Zamknij
REKLAMA

To już w niedzielę. Kaszubi zjadą do Kosakowa

09:10, 13.03.2018 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Manifestacja poczucia wspólnoty – to główny cel organizowanego od ponad dziesięciu lat Dnia Jedności Kaszubów. W najbliższą niedzielę Kaszubi zjadą do Kosakowa.

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto upamiętniające pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 9 marca 1238 roku papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów zorganizowany został w 2004 roku w Gdańsku, a wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie (2006), Kramarzyny (2007), Miastko (2008), Bytów (2009), Kartuzy (2010), Słupsk (2011), Brusy (2012), Kościerzyna (2013), Sierakowice (2014), Sulęczyno (2015), Bojano (2016) i Chmielno (2017).

W tym roku Dzień Jedności Kaszubów, który zaplanowany został na 18 marca, zorganizowany zostanie w Kosakowie. Uroczystości mają wymiar religijny, w związku z czym o godz. 9.45 w kościele p.w. św. Antoniego w Kosakowie odprawiona zostanie msza św. Po sumie nastąpi przemarsz do Centrum Edukacyjno-Sportowego w Kosakowie, gdzie na terenie hali sportowej planowane jest oficjalne otwarcie uroczystości.

W ramach Dnia Jedności Kaszubów w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Mostach rozegrany zostanie turniej gry karcianej, tj. Baśki. Dodatkowo w holu Centrum Edukacyjno- Sportowego odbędą się występy lokalnych zespołów folklorystycznych. Nie zabraknie też stoisk twórców ludowych i gospodyń wiejskich, a także wystaw rękodzieła artystycznego. Na głównej scenie wystąpią zespół Fucus i Weronika Korthals.

Na finał uroczystości organizatorzy zaplanowali próbę bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Za organizację całego wydarzenia odpowiadają: lokalny oddz. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Gmina Kosakowo, Kosakowskie Centrum Kultury, Zespół Szkoły Podstawowej i Oddziałów Gimnazjalnych w Pogórzu, Zespół Szkolno -Przedszkolny w Mostach oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych PEKO.

 

Program Dnia Jedności Kaszubów

9.45 – msza Św. w kościele p.w. św. Antoniego w Kosakowie

11.00-11.45 – przemarsz z kościoła do Centrum Edukacyjno-Sportowego w Kosakowie

12.00 – oficjalne otwarcie imprezy (hala sportowa w Centrum Edukacyjno-Sportowym)

11.30-15.00 – turniej gry karcianej Baśka (hala sportowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mostach)

12.00-15.1 – występy lokalnych zespołów folklorystycznych na małej scenie (hall przy wejściu głównym do Centrum Edukacyjno- Sportowego)

15.30 – finał imprezy (próba bicia rekordu przez akordeonistów)

(A.W)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone