REKLAMA

Promowali Wejherowo i język kaszubski

12:13, 06.07.2017 | A.W
REKLAMA
Skomentuj

Chór Cantores Veiherovienses odbył trasę koncertową, promującą muzykę kaszubską i marynistyczną kompozytorów regionu wejherowskiego.

Zespół wystąpił na koncertach w świątyniach najpiękniejszych miast polskich – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego
i Św. Tomasza Apostoła w Zamościu oraz w Kościele Farnym pw. Św. Jana Chrzciciela
i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym.

Głównym celem wyjazdu było promowanie regionu wejherowskiego oraz języka kaszubskiego. Zespół pod kierownictwem Tomasza Chyły wykonywał m. in. artystyczne opracowania pieśni ludowych w języku kaszubskim, a także kompozycje pochodzącej z Wejherowa Anny Rocławskiej – Musiałczyk.

Kraków powitał chór żarem lejącym się z nieba. W związku z tym koncert nie należał do najłatwiejszych. Potężna przestrzeń Sanktuarium zachwyca i daje doskonałą możliwość do prezentacji materiału.

Następny dzień to wizyta w upalnym Sandomierzu. Spontaniczny koncert w kościele
pw. Św. Jakuba, prezentujący kilka utworów z programu, zachęcił turystów do przybycia na wieczorny koncert. Przepiękna, bogato zdobiona Sandomierska Bazylika okazała się być idealną do zaprezentowania się chóru. Świetna akustyka pozwoliła ukazać piękno brzmienia zespołu.

Kolejny punkt na mapie tournée to Zamość. Msza święta z udziałem chóru i tuż po niej koncert w zamojskiej Katedrze.

Na zakończenie wyjazdu, koncert w malowniczym Kazimierzu Dolnym w tamtejszym kościele farnym. Niedzielna msza święta i bezpośrednio po jej zakończeniu prezentacja repertuaru. Piękne i ciepłe przyjęcie sprawiło, że to miejsce na długo zapadnie w pamięci członków zespołu.

- Wystąpienia chóru spotkały się z szerokim zainteresowaniem. Entuzjastyczne przyjęcie widzów, którzy nie kryli zachwytu, a nawet łez wzruszenia mobilizuje zespół do dalszej wytężonej pracy na rzecz promocji naszego regionu - komentuje Dyrygent Chóru Tomasz Chyła.

- W ten sposób zakończyliśmy kolejny sezon śpiewaczy. Był to czas wytężonej pracy, której uwieńczeniem były wspaniałe koncerty. Czas na zasłużony wakacyjny odpoczynek. Od września wracamy do intensywnych przygotowań, aby móc realizować kolejne plany - dodaje Dominika Trusewicz Prezes Chóru.

Tournee chóru Cantores Veiherovienses mogło zostać zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu przyznanemu przez Urząd Miasta Wejherowa i samorząd powiatu wejherowskiego.

 

(A.W)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018