Miasto stawia na sport

08:04, 09.11.2017 RAF

O tym, że sport i aktywny wypoczynek jest bardzo istotny, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niedawno w Wejherowie odbyły się trzy duże imprezy sportowe.

W Wejherowie rośnie ilość miejsc, gdzie można aktywnie spędzić czas, jest też organizowanych coraz więcej imprez sportowych. W ostatnich tygodniach odbyły się trzy duże wydarzenia, które przyciągnęły tłumy uczestników i publiczności.

Crossfit dla każdego

Po raz pierwszy w historii miasta zorganizowano Wejher Cross Games - zawody crossfitowe. W Zespole Szkół nr 3 zawodnicy rywalizowali o Puchar Prezydenta Wejherowa. Co istotne, inicjatywa organizacji mistrzostw wyszła od samych mieszkańców i została zrealizowana w ramach drugiej edycji Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego 2016.
Wejher Cross Games to zawody typu crossfit połączone z pokazami kulturystów i strongmanów. Zawodnicy rywalizowali w różnych konkurencjach sprawnościowo-siłowych. Blisko stu zawodników musiało zmierzyć się w takich dyscyplinach jak: skakanie, bieganie, podnoszenie, dźwiganie i pływanie.
- Przygotowani zawodnicy, wyniki rewelacyjne, duże emocje sportowe – to wszystko sprawiło, że imprezę można uznać za udaną – mówi Bartłomiej Szreder, organizator Wejher Cross Games.
- Zawody były przekrojowe – od dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych po gimnastyczne z finałem na basenie – dodaje Anna Kaszuba z Gdańska, zwyciężczyni w kategorii kobiet.
Pierwsze zorganizowane tego typu zawody w Wejherowie, przyciągnęły nie tylko mieszkańców miasta, ale także publiczność z całej Polski.Oprócz zmagań sportowych atrakcją były pokazy m.in. strongmanów, fitness, podnoszenie ciężarów, krav magi, karate. Była także zumba i ćwiczenia na trampolinach.

Na dwóch kółkach

Około 450 zawodników wzięło udział w inauguracyjnym etapie tegorocznego cyklu Garmin MTB Series, który pod koniec września został rozegrany na wejherowskich górkach w rejonie Śmiechowa.
Głównym organizatorem etapu wyścigu był Urząd Miejski w Wejherowie. Podczas wyścigu kolarze mieli do pokonania jeden z dwóch dystansów: MINI (28 km) lub MAXI (56 km). Na listach startowych znalazło się wielu znakomitych kolarstwa górskiego.
W wyścigu mężczyzn, w kategorii Maxi, zawody wygrał z czasem 02:04:53 Łukasz Derheld (EDF Trek Gdynia). Drugi linię mety minął Krzysztof Krzywy (Nexus Team - 02:05:19,02). Na trzecim miejscu wyścig ukończył Bartosz Banach (Torus – Apteka Gemini – 02:05:19,04).
Na dystansie Mini pierwszy był Piotr Rzeszutek (00:59:23,26), drugi Arek Petka (00:59:23,60) - oboje Klub Kolarski Lew Lębork. Trzeci był Arkadiusz Zarzycki (Apteka Gemini - 01:01:17,15).
W rywalizacji pań na dystansie Maxi zwyciężyła Rita Malinkiewicz (CST MTB Team, 02:22:05). Na drugim miejscu zameldowała się Katarzyna Łysek (ProCycling.pl, 02:26:43), a trzecie miejsce na podium wywalczyła Agnieszka Patoka (EDF Trek Gdynia, 2:36:09).
Na dystansie Mini zwyciężyła Weronika Lorkowska (Team Verge Polska, 01:14:44). Druga linię mety przekroczyła Marta Ziemer (GK STG, 01:15:49), a na trzecim miejscu uplasowała się Elżbieta Wydrowska (Old School MTB Gdańsk Divers).

Otwarty turniej tenisowy

Niegdyś „Wejherowo tenisem stało” - jest szansa, aby te czasy wróciły i aby ta dyscyplina sportu stała się równie popularna, jak przed laty. Jednym z działań, mających propagować tenis wśród mieszkańców, były Otwarte Mistrzostwa Wejherowa w tenisie. Zorganizowano je na Wejherowskich Kortach Tenisowych na przełomie września i października.
- w kategorii Open triumfował Szymon Wiśniewski, pokonując w finale Damiana Dąbrowskiego 6-3 6-2 - informuje kierownik turnieju Dawid Wasiniewski. - Damian Dąbrowski rewanż na swoim finałowym przeciwniku wziął w rozgrywkach gry podwójnej. Wystąpił w nich w parze z Rafałem Trojanem i był to zdecydowanie najsilniejszy i najefektowniej grający debel na mistrzostwach. Wejherowianie w finale pokonali 6-2 7-6 Szymona Wiśniewskiego i K. Towarka.
W kategorii +55 zwyciężył Mirosław Brusiło. Obronił tym samym zeszłoroczny tytuł. W finale mierzył się z dr. Grzegorzem Millerem.W tegorocznych zawodach, po raz pierwszy od dłuższego czasu, o prymat mistrza Wejherowa rywalizowały kobiety. Do turnieju przystąpiło 7 kobiet, które rozegrały między sobą pasjonujące pojedynki. W finale pań zwyciężyła Lila Tomasik, pokonując Marzenę Szczodrowską 6-3 6-0. Trzecie miejsce zajęły B. Milewczyk i J. Brojakowska.
W mistrzostwach wzięło udział 50 uczestników. Nagrody ufundował prezydent miasta.