Zamknij
REKLAMA

Muzeum II Wojny Światowej w plebiscycie

12:30, 14.05.2018 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej zajęło ważną pozycję na architektonicznej mapie Polski. Jeszcze tylko do wtorku, 15 maja do godziny 23:59 można zagłosować na ten budynek w XI edycji plebiscytu Bryła Roku na najpiękniejszy obiekt wybudowany lub zrewitalizowany w Polsce w 2017 roku. Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest jednym z 10 obiektów nominowanych w tegorocznej edycji plebiscytu Bryła Roku. Zwycięzcę poznamy już 17 maja podczas uroczystej gali.

Dzieło zespołu to gmach o wyrazistej, ale i surowej bryle, doskonale pasującej do tematyki, jakiej dotyczą prezentowane w nim wystawy. Budynek muzeum - ukryty w dużej części pod ziemią – na powierzchni objawia się w formie pochylonej, nieregularnej wieży. Jego nietypową fasadę tworzą betonowe, zróżnicowane pod względem rozmiaru, asymetrycznie ułożone płyty, a zabarwienie okładziny nawiązuje do koloru cegły - tak popularnej w architekturze Gdańska.

Architekci uniknęli stworzenia gmachu przytłaczającego, ponurego i przepełnionego martyrologią. Powstało muzeum z prawdziwego zdarzenia – atrakcyjne, funkcjonalne, i fotogeniczne – w którym architektura jest uzupełnieniem i oprawą dla opowiadanej historii.

Bryła Roku to jedna z najważniejszych polskich nagród architektonicznych, rozpoznawalna także poza środowiskiem architektów - między innymi dlatego, że najpiękniejszy obiekt w Polsce wybierają internauci.

Uroczysta gala wręczenia nagrody internautów oraz laureata wybranego przez jury odbędzie się w czwartek, 17 maja o godz. 17:30. Galę uświetnią wystąpienia zaproszonych ekspertów - Petera van Assche, architekta i założyciela holenderskiej pracowni bureau SLA oraz Michała Mazura, dziennikarza i obserwatora trendów w dizajnie i nowych technologiach.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone