Zamknij

Czy warto inwestować w spawanie laserowe?

08:34, 16.05.2018 K.G Aktualizacja: 08:38, 16.05.2018
Skomentuj

Każdy, kto choć trochę interesuje się tym, jak funkcjonuje przemysł, ten widzi, że panuje obecne duże zainteresowanie istotą redukcji emisji gazów i oszczędnością wszelakich zasobów. Na całe szczęście dla wszystkich przedsiębiorców w tej branży, na popularności zyskuje technologia spawania laserowe pozwalająca na znacznie więcej niż klasyczne i dobrze nam znane spawarki MIG czy MAG. Dlaczego warto przemyśleć wykorzystanie tej techniki w twoim zakładzie produkcyjnym? Pozwólcie, że przybliżymy Wam, o co w tym wszystkim chodzi!

Dlaczego jest to warte uwagi?

Jeżeli ktoś decyduje się na wykorzystanie wiązki laserowej przy procesie spawania, to jednym z najważniejszych czynników jest oszczędność pieniędzy. W końcu komu nie zależy na tym, aby nie zminimalizować wszystkich kosztów produkcji do poziomu niewpływającego na pogorszenie jakości? Tak też myśleliśmy! Jak to się dzieje? Otóż do spawania laserowego niepotrzebne jest to, co zwykle bywa niezbędne – mowa tutaj o gazach osłonowych czy drutach spawalniczych. Kolejne oszczędności pojawiają się w momencie samego spawania, gdyż mamy tutaj do czynienia ze znacznie mniejszymi utratami energii cieplnej! I to nawet o połowę! Innym przydatnym następstwem tego faktu jest to, że zniekształcenie obrabianych części poprzez pracę w wysokich temperaturach zostanie zredukowanie praktycznie do minimum!

Pozory mylą

Osoby, które do końca zdają sobie sprawy z działania tej technologii, mogą myśleć, że tak potężna wiązka laserowa jest przeznaczona wyłącznie do bardzo ciężkich konstrukcji. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące tego, co można spawać, gdyż mogą to być jednakowo materiały porowate, ale także aluminium czy nawet stal. Jedyne co wystarczy zrobić, to odpowiednio dostosować siłę samego lasera, na podstawie grubości obrabianego materiału. Laser o małej mocy (poniżej 1,5 kW) będzie świetny do spawania punktowego, natomiast te mocniejsze, przekraczające swoją mocą 1,5 kW, to odpowiednia opcja dla materiałów, których grubość nie wynosi więcej niż 25 mm. Oczywiście nie oznacza to, że dostępne przemysłowe wiązki laserowe zamykają się tylko na takiej granicy!

Robot spawalniczy od firmy Fanuc w akcji.

Podsumowanie

Spawanie laserowe to bardzo ciekawa, ale również efektywna okazja na całkowitą rewolucję naszej linii produkcyjnej. Jak sami widzicie, jest to rozwiązanie pełne zalet, jak i praktycznych aspektów niezbędnych do produkcji dóbr na najwyższym poziomie. Warto dobrze przemyśleć, czy odmienienie swojego sposobu pracy na lepsze i tańsze! Możliwe, że będzie to jedna z najlepszych decyzji waszego życia!

(K.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SpawaczSpawacz

0 0

Przypomina mi to gadkę z telezakupów Mango. Szczególnie ostatnie zdanie. 17:59, 18.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%