Zamknij

Tereny wokół dworca zmienią oblicze

14:46, 01.06.2017 Aktualizacja: 14:49, 01.06.2017
Skomentuj

Wszystko w ramach projektu pn. ?Węzeł integracyjny Reda wraz z trasami dojazdowymi na terenie miasta Redy?, który władze miasta realizują przy wsparciu z Unii Europejskiej. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowany został na 7,7 mln, z czego 3,9 mln zł ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.


Do końca 2018 roku

- W poniedziałek podpisaliśmy umowę o dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, a niebawem przystąpimy do rozpoczęcia procedury przetargowej - mówi Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. - Plan jest taki, aby na przełomie lipca i sierpnia wyłonić wykonawcę robót. Prace powinny rozpocząć się jeszcze pod koniec wakacji lub na początku września. Całe zadanie ma zostać zrealizowane do końca 2018 roku.

Nieformalnie teren wokół dworca już od dłuższego czasu pełni funkcję węzła przesiadkowego. Teraz miasto zamierza cały obszar przebudować i zaopatrzyć w niezbędną infrastrukturę. Dzięki temu będzie można sprawnie i wygodnie przesiąść się z samochodu, autobusu lub roweru do kolejki SKM lub pociągu.


Największa inwestycja

- Poprawi się nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale zmieni się też estetyka tego miejsca ? zapewnia Halina Grzeszczuk, zastępca burmistrza Redy. - To obecnie największa inwestycja, którą przeprowadzamy przy wsparciu ze środków unijnych. Na realizacji tego zadania skorzystają zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni.

W ramach przedsięwzięcia utworzone zostaną m.in. parking na ponad dwieście samochodów (park&ride), miejsca na krótki postój (kiss&ride), a także postój taksówek i przystanki autobusów komunikacji miejskiej. Dodatkowo przebudowane zostanie skrzyżowanie ulicy Gdańskiej z Młyńską.


Sporo już zrobiono

- Nie zapomnieliśmy też o rowerzystach, bo projekt przewiduje powstanie ścieżek rowerowych i częściowo zadaszonego miejsca dla rowerów ? informuje Halina Grzeszczuk. - Dodatkowo cały teren dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nadto zamierzamy przebudować całą infrastrukturę podziemną.

Co do tej pory udało się zrobić? Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się od przygotowania koncepcji, za którą odpowiadało Biuro Konsultacyjno-Projektowe Inżynierii Drogowej Trafik z Gdańska. Na jej podstawie opracowana została dokumentacja projektowa, której wykonawca jest Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska. Warto zaznaczyć, że ze względu na wagę i stopień skomplikowania projektu etap koncepcyjno-projektowy zajął ponad trzy lata.


Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%