Zamknij
REKLAMA

Flota przyszłości: telemetria i precyzyjne zarządzanie

09:11, 07.12.2017 | G.B
REKLAMA
Skomentuj

W dzisiejszych czasach w zarządzaniu flotami samochodowymi najistotniejsze nie są najnowsze modele ciężarówek czy zaawansowane technologicznie gadżety. Liczy się głównie sprawny system gromadzenia danych. Tu z pomocą przychodzi telemetria, będąca jednym z wiodących branżowych trendów.

W branży motoryzacyjnej coraz częściej mówi się o wykorzystaniu futurystycznych technologii, takich jak samochody autonomiczne, które mają zrewolucjonizować transport oraz sposób, w jaki się przemieszczamy. Tymczasem w branży spedycyjnej dokonuje się inna, cicha rewolucja polegająca na wprowadzaniu telemetrii, której znaczenie wciąż rośnie. Na czym polega działanie tej technologii?

Jak to działa?

Urządzenia telemetryczne pozwalają firmom gromadzić i analizować różne parametry dotyczące pojazdów. Zdobyte w ten sposób dane mogą zostać wykorzystane na różne sposoby. Można na przykład zbadać zużycie paliwa na konkretnych odcinkach danego przejazdu, aby na tej podstawie utworzyć najbardziej ekonomiczną trasę. Dane okazują się bardzo przydatne przy ocenie stanu technicznego pojazdów i podczas podejmowania decyzji o ich ewentualnej wymianie. Jak tłumaczy Sam Lamerato z amerykańskiej organizacji American Public Works Association, „zarządca floty musi dysponować dokładnymi danymi, by dokonywać zmian w stanie floty oraz mieć ekspercką wiedzę na jej temat.

Rosnąca popularność

Dane telemetryczne zbierane przez urządzenia vehicle CCTV, produkowane np. przez Vision Track, mogą posłużyć również do wychwycenia nieprawidłowości w pracy pojazdu i skierowania go do prewencyjnych napraw. Pozwala to zaoszczędzić na remoncie, który byłby konieczny w przypadku poważniejszej awarii. Informacje o przejazdach to również znakomity materiał szkoleniowy – kierowcy mogą dokładnie sprawdzić, w którym miejscu popełniają błędy i skorygować swój styl jazdy. Nic zatem dziwnego, że telemetria jest coraz popularniejsza. Za przykład posłużyć może choćby przypadek amerykańskiego miasta Little Rock, gdzie w urządzenia pomiarowe wyposażono aż 95% miejskiej floty aut (źródło: http://www.government-fleet.com/channel/operations/article/story/2016/09/9-trends-in-public-fleet-management.aspx).

Telemetria jest jednym z najpopularniejszych trendów w branży zarządzania flotami samochodów. Dzięki niej zarządcy mogą nie tylko kontrolować stan pojazdów, ale też oszczędzać na paliwie czy korygować styl jazdy pracowników.

(G.B)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone