Zamknij
REKLAMA

Konkurs unieważniony, ale dotacje będą

15:16, 11.07.2018 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

96 starych pieców miało być wymienionych w tym roku na nowoczesne i ekologiczne kotły. Problem w tym, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który miał dofinansować te zadania, unieważnił konkurs.

Realizowany w Wejherowie program „Czyste Powietrze” polega na tym, że mieszkańcy mogą ubiegać się o dotację na wymianę starych kotłów węglowych. Dotacja wynosi 35 proc. wartości inwestycji, (z czego 30 proc. pochodzi z WFOŚ, a 5 proc. z budżetu miasta). 29 czerwca WFOŚ miał ogłosić wyniki konkursu. Zamiast tego pojawiła się informacja o... unieważnieniu konkursu! Czy to oznacza, że mieszkańcy, którzy złożyli wnioski i ponieśli koszty związane z przygotowaniem dokumentacji i pracami projektowymi nie otrzymają żadnego dofinansowania? Przedstawiciele władz miasta uspokajają, że tak się nie stanie.

- Jesteśmy bardzo zdziwieni, zaskoczeni i rozczarowani taką decyzją WFOŚ – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. - Razem z mieszkańcami wykonaliśmy już dużą pracę, aby zebrać wnioski, pomóc je napisać i przekazać. W tym roku były to 52 wnioski (na wymianę 96 pieców). Mieszkańcy już ponieśli nakłady finansowe, poza tym czystość powietrza w naszym mieście to jedna z priorytetowych spraw. Dlatego zdecydowaliśmy o tym, aby tegoroczną edycję programu „Czyste Powietrze” w całości sfinansować z budżetu miasta. Obecnie trwają prace przygotowawcze i analiza prawna, ponieważ uchwała rady miasta musi być wcześniej zaopiniowana przez Ministerstwo Rolnictwa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do końca lipca chcemy te wszystkie formalne sprawy przeanalizować i wówczas poinformujemy, na jakiej zasadzie będziemy tym mieszkańcom, którzy złożyli wnioski, przydzielać dotacje.

Oficjalne pismo o unieważnieniu konkursu przez WFOŚ wpłynęło do wejherowskiego magistratu 9 lipca. Możemy w nim przeczytać m.in.: „Zdajemy sobie sprawę, jak ogromną pracę wykonały pomorskie samorządy, zachęcając i wspