Zamknij

Cegły dobrobytu finansowego

12:36, 16.07.2018 K.G Aktualizacja: 12:47, 16.07.2018
Skomentuj fot. Olga Kharina fot. Olga Kharina

I znowu o nieruchomościach. To najbardziej popularny i bezpieczny, pod kątem inwestycyjnym, temat w Polsce. Obecne rynek nieruchomości ma ponad 2,5-krotny wzrost aktywności inwestorów. Nieruchomości naprawdę są bardzo korzystną inwestycją. Jednak jakie nieruchomości należy kupować i ile na tym można zyskać?

Ofert na rynku jest mnóstwo – mieszkania, aparthotele, akademiki, nieruchomości komercyjne itp.

Sporo ludzi kupuje zwykle mieszkania, a następnie oddaje je pod wynajem. Jest to całkiem popularna inwestycja, ale nie jest nadzwyczaj atrakcyjna. Pierwsza rzecz: to zaangażowanie czasu związanego z poszukiwaniem i obsługą najemców. Jest ryzyko zniszczenia mieszkania przez najemców, a zyski w przypadku długoterminowego wynajmu nie są duże. Rentowność wynajmu mieszkań tylko w najlepszych lokalizacjach kraju przekracza 4 proc. rocznie. Bardziej atrakcyjnie przedstawia się wynajem na dobę. W tym przypadku można zyskać miesięcznie średnio nawet 1-2 proc. dochodu od wartości inwestycji. Mimo tego to nie jest proste, bo wymaga mnóstwo czasu i sporo zaangażowania.

Z tego względu polecam inwestowanie w condohotele, których główną zaletą jest bezobsługowość i gwarantowane stopy zwrotu. Mimo tego, że płynność takiej inwestycji w przypadku sprzedaży wygląda gorzej w porównaniu ze zwykłą mieszkaniówką, to warto ją mieć. Już w cenie od 300 tys. zł inwestor może nabyć dochodową nieruchomość. Nie musi mieć przy tym specjalistycznej i rozległej wiedzy z zakresu zarządzania nieruchomościami. Główna rzecz, na którą powinien zwrócić uwagę to lokalizacja hotelu i jego operator, bo nie każdy operator i nie w każdym miejscu z sukcesem będzie prowadził biznes, gwarantując wysoką stopę zwrotu dla inwestora. Polecam korzystać z ofert, które zapewniają współpracę z doświadczonym i znanym operatorem. Najważniejsza jest oczywiście lokalizacja. W Polsce polecam takie lokalizacje jak: Zakopane, Wrocław, Kraków bądź Warszawa. To miejsca, w których nie obowiązuje sezonowość.

Oczywiście, jeżeli condohotel nie jest gotowy do odbioru, trzeba sprawdzić wykonawcę, bo nigdy nie wiadomo, czy firma, której inwestor powierza pieniądze, wywiąże się ze składanych zobowiązań.

Trochę gorszym tematem są akademiki, bo ich popularność wśród polskich studentów stale spada, więc trzeba liczyć przede wszystkim na cudzoziemców, a poza rokiem akademickim nie wiadomo, jaki operator będzie obsługiwał obiekt. Trzeba uważać także na koszty dodatkowe, takie jak: comiesięczny czynsz, koszty ubezpieczenia, mediów, sprzątania itd. Akademiki muszą być przygotowane przed rozpoczęciem roku akademickiego i inwestorzy powinni liczyć się też z zabezpieczeniem pustostanów.

Nieruchomości komercyjne pod lokale użytkowe lub wynajem dla usług, handlu to też mniej atrakcyjna forma inwestowania. Rynek nieruchomości komercyjnych jest dość wrażliwy na zmiany koniunkturalne i niekiedy wymaga od inwestora większej skłonności do ryzyka.

Dla osób zamożnych polecam bardziej inwestycje w zakup kamienic, ich wyremontowanie i sprzedaż. Bezpieczne i dosyć zyskowne. Warto też zwrócić uwagę na inne kraje, w szczególności chodzi o Niemcy i Belgię. Na przykład Belgia ma duży wybór starych kamieniec i jest obiecującym krajem dla takich inwestycjach. W każdym przypadku należy jednak myśleć o tym, co może być w najgorszym przypadku i jakie są rozwiązania.

Walerij Pryżkow, właściciel WP CAPITAL

Posiada duże doświadczenie zawodowe na stanowiskach związanych z zarządzaniem wysokiego szczebla oraz doświadczenie w stosunkach międzynarodowych. Z sukcesem zarządzał zarówno firmami, jak i departamentami w kilka różnych krajach. Obecne jest prezesem firmy transportowo- logistycznej oraz ekspertem w sprawach inwestycji kapitałów w kraju i poza granicą. Jest koneserem sztuki i miłośnikom gastronomii różnych kultur.
 

Tekst ukazał się w 59. numerze Expressu Biznesu.

(K.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%