Zamknij
REKLAMA

Pracodawcy Pomorza ostrzegają!

11:17, 08.07.2018 | M.G
REKLAMA
Skomentuj

Rada i Zarząd organizacji wyrazili swoje zaniepokojenie złą atmosferą, która jest ostatnio odczuwalna w wypowiedziach polityków różnych ugrupowań wokół lokalnych, także gdańskich inwestycji.

Podstawowym celem statutowym Pracodawców Pomorza jest rozwój gospodarczy regionu, a tym samym wspieranie przedsiębiorców w realizacji ich zadań gospodarczych i stwarzanie takich możliwości rozwojowych, które zapewnią regionowi szybki wzrost gospodarczy.

Pamiętamy o wielu przeszkodach i barierach rozwojowych, przed którymi staliśmy na początku lat dwutysięcznych. Nie mieliśmy zbyt wiele do zaoferowania zagranicznym inwestorom. Brakowało przecież nowoczesnych biurowców, odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej, transportowej, mieszkaniowej, a nawet trzymającej wysoki poziom oferty kulturalnej dla ich pracowników itp. Potencjalni inwestorzy często wybierali więc inne regiony lub kraje, gdzie lokowali swoją aktywność biznesową - mówił na zwołanej przez PP konferencji, Zbigniew Canowiecki, Prezydent Pracodawców Pomorza.

 

Zdaniem Z. Canowieckiego dzisiaj nie musimy już mieć kompleksów, bo nasz region ma bardzo bogatą infrastrukturę, w pełni spełniającą nawet najbardziej wygórowane oczekiwania i wymogi inwestorów. Na konferencji podkreślano, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat Gdańsk wystrzelił inwestycyjnie, posiada nie tylko wiele parków biznesowych klasy A, ale także doskonałe zaplecze mieszkaniowe, kulturalne, edukacyjne, sportowe oraz warunki techniczno – organizacyjne do organizacji wielkich międzynarodowych imprez naukowych, biznesowych oraz kulturalnych i sportowych. Ponadto zaangażowanie władz samorządowych województwa pomorskiego oraz poszczególnych miast w promocję gospodarczą i turystyczną szybko przyniosły znaczące efekty.

Zdaniem organizatorów konferencji w gdańskiej siedzibie Pracodawców Pomorza, organizacja wspiera rozwój nie tylko metropolii, ale także wszystkich małych miast i miasteczek Pomorza, a najbardziej zależy jej na zrównoważonym rozwoju całego województwa pomorskiego.

Wiemy jak dużo jest jeszcze do zrobienia szczególnie w małych ośrodkach miejskich. Dlatego też wspieramy wszelką aktywność naszych lokalnych oddziałów w zakresie rozwoju firm i całego otoczenia zwiększającego atrakcyjność danego miejsca dla rozwoju biznesu - dodał Prezydent PP Z. Canowiecki.

Miasto potrzebuje pieniędzy więc nie powinno zniechęcać inwestorów

Władze Pracodawców Pomorza podkreśliły, że na rewitalizację oraz uzupełnienie olbrzymich braków w zabudowie niektórych dzielnic Gdańska, na zagospodarowanie ogromnych postoczniowych terenów, opustoszałych, zaniedbanych miejsc itp. potrzeba inwestorów, deweloperów, ludzi z wizją, odwagą i odpowiednimi możliwościami finansowymi. Miasto nie ma takich możliwości, ale może zapewnić o przyjaznym klimacie dla inwestycji.

Dlatego dziwią nas wypowiedzi niektórych polityków, którzy używając sformułowań typu „republika deweloperów” czy „betonowanie Gdańska” wprowadzają niepokój. Przecież każdy inwestor, deweloper chce mieć pewność, że może liczyć na dobrą atmosferę wokół swojej inwestycji. Oczywiście zawsze musi nie tylko przestrzegać wszelkich zasad i przepisów, ale także nie zapominać o dialogu z lokalną społecznością. Powinien przedstawić i wytłumaczyć swój plan, pokazać jak będzie wyglądać np.: zieleń, komunikacja oraz infrastruktura w pobliżu inwestycji - powiedział Prezydent Z. Canowiecki.

