Zamknij
REKLAMA

Szkoły, drogi, kanalizacja

12:00, 31.12.2017 | G.B
REKLAMA
Skomentuj

Z Henrykiem Skwarło, wójtem gminy Wejherowo, rozmawia Rafał Korbut.

- Schyłek roku to czas na podsumowania zrealizowanych dokonań i podjętych działań. Jako wójt gminy jest pan zadowolony?

- Tak, ponieważ mogę z pełną świadomością przyznać, że każdy z czteroletniej kadencji rok zapisał się kolejnymi oddanymi do użytku mieszkańców inwestycjami. Rok 2017 również wpasował się w obraną przeze mnie siedem lat temu proinwestycyjną strategię.

-  Które zadania wymieniłby pan w pierwszej kolejności, jako najważniejsze?

- Z pewnością wymienić muszę niezwykle oczekiwaną przez mieszkańców rozbudowę Szkoły Podstawowej w Bolszewie. Nowoczesne skrzydło placówki wyposażono w bibliotekę, stołówkę, pracownie komputerowe i językowe, a także wzbogacono o pełnowymiarową salę gimnastyczną i dwa boiska zewnętrzne. Równie ważna jest realizowana rozbudowa Szkoły Podstawowej w Gowinie, która już w przyszłym roku powiększy się o 13 sal lekcyjnych, pracownie specjalistyczne, gabinet logopedy, świetlicę i szatnię. Znajdujące się obok szkoły boisko trawiaste wyposażone zostanie również w oświetlenie.

- Duży nacisk stawia pan także na inwestycje drogowe w gminie...

- Tak, to kwestia strategiczna. Najważniejszą inwestycją mijającego roku było oddanie do użytku ostatniego etapu budowy drogi okalającej Wejherowo, łączącej Sopieszyno z Gościcinem. Całość zwieńczył oficjalny odbiór ul. Kazimierza Grubby łączącej Gościcino z Gowinem. W ramach tego przedsięwzięcia wybudowano także m.in. zbiornik retencyjny na ul. Drzewiarza, zatoki autobusowe czy oświetlenie uliczne na ul. Południowej. Inwestycja realizowana była w III etapach, łączna długość dróg wyniosła ponad 6 km. Na to zadanie pozyskaliśmy dofinansowanie z budżetu centralnego. Ponadto w minionym roku, remontami w technologii budowy nawierzchni asfaltowych, kostki brukowej oraz płytami IOMB objęto ponad 3,5 km dróg gminnych. Jest to m.in. ul. Ks. L. Heyki w Nowym Dworze Wejherowskim, ul. Sienkiewicza i E. Orzeszkowej w Bolszewie, kolejny etap budowy ul. Polnej w Bolszewie czy fragment ul. Jana Pawła II w Gościcinie.

- Warto też wspomnieć o budowanej przez ostatnie kilka lat sieci kanalizacji sanitarnej.

- W mijającym roku kolejne jej nitki położono w Gościcinie (Zibertowo), Łężycach, Bolszewie i Kąpinie. Sieć kanalizacji, którą zastałem w gminie Wejherowo w 2010 roku, kiedy to rozpoczynałem swoją pracę na stanowisku wójta, miała długość 20 km. Przez siedem lat stan ten powiększyliśmy niemal sześciokrotnie. Obecnie sieć kanalizacji sanitarnej ma łączną długość ponad 120 km.

- A czego mieszkańcy mogą spodziewać się w przyszłym roku?

- Niedawno podpisaliśmy umowę na budowę kolejnego etapu kanalizacji w Kąpinie. Łączna wartość tej inwestycji to 3,9 mln zł (gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 2 mln zł). Z przegłosowanego niedawno budżetu na 2018 r. wynika, że na dalsze inwestycje gmina Wejherowo przeznaczy niemal 19 mln zł. Plany (oprócz kanalizacji) obejmują również budowę stref rekreacyjno-sportowych w Górze (Paradyż) i Reszkach oraz modernizację oświetlenia zewnętrznego (na energooszczędne żarówki led). W Kapinie wybudowana zostanie świetlica wiejska, ośrodek Wodnik w Bieszkowicach w przyszłym roku zaadaptowany zostanie na potrzeby Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo (dofinansowanie z Instytutu Książki) i zostanie dokończona budowa remizy strażackiej w Gościcinie. Kontynuowane będą inwestycje w obszarze infrastruktury drogowej, m.in. ul. Szeroka w Kniewie czy fragmenty ul. Świerkowej, Okrężnej i Wodnej w Bolszewie. Budowa węzła integracyjnego w Gościcinie w przyszłym roku również będzie miała swój finał. W związku z tą inwestycją projektowana jest budowa kolejnego fragmentu ul. Jana Pawła II w Gościcinie (wraz z mostem). To jedynie wybrane spośród dziesiątków zakończonych, realizowanych i projektowanych właśnie inwestycji. Jestem świadomy ogromu potrzeb, jednak większość z planowanych działań ograniczonych jest czasowo, choćby z powodu oczekiwania na dofinansowania zewnętrzne, dzięki którym jesteśmy w stanie zrealizować o wiele więcej.

(G.B)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (1)

ktosiekktosiek

2 0

Tak, za 9000 PLN budżetu sołeckiego, który mieszkańcy przeznaczyli na utwardzenie ulic, Gmina utwardziła w moim sołectwie płytami YOMB - ok. 50 metrów jednej ulicy, mimo, że w przetargu miał byś utwardzony dużo dłuższy fragment. Rzeczywiście strategiczne działania te drogi. Skandal. 19:50, 07.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone