Zamknij
REKLAMA

Spotkania z literaturą

05:50, 10.11.2017 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

W Bibliotece Publicznej Gminy Linia trwają „Podróże w krainę baśni”. Październikowe spotkania ukazywały młodym czytelnikom różne oblicza literatury.

Na warsztatach plastyczno-literackich biblioteka gościła pisarkę i ilustratorkę Katarzynę Kołodziej. Autorka pokazała oryginalne ilustracje, które wykonała do książek oraz tworzyła rysunki inspirowane pomysłami dzieci. Pokazała książki ze swoimi ilustracjami oraz omówiła techniki plastyczne stosowane w pracy ilustratora. Głównym zadaniem dzieci było stworzenie własnej książki z baśnią. Uczestnicy napisali tekst pamiętając o kanonie baśni (np. kontrastujący bohaterowie, dobro i zło, szczęśliwe zakończenie) oraz wykonali kolorowe ilustracje.

W pracowni komiksowej Biblioteki Manhattan w Gdańsku młodzież poznała historię oraz cechy komiksu amerykańskiego, europejskiego i japońskiego. Uczestnicy przypomnieli sobie kultowych bohaterów: Myszkę Miki, Kaczora Donalda, Garfielda, Supermana, Spidermana, Koziołka Matołka, Kajko i Kokosza i in. oraz zapoznali się z budową komiksu. Następnie każdy młody rysownik miał za zadanie stworzyć dwa paski komiksowe: na rozgrzewkę o swoim dniu, następnie na temat baśni.

Literaturę kaszubską przybliżył dzieciom pisarz i poeta Janusz Mamelski. Autor opowiadał w języku polskim i kaszubskim o powstawaniu i przekazywaniu kolejnym pokoleniom legend oraz o roli jaką pełniły. Nasz gość przyjechał z miotłą ze słynącego z czarownic Staniszewa, użył tego rekwizytu do testu wykrywającego czarownice. Uczestnicy spotkania wzięli udział w inscenizacji bajek kaszubskich wcielając się w rolę zwierząt. Autor czytał fragmenty swoich wierszy oraz najnowszej powieści dla młodzieży w języku kaszubskim pt. „Mack”.

W Lini i Strzepczu odbył się happening „Czytelnicy na ulicy”. Dzieci przemaszerowały głównymi ulicami naszych miejscowości, przeprowadzały rozmowy z przechodniami na temat przeczytanych książek, wręczały ulotki ukazujące korzyści z czytania, zapraszały do korzystania z usług biblioteki. W sklepach i zakładach pracy z zapałem czytały wiersze zbierając za swoje występy oklaski i słowa uznania. Odwiedziły również proboszcza, ośrodek zdrowia, urząd gminy, kwiaciarnię i podopiecznych ośrodka wychowawczego. Uatrakcyjniały recytacjami czas klientom sklepów, apteki czy zakładu fryzjerskiego. Dzieci były doskonałymi ambasadorami książek zarażając mieszkańców swoim entuzjazmem i szczerym przekonaniem o ważnej roli książki.

Listopad poświęcony będzie zastosowaniu nowych technologii do czytania.

Projekt „Podróże w krainę baśni” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

(R.K)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone