Zamknij
REKLAMA

W trosce o czyste powietrze

11:43, 31.12.2017 | G.B
REKLAMA
Skomentuj

Trwa kampania edukacyjna, która pokazuje korzyści zdrowotne i społeczne z eliminacji niskiej emisji.

Kampania, dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w Wejherowie nosi nazwę „Czyste powietrze Gminy Miasta Wejherowo – wymian źródeł energii cieplnej na ekologiczne”.

Zanieczyszczenie powietrza związane jest z emisją pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w sposób nieefektywny. Pali się w nich najczęściej tanim węglem, o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych. A im gorszy materiał węglowy spalamy - tym gorszym powietrzem oddychamy. Jeśli dołożymy do tego spalanie odpadów, których nie wolno spalać, to wdychane powietrze może przyczynić się do wielu przewlekłych chorób, które mogą dotknąć osoby mieszkające w najbliższej okolicy.

Chorobami z którymi możemy się mierzyć to: nawracające bóle głowy, podrażnienia śluzówek oraz błon śluzowych, alergie, zmiany skórne, zaburzenia czynności i zwiększona zachorowalność na schorzenia układu oddechowego, pogorszenie przebiegu chorób układu krążenia, uszkodzenia wątroby, zwiększone ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, niedotlenienie organizmu, bezpłodność - zaburzenia hormonalne, problem z płodnością i utrzymaniem ciąży, choroby układu nerwowego, mutacje DNA. uszkodzenia szpiku kostnego.

Jak możesz zadbać o czyste powietrze w swoim mieście? Nie pal śmieci w domowych piecach i kotłowniach, wymień stary piec na nowy (sprawdź czy przysługuje Tobie dofinansowanie), kupuj i spalaj paliwa tylko dobrej jakości, regularnie czyść instalację grzewczą, spalaj mniej paliwa dzięki termomodernizacji domu, wykorzystuj odnawialne źródła energii, podłącz budynek do miejskiej sieci ciepłowniczej, wybierz komunikację miejską lub rower zamiast samochodu, sadź drzewa i krzewy, edukuj innych. Zadbajmy wspólnie o czyste powietrze w Wejherowie!

 

(G.B)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone