Zamknij

Liński salonik poetycki w gminnej bibliotece

16:24, 18.10.2018 R.K Aktualizacja: 16:28, 18.10.2018
Skomentuj

Biblioteka rozpoczęła przygodę z Lińskim salonikiem poetyckim - nowym projektem promującym poezję wśród dzieci i młodzieży.

W sierpniu br. odbyły się warsztaty muzyczne „Śpiewamy poezję”. Uczestnicy zajęć poznali ćwiczenia na rozgrzanie aparatu mowy, umuzykalnienie oraz na poprawę dykcji za pomocą łamańców językowych. Poznali ciekawe utwory poetyckie, ich muzyczne interpretacje i wykonawców poezji śpiewanej. Młodzież z pomocą trenerów stworzyła krótki tekst i jego interpretację w wersji rap.

Z kolei w połowie września odbyły się warsztaty literackie z pisarką, poetką i ilustratorką Elizą Piotrowską. Autorka wspominała początki swojego pisarstwa, gdy w szkole podstawowej uczestniczyła w podobnych warsztatach z poetką Danutą Wawiłow. Uczestnicy otrzymali zadanie stworzenia wiersza na konkretny temat (jabłonka, drzewa, wieczór), a następnie korzystając ze wskazówek pani Elizy doskonalili każdy wers. Poetka zwracała uwagę na budowę, rytm wiersza, stosowanie rymów, język poezji. Każdy uczestnik warsztatów mógł zaprezentować swój utwór grupie, zebrał wiele pochwał i zachęt. Pani Eliza prezentowała swoje książki, czytała fragmenty swoich wierszy oraz rozdawała autografy.

O tym, że język polski nie jest tak trudny jak się powszechnie wydaje i że zabawa słowem może sprawiać dużo radości przekonywała młodych czytelników Biblioteki Publicznej Gminy Linia autorka popularnych książek dla dzieci Agnieszka Frączek - językoznawca, germanistka i leksykograf. 20.09.2018 r. odbyły się trzy spotkania, podczas których autorka z pasją i z wielkim poczuciem humoru czytała dzieciom fragmenty swoich książek i chętnie odpowiadała na liczne pytania. Wraz ze słoniem i kotem, bohaterami wierszyków, autorka przestawiała meandry języka polskiego. Rozbawiła młodą publiczność między innymi opowieścią o kocie, który nocą zakradał się do lodówki w poszukiwaniu smacznych kąsków. Autorka przyznała, że pisząc teksty dla dzieci zawsze myśli o tym, jak je rozbawić, zachęcić do czytania i zarazem nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni.

Pod koniec września młodzi czytelnicy zapoznali się z twórczością i życiem regionalnego poety Aleksandra Labudy uczestnicząc w grze terenowej „Śladami poetów kaszubskich”. Zabawa rozpoczęła się w bibliotece od kodu QR z zaszyfrowaną pierwszą wskazówką dla poszczególnych grup uczestników. Kolejne rozwiązywane zagadki prowadziły do posągu Grzeni - ducha na szlaku turystycznym gminy Linia, popiersia Aleksandra Labudy i jego grobu, gdzie młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%