Pracodawcy Pomorza zapowiedzieli, że pod koniec bieżącego roku na neutralnym, akademickim gruncie, Politechnice Gdańskiej zostanie zorganizowane tzw. wysłuchanie publiczne na temat zagospodarowania gdańskiego Młodego Miasta. Inwestorzy przedstawią makiety swoich budowlanych koncepcji, wypowiedzą się konserwatorzy, architekci, mieszkańcy itp. W procesie inwestycyjnym - niezależnie od tego, czyje są to propozycje - bardzo ważne jest poszanowanie wzajemnych racji, wzięcie pod uwagę sugestii wszystkich zainteresowanych stron.

Poza tym od października tego roku, Pracodawcy Pomorza chcą rozpocząć w Gdańsku i w miastach powiatowych województwa pomorskiego spotkania ze wszystkimi kandydatami na szefów poszczególnych samorządów.

W Gdańsku zaprosimy wszystkich kandydatów na urząd prezydenta i zapytamy ich jak oni zapatrują się na rozwój miasta, którym chcą rządzić, jaką mają wizję inwestycji w mieście, jakie są ich plany w zakresie rozwoju poszczególnych dzielnic. Po prostu czy chcą zachęcić czy zniechęć do inwestycji zainteresowanych inwestorów i deweloperów, czy chcą budować w mieście przyjazne inwestycjom środowisko gospodarcze – podsumował Z. Canowieck

STANOWISKO „PRACODAWCÓW POMORZA”

„Pracodawcy Pomorza” z coraz większym zdumieniem odbierają kolejne wypowiedzi polityków różnych opcji politycznych dotyczących działań inwestycyjnych na terenie stolicy naszego regionu – mieście Gdańsku. Podczas setek spotkań i wielu debat przedstawiciele wszystkich grup społecznych wyrażały zawsze dumę z działań i efektów inwestycyjnych w Gdańsku, szczególnie w okresie ostatniej dekady. Podziw dla dokonanych zmian wyrażają miliony turystów, naszych partnerów zagranicznych i kontrahentów z kraju i ze świata. Gdańsk stał się miastem zaliczanym do najlepszych miejsc w Polsce do zamieszkania, pracy i wypoczynku. Nie możemy zwolnić tempa rozwojowego Gdańska, ponieważ historia może nie dać nam drugiej takiej szansy. Gdańsk potrzebuje kolejnych działań inwestycyjnych, szczególnie na terenach wymagających wielkich nakładów na ich rewitalizację. Po dwudziestu latach zmagań z wieloma problemami udało się znaleźć inwestorów oraz deweloperów do zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Na Dolnym Mieście, gdzie pomimo podjętych prac inwestycyjno-rewitalizacyjnych ciągle straszą niektóre obiekty oraz olbrzymie braki w zabudowie będące efektem działań wojennych sprzed ponad 70 lat. Także Młode Miasto będące terenem postoczniowym potrzebuje olbrzymich nakładów finansowych na jego zagospodarowanie. Na możliwość realizacji wielu zaplanowanych inwestycji czekają mieszkańcy innych dzielnic miasta. Wszyscy musimy wspierać władze samorządowe Gdańska, aby w zgodzie z celami rozwojowymi, strategią miasta oraz planami zagospodarowania przestrzennego realizować rozpoczęte dzieło. Tak, Gdańsk potrzebuje jeszcze wielu miliardów złotych, odważnych inwestorów do samodzielnego lub w partnerstwie publiczno-prywatnym realizowania inwestycji infrastrukturalnych oraz deweloperów, o których władze samorządowe powinny zabiegać.

Gdańsk, dnia 2 lipca 2018 roku

Popisali:

Prezydent:  Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu: Jerzy Jerkiewicz

Przypomnijmy:

Pracodawcy Pomorza to największa regionalna organizacja pracodawców w Polsce, która reprezentuje ponad 1000 przedsiębiorstw tego rejonu.

 

 

 

 

(M.G)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

franekfranek

1 0

Gdzie ty widzisz ten dialog deweloperow z mieszkancami? 17:21, 08.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone