Zamknij

Harcerstwo to niekończąca się przygoda

10:25, 09.10.2018 R.K Aktualizacja: 10:30, 10.10.2018
Skomentuj

Pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętnie pomoc bliźnim – to kwintesencja harcerskiego sposobu na życie, pełnego przygód i obowiązków, zgodnie z ideałami zawartymi w prawie i przyrzeczeniu, w oparciu o uniwersalne wartości chrześcijańskie.

Harcerze udowodnili że są wszędzie tam gdzie potrzebuje ich Ojczyzna. W czasie wojennej zawieruchy członkowie Szarych Szeregów , w ogromnej ilości oddali życie w obronie Polski. Życie udowadnia, że harcerze w swoich środowiskach są potrzebni i pożyteczni również i dziś. Biorą udział w różnych akcjach charytatywnych, uroczystościach kościelnych i państwowych.

W trakcie harców i zabawy realizują określone społecznie użyteczne zadania, które kształtują w nich właściwe postawy, tak bardzo potrzebne w dorosłym, obywatelskim życiu. Pogoda ducha, radość, prawdomówność, braterstwo, patriotyzm, chęć niesienia pomocy słabszym to wizytówki każdego harcerza. Może nim zostać każdy od lat sześciu i na całe życie. Właśnie po to powstały w ramach harcerstwa różne piony metodyczne, aby dać szansę rozwoju dzieciom i młodzieży w każdym wieku. Harcerzem można być w wieku od lat 6 aż po wiek bardzo zaawansowany. Jest takie powiedzenie, "kto raz harcerzem, harcerzem na zawsze". I to prawda. Harcerstwo, niezależnie od organizacji, jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą żyć zgodnie z głoszonymi ideałami.

Zastęp, drużyna, szczep, hufiec, chorągiew to środowiska w których młody człowiek zdobywa wiedzę z różnych dziedzin życia np. terenoznawstwo, pierwsza pomoc. Harcerski styl: mundur z harcerskim krzyżem, oznaczenia stopni i sprawności, nakrycie głowy, chusta, barwy drużyny, zasady starszeństwa, przedstawianie się, oddawanie honorów, ceremoniał wyróżniają harcerza w środowisku.

Obozy ( w szczególności te w Bieszczadach), wędrówki, biwaki, namioty, apele, zbiórki, piosenki, gitara i ognisko to nieodłączna część harcerskiego życia.

Robert Baden-Powell, oficer armii brytyjskiej, pedagog, pisarz to twórca skautingu. Andrzej Małkowski i Olga Drahanowska to twórcy polskiego skautingu. Błogosławiony ksiądz phm, Stefan Wicenty Frelichowski to patron polskiego harcerstwa. Życiem organizacji harcerskiej kierują instruktorzy. Przekazując swoją wiedzę i doświadczenie młodszym, odpowiadają za prawidłową pracę środowisk oraz ich bezpieczeństwo. Tak wygląda polskie harcerstwo w pigułce. Harcerstwo stanowi dla młodego człowieka, w roku 2018 znakomitą alternatywę na pożyteczne spędzenie czasu. Warto już dzisiaj pomyśleć o swoich dzieciach, a może wnukach. Poszukać tej formy aktywnego działania w swoim miejscu zamieszkania, w mieście, wiosce, na osiedlu. Idea skautingu mówiąca o nauce poprzez zabawę jest aktualna od ponad stu lat. Harcerstwo jest dobrym miejscem na rozwinięcie wielu pasji i znalezienie tego, co naprawdę chce się robić w życiu. Na zakończenie tradycyjne harcerskie pozdrowienie. Przypomina o stałej gotowości do służby dla Ojczyzny, pracy nad sobą i dla innych. CZUWAJ.

Podharcmistrz Krzysztof Bober

 

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%