Zamknij
REKLAMA

Zlot jachtów z duszą

14:00, 05.10.2017 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj

12 października na wody Zatoki Gdańskiej wypłyną 33 jednostki biorące udział Zlocie Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”. Ponad 200 żeglarzy spotka się po raz dziewiąty, aby cieszyć się przygodą, jaką jest żeglowanie na jachtach o klasycznej konstrukcji – stalowych i drewnianych. Po raz pierwszy w historii zlotu nie zmieszczą się w gdyńskiej marinie.

Główną ideą organizowanego od 2009 roku zlotu "Próchno i Rdza" jest  przypominanie  o szczególnym uroku żeglowania na jachtach  o klasycznych konstrukcjach. Ponad  dwustu żeglarzy - pasjonatów z całej Polski co  roku w chłodnym już październiku, przyprowadza do portów Zatoki Gdańskiej swoje ulubione  jachty, które często zapisały wspaniałe karty w historii polskiego żeglarstwa. Niegdyś wzdłuż polskiego wybrzeża żeglowało kilkadziesiąt mahoniowych Opali i stalowych J-80. Dziś zlot jest jedyną okazją, by zobaczyć te jachty przy jednej kei.

Z roku na rok udawało się zgromadzić na zlocie coraz to większą liczbę jednostek. Nie jest to łatwe, bo  w  dobie  jachtów  laminatowych, starzejące  się  jednostki o klasycznych konstrukcjach  znikają. Macierzyste  kluby  żeglarskie,  będące  ich  armatorami  od  chwili zwodowania coraz częściej wystawiają stare jachty na sprzedaż a ich dawne załogi mogą tylko trzymać kciuki za to, by kolejne „próchno” czy „rdza” znalazły troskliwego nowego właściciela. W 2015 roku udało się zebrać 27 jednostek. Rok temu planowano zgromadzić w Gdyni 31 jachtów.
.
Udział w tegorocznym zlocie zapowiedziały 33 jachty, które przez dwa dni będą gościć w gdyńskiej Marinie. W części będą to weterani spotkań (mahoniowe opale: Dunajec, Legia czy Politechnika czy stalowe J-80: Freja, Mestwin czy Wołodyjowski). Ale szczególnie ucieszą się z pojawienia na zlocie nowych kadłubów (drewniane Jasna Ciasna i Old Sparrow, wśród „stalówek” zaś Dione, More, Papaye czy Wiktoria).

Początek zlotu w czwartek 12 października o godzinie 17:00 w Helu.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone