Zamknij
REKLAMA

Rumia pozyskała kolejne dofinansowanie na węzeł w Janowie

18:01, 12.09.2018 | K.G
REKLAMA
Skomentuj

W Urzędzie Miasta odbyło się podpisanie umowy dotyczącej zwiększenia dotacji unijnej na rumską inwestycję.

Inwestycja, która zakłada przebudowę dworca w Janowie oraz połączenie poprzez tunel ulic z dwóch stron dworca składa się z dwóch etapów. Pierwszy jest już na ukończeniu – w dużej części wyremontowany został peron w Rumi Janowie, zamontowane zostały tam windy, a także przeprowadzany jest remont schodów prowadzących na peron.

Na drugą część inwestycji miasto pozyskało kolejne środki zewnętrzne. Dofinansowanie unijne zwiększyło się z niemal 13 do ponad 17,2 milionów złotych. W Urzędzie Miasta aneks do umowy dotyczącej dotacji unijnej podpisał burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz wicemarszałek województwa pomorskiego, Wiesław Byczkowski. W ramach drugiego etapu budowy węzła powstać ma między innymi: tunel łączący dwie części miasta, parkingi, ścieżki rowerowe oraz wiaty i zatoki autobusowe. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim usprawnienie ruchu drogowego oraz modernizacja okolicznej infrastruktury.

Nieczęsto się zdarza taka determinacja, jaką pan burmistrz i władze Rumi wykazały, aby mając dofinansowanie na poziomie 36% kosztów całości inwestycji, rozpocząć działania związane z inwestycją. Obecnie, między innymi wskutek zmian kursu oraz oszczędności poprzetargowych, mogliśmy dofinansować tę inwestycję do poziomu 50% – powiedział wicemarszałek – Oprócz cywilizacyjnych udogodnień, w postaci połączenia dwóch części miasta, będzie to istotne obniżenie emisji dwutlenku węgla. Ponadto, dzięki temu przedsięwzięciu, ponad 8 milionów pasażerów rocznie będzie korzystało z nowoczesnych rozwiązań. Z mojego punktu widzenia jest to znakomita inwestycja, dlatego raz jeszcze gratuluję determinacji.

– Rumia jest podzielona torami kolejowymi, także jest to kluczowa inwestycja dla około 15 tysięcy osób, które korzystając z tunelu nie będą musiały objeżdżać miasta dookoła. Oprócz tego powstanie 250 miejsc parkingowych dla samochodów i parking rowerowy. Mamy nadzieję, że to spowoduje, iż mieszkańcy przesiądą się na kolej miejską – przyznaje burmistrz Michał Pasieczny.

Realizacja inwestycji jest możliwa, dzięki unijnemu dofinansowaniu, które wynosi już ponad 17,2 mln zł. Środki finansowe pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Obecnie do Starostwa Powiatowego w Wejherowie została złożona dokumentacja w celu uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie budowy, która według planów ma się zakończyć jeszcze w 2020 roku.

 

(K.G)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

a jakieś konkrety?a jakieś konkrety?

0 1

Kiedy początek budowy tunelu, kiedy przewidziany koniec?
Podpisanie umowy na dofinansowanie nic nie znaczy poza wyborczą kiełbasą. Przetarg i rozstrzygnięcie dopiero tak. 09:25, 13.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DbxDbx

2 0

Od razu na wstępie powiem ze nie sympatuzuje ani z obecną władzą ani opozycją.

A teraz do sedna: imho burmistrz zasługuje na reelekcję, choćby po to żeby dokończył tą (i inne) inwestycję - najbardziej potrzebną Rumii od wielu lat. Skoro złożono dokumenty na pozwolenie na budowę, to znaczy że budow tuż tuż tak ? Więc nie uprawiajmy malkontenctwa i właśnie przedwyborczej agitacji. Koleś dostał szansę 4 lata temu i w porównaniu do poprzednich władz, wkońcu coś się ruszyło. Może (dla wielu) dalej nie jest to oczekiwany poziom, ale powiedzmy sobie uczciwie - zaniedbań inwestycyjnych w RUmii było sporo. 11:19, 13.09.2018


REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone