Zamknij

Inteligentne przejścia w Luzinie oświetlą przechodnia

12:32, 22.02.2018 R.K
Skomentuj

Siedem przejść dla pieszych zostanie wyposażonych w najnowocześniejszy system automatycznie rozpoznający pieszych i zwiększający natężenie oświetlenia.

Są to tzw. smart-przejścia – w ramach inwestycji wymienione zostanie oświetlenie oraz zamontowane specjalne czujniki. Gmina Luzino jest pionierem, jeśli chodzi o zastosowanie tego typu rozwiązań, na Kaszubach.

- Jest to kontynuacja współpracy z Energą, w ramach której już pod koniec ub. roku wymieniliśmy 851 opraw oświetleniowych na terenie gminy – wyjaśnia Jarosław Wejher, wójt gminy Luzino. - Tematem kolejnych naszych rozmów z Energą były przejścia dla pieszych, na których bezpieczeństwo w całej Polsce pozostawia wiele do życzenia. A smart-przejścia to przede wszystkim bezpieczeństwo.

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych w naszym kraju zdarza się właśnie na przejściach dla pieszych. Często powodem jest to, że kierowca po prostu nie zauważa osoby przechodzącej przez ulicę.

- Oświetlenie ledowe przejść dla pieszych jest zgodne z wyśrubowanymi normami unijnymi, można więc powiedzieć, że Luzino (jako pierwsza kaszubska gmina) spełniać będzie europejskie standardy – podkreśla Michał Bełbot, prezes spółki Energa Oświetlenie. - Smart-przejścia wyposażone są w inteligentny moduł rozpoznający pieszego zbliżającego się do tego przejścia. Co istotne, zwierzęta czy inne zakłócenia (np. opadające z drzew liście) nie aktywują systemu. Tylko człowiek, zbliżający się do przejścia, powoduje automatyczne zadziałanie systemu i wzrasta wówczas natężenie oświetlenia nawet o 80 proc., dzięki czemu pieszy jest lepiej widoczny dla kierowcy.

I właśnie takie przejścia powstaną w Luzinie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Będzie ich siedem: cztery na głównej drodze dojazdowej, czyli ul. Wilczka, kolejne przy urzędzie gminy (przy skręcie z ul. Ofiar Stutthofu), przy SP1 na ul. Ofiar Stutthofu oraz na ul. Kościelnej.

Modernizacja jednego przejścia to koszt ok. 27 tys. zł. Inwestycja będzie sfinansowana z budżetu gminy, ale – jak podkreśla wójt Wejher – w ramach współpracy za konserwację urządzeń i oszczędności, jakie będą w tym roku po wykonanej niedawno wymianie oświetlenia na ledowe.

Oprócz modernizacji przejść Energa wykona także na zlecenie gminy audyt energetyczny Szkoły Podstawowej nr 1 i hali widowiskowo-sportowej w Luzinie.

- Jest to badanie, które pokaże, jakie działania gmina może podjąć, aby poprawić efektywność energetyczną – wyjaśnia Michał Bełbot. - Po wykonaniu audytu będziemy wiedzieć, czy należy wymienić oświetlenie, czy np. przeprowadzić termomodernizacje, czy podjąć jeszcze inne działania, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zużycie energii. To oznacza oszczędności dla gminy oraz przyniesie efekt ekologiczny.

- Szkoła i hala to duże obiekty i szukamy rozwiązań, aby były przyjazne dla uczniów i energooszczędne – dodaje Jarosław Wejer. - Dzięki temu zaoszczędzimy środki finansowe i będziemy mogli je przeznaczyć na inne cele.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%