Zamknij
REKLAMA

„Las Piaśnicki” w formie komiksu

12:06, 04.01.2018 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie udostępniło fabularyzowany komiks historyczny „Las Piaśnicki” z ilustracjami i opracowaniem Tomasza Meringa.

„Las Piaśnicki” jest popularnym źródłem informacji o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na początku II wojny światowej w Wejherowie i okolicach. Scenariusz komiksu opiera się na publikacjach, dokumentach historycznych, relacjach naocznych świadków tych wydarzeń i mordu, jakiego dokonali niemieccy okupanci na mieszkańcach Kaszub i Pomorza.

Akcja komiksu zaczyna się w 1918 roku i od tego momentu obrazuje sytuację ludzi żyjących na terenie Pomorza, zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, aż po czas II wojny światowej. Czarno-białe, oszczędne w formie rysunki Tomasza Meringa pozwalają czytelnikowi skupić się na najważniejszych kwestiach związanych z tematem opowieści.

Opiekę merytoryczną nad scenariuszem publikacji sprawowali pracownicy naukowi Muzeum Piaśnickiego – dr Mateusz Ihnatowicz i dr Aleksander Michalak, zaś historyczny wstęp napisał prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski.

Publikację książkową na potrzeby Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie wydało Muzeum Stutthof w Sztutowie. Książka ukazała się w formacie A4 i w twardych okładkach. Komiks w formacie PDF można pobrać Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie.

(A.W)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (1)

Rocznik 1945Rocznik 1945

2 1

A czego akcja nie rozpoczyna sie od 1-szego ROZBIORU POLSKI ? a dopiero od 1918? I do autora profesora i rysujacy komiks Mering ! / czy ten rysownik to nie z Meringow z Nadrzecznej ? Z korzeniami hmmmm...???? I czy my musimy ciagle rozdrapywac w gownie ? Od tej tragedii rozpoczecia II wojny swiatowej minie 1.IX .2018, 79 lat a od wyzwolenia Wejherowa 12.III. 2018 minie 73 lata . I ta tragedia i miejsce w 10 chyba lat po II wojnie doczekal sie upamiletnienia w postaci pomnika z ziemia w urnach bestialsko zamordowanych obywateli nie tylko Wejherowa upamientniena miejsc grobow i otoczenia opieka przez niby ZLA KOMUNE /bylem jako dziecko osobiscie na uroczystosciach odsloniecia pomnika OFIAR ZAMORDOWANYCH przez Hitlerowcow /! A od lat 1990 LAPCZLIWE DUCHOWIENSTWO i garstka podjudzanych ludzi robi wielki teatr jak ta KAPLICA
Zloty i msze ile sie da to bisnes kleru jak tersz ten komiks nikomu nie potrzebny .to Badzmy SZCZESLIWI ze od TRAEDII II wojny swiatowej od 12.III.1945 dane jest nam zyc szczesliwie w zgodzie i pokoju w EUROPIE ! Nie ruszaj gowna bo ruszone zaczyna smierdziec ,stary ur. W 1945r i szczesliwy ze dane mi w pokoju zyc,patrzmy do przodu i nie robmy zametu mlodym w glowach 13:04, 04.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone