióra ptaków tracą wodoodporność. W odpowiedzi na to zagrożenie Fundacja WWF Polska zorganizowała w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej szkolenie dla 150 osób na temat udzielania pomocy zaolejonym zwierzętom.

Warsztaty skierowane były do wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF, lekarzy weterynarii i innych wolontariuszy ornitologów, obrączkarzy. Dzięki temu będą oni przygotowani na wypadek wystąpienia rozlewu olejowego i konieczności podjęcia akcji ratowania poszkodowanych zwierząt. Silnie zabrudzone ropą naftową ptaki nie mają szans na przeżycie bez pomocy człowieka. Dlatego, niezwykle ważna jest szybka pomoc, odcięcie dostępu do skażonego terenu i transport poszkodowanych ptaków do miejsca, gdzie można oczyścić im pióra.

-Nauczyliśmy jak ratować zwierzęta, które ucierpiały na skutek wycieku lub rozlewu ropy naftowej. To już drugie szkolenie o tej tematyce, w które zaangażowana jest Fundacja WWF Polska. Zagrożenie jest realne ze względu na coraz większe rozmiary statków oraz stale rosnący ruch na Bałtyku. Musimy przygotować się na najgorszą możliwą ewentualność czyli na to, że w każdej chwili tysiące ton ropy może wyciec do morza. Mamy nadzieję, że dzięki umiejętnościom nabytym na szkoleniu, w kryzysowej sytuacji uda nam się uratować jak największą liczbę zwierząt – mówi Maria Jujka-Radziewicz z WWF.

W Bałtyku już kilka razy mieliśmy do czynienia z wyciekami ropy, w wyniku których ucierpiały ptaki. Dodatkowo, według szacunków specjalistów, tysiące ptaków ginie rocznie wskutek mniejszych wycieków lub nielegalnych zrzutów substancji niebezpiecznych. Są to jednak często działania na małą skalę i zazwyczaj pozostają niezauważone.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

mmmm

0 0

super akcja :) 09:49, 23.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%