Zamknij

Trójmiasto z nieznanej strony - czyli jak poznać jego tajemnicze zakątki

13:58, 24.07.2018 M.G Aktualizacja: 14:06, 24.07.2018
Skomentuj

Trwa czas wakacyjnych wyjazdów, podróży małych i dużych bądź jeszcze dopinania planów i ich zmieniania. Miejscem niewątpliwie często wybieranym było, jest i będzie Trójmiasto. Co warto w nim zobaczyć? Podpowiadamy turystom oraz „znudzonym” mieszkańcom regionu, którzy już przecież „wszystko widzieli”:)

To, co z pewnością uatrakcyjni nam zwiedzanie miast, to zmiana sposobów przemieszczania się. A podróżować po Trójmieście i wokół niego można na kilka sposobów. Jeśli zaczniemy podróż z Gdańska to można ją zacząć:

Po wodzie - kajakiem i tramwajem wodnym

Kajak to szybkie opłynięcie Starego Miasta, wycieczka Opływem Motławy lub spływ Radunią z Pruszcza Gdańskiego. Z pewnością można to połączyć z wypłynięciem z okolic Żurawia tramwajem wodnym na Westerplatte lub do Twierdzy Wisłoujście.

Oprócz zwiedzenia twierdzy, warto odwiedzić znajdujący się w ujściu Wisły rezerwat Mewia Łacha, w którym spotkać można dzikie foki. Powróciwszy do Gdańska, warto spróbować zmienić środek transportu.

Gdy przesiądziemy się na rower

Śmiało można skorzystać z całkiem szerokiej oferty wypożyczalni rowerów. Łączna długość ścieżek w Gdańsku to 690,8 km. Można dotrzeć w ten sposób do Galerii Starych Zabawek , a następnie do świeżo otwartego EkoParku Uniwersytetu Gdańskiego. A stamtąd już tylko krok do zabytkowej Kuźni Wodnej obchodzącej aktualnie jubileusz czterdziestolecia otwarcia po odrestaurowaniu.

Potem wizyta w Pałacu Opatów mieszczącego oddział Sztuki Nowoczesnej, bądź udział w warsztatach, na które jak najbardziej można zabrać dzieci. Warsztaty organizowane są przez Muzeum Etnograficzne mieszczące się w Spichlerzu Opatów.

Jeśli wolimy spędzić czas bardziej intensywnie po drodze do Gdyni, czeka na nas oferta parku linowego Samuraj w Gdyni - Kolibkach. Po tym wytężonym wysiłku, zwiedzanie Gdyni stanie się nieco łatwiejsze jeśli ponownie zmienimy środek transportu.

Na tak charakterystyczny dla Gdyni trolejbus

Jeśli trafimy na trolejbus oznaczony literą G, bądź numerami 383 i 326 najprawdopodobniej wsiądziemy do jednego z czterech rodzajów zabytkowych trolejbusów. Saurer ST4IILM z 1957 roku, Skoda 9Tr20 z 1975 roku, ZiU 682B z 1984 roku, Jelcz 120MTE z 1994 roku. Będą one kursować do 20 października.

Tak czy inaczej z mniej znanych atrakcji Gdyni zobaczyć warto Domek Żeromskiego czyli miejsce gdzie w 1920 roku pisarz przebywał na rekonwalescencji po przebyciu grypy hiszpanki. Mieści się tam muzeum wraz z kawiarnią. Kawiarnia to również Cafe Strych mieszczący się w najstarszym gdyńskim budynku mieszkalnym z 1890 roku. Dużo, dużo młodsze jest Muzeum Emigracji, które również możemy odwiedzić w towarzystwie dzieci.

Jeśli zaś najbardziej ze wszystkiego preferujemy piesze wycieczki i dla entuzjastów tego sposobu poruszania się jest oferta. Warto zaglądać do Miejskiej Informacji Turystycznej w Gdyni, która ma już swój Rodzinny przewodnik po Gdyni.

A co jeśli pieszo?

Ci, którzy chcą na pieszo zwiedzić Gdańsk śmiało mogą wziąć udział w spacerach miejskich po wybranych dzielnicach. Liczba dzielnic, w których spacery odbywają się pomiędzy czerwcem, a wrześniem z roku na rok się zwiększa. Można je odbywać z Lokalnymi Przewodniczkami i Przewodnikami. Odbywają się one 2-3 razy w tygodniu, po niżej takich dzielnicach jak: Zaspa, Orunia, Nowy Port, Dolne Miasto, Oliwa, Biskupia Górka.

Podróżując, ostatniej zmiany perspektywy możemy dokonać wsiadając w Gdańsku do Amber Sky lub w Gdyni do Wheel of vision. Kół widokowych dających szansę na spojrzenie nie tylko na te miasta, ale i na całe Trójmiasto z lotu ptaka.

 

(M.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%