Zamknij
REKLAMA

Klasyka pod ochroną

09:03, 07.12.2017 | G.B
REKLAMA
Skomentuj

Zabytkowe samochody i motocykle są piękne i bardzo często niepowtarzalne. Zdarza się bowiem, że zachował się tylko jeden egzemplarz danego pojazdu. Takie unikatowe ruchome zabytki warto chronić odpowiednim ubezpieczeniem.

Znakiem rozpoznawczym zabytkowego samochodu lub motocykla są żółte tablice rejestracyjne. Jaki pojazd może je otrzymać? Zgodnie z prawem musi on liczyć co najmniej 25 lat, posiadać 75% oryginalnych części; poza tym jego produkcji zaprzestano minimum 15 lat wcześniej. Jeśli zaś osiągnie sędziwy w świecie motoryzacji wiek 40 lat, to z kategorii „zabytkowy” awansuje na „historyczny”. Zdarza się, że żółte tablice otrzymuje pojazd młodszy niż 25 lat – taki przywilej spotyka modele z unikatowymi rozwiązaniami technicznymi (źródło: https://moto.trojmiasto.pl/Zolte-tablice-niczym-samochodowy-immunitet-n84117.html).

Samochód z legendą

Kolekcjonowanie starych pojazdów to hobby popularne w wielu krajach. Przoduje w tym Wielka Brytania, gdzie historycznych i zabytkowych jedno- i dwuśladów zarejestrowano już ponad milion. Nic dziwnego, że doskonale prosperują tam firmy zajmujące się ich obsługą – komisy, sklepy z akcesoriami, warsztaty, a także towarzystwa ubezpieczeniowe. W polisach dla zabytków motoryzacyjnych specjalizuje się na Wyspach między innymi firma Sureterm Insurance ze swoją ofertą sureterm.com/classic-car-insurance/. W Polsce historycznych samochodów i motocykli mamy zarejestrowanych około 50 tysięcy.

Polisa na krótko

Posiadacz zabytkowego lub historycznego pojazdu musi wykupić dla niego obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Nie musi decydować się na ofertę ważną cały rok, bowiem ustawodawca przewidział dla tego typu samochodów i motocykli możliwość wykupienia polisy krótkoterminowej – na przykład na 30 dni. To opcja bardzo korzystna dla tych posiadaczy motoryzacyjnych unikatów, którzy uruchamiają je tylko okazjonalnie – najczęściej na zloty historycznych pojazdów. Inne rozwiązanie to polisa na określoną liczbę kilometrów – przykładowo na tyle, ile wynosi trasa wiodąca na zlot starych samochodów i powrót z niego. Warto też szukać ubezpieczyciela, który proponuje korzystne zniżki dla właścicieli aut zabytkowych.

Posiadanie zabytkowego lub historycznego pojazdu to prestiż i powód do dumy. Ale nie należy zapominać, że jego właściciela dotyczą te same przepisy, co innych użytkowników drogi – dotyczy to również posiadania obowiązkowego ubezpieczenia.

(G.B)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone