Zamknij

W Wejherowie powstaje wyjątkowy instrument

09:49, 23.04.2018 A.W Aktualizacja: 10:04, 23.04.2018
Skomentuj

Uczestnicy warsztatów, które odbywają się w Wejherowskim Centrum Kultury, tworzą bazunę - tradycyjny kaszubski instrument muzyczny.

Bazuna jest rodzajem rogu o wąskiej menzurze. Długość kaszubskich bazun zwykle nie przekraczała 2,5 metra, choć współcześnie spotyka się także dłuższe. Niezwykła, najdłuższa na świecie bazuna ma aż 9,5 m długości i wykonana została w całości z drewna sosnowego.

Dźwięki kaszubskich bazun stworzonych podczas warsztatów w Wejherowskim Centrum Kultury będzie można usłyszeć w trakcie Nocy Kupały organizowanej w Parku im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie.

- Postanowiliśmy stworzyć Warsztaty z myślą o wsparciu i ożywieniu lokalnego przekazu tradycji, której niezwykle istotną częścią jest trudna sztuka tworzenia instrumentów muzycznych – mówi Anna Pobłocka, koordynatorka warsztatów w Wejherowskim Centrum Kultury. - Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”. Bazuna to nie tylko niezwykle piękny instrument. To także swoisty symbol tożsamości Kaszubów. Do wzięcia udziału w Warsztatach zaprosiliśmy osoby, którym nie jest obca praca z obróbką drewna, m.in. rzeźbiarzy, stolarzy, mając nadzieję, że będą kontynuować lokalną tradycję i wyjdą naprzeciw zapotrzebowaniu kapel na instrumenty ludowe.

Dawniej bazuna była wykorzystywana do różnych celów, zwłaszcza jako instrument sygnalizacyjny i ostrzegawczy - do wydawania sygnałów z łodzi, lub brzegu, gdy na morzu była mgła. Instrument ten towarzyszył również uroczystościom religijnym, obchodom nocy świętojańskiej - obrzędowi ścinania kani. Nazwa bazuna pochodzi od niemieckiego słowa „Posaune” (puzon).

- Kaszubska bazuna jest prosta. Nie warto jednak ulegać pozorom. Ta prosta konstrukcja jest zwodnicza – przekonuje Paweł Gruba, prowadzący warsztaty. - Aby instrument wydawał odpowiednie dźwięki, trzeba dopilnować całego szeregu czynników. Ważne jest wydrążenie drewna i wiele innych kwestii. Nie bez znaczenia jest też serce, które wkładamy w wykonanie instrumentu. Te, które wykonano z sercem, brzmią najpiękniej. Na szczęście uczestnicy warsztatów pracują z niezwykłą gorliwością i zaangażowaniem. Atmosfera podczas warsztatów jest niezwykle przyjazna i wszystko wskazuje, że powstaną świetne instrumenty.

Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń. Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Wejher.Wejher.

0 1

A co to wczoraj w niedzielę w godz 9-10 samoloty nad Wejherowem rozpryskiwały, że same smugi zostawiały, które się potem poszerzały i rozprzestrzeniały po niebie ? To nie były żadne smugi kondensacyjne po przelocie samolotu ponieważ akurat w te smugi wleciał samolot pasażerski i jego smuga szybko zanikła w odróżnieniu od tamtych , które były rozmazane cały dzień. Czy to są te związki chorobotwórcze w tym aluminium i innych substancji chemicznych co nam NATO rozpryskuje bo takie są informacje z innych terenów kraju ? 14:19, 23.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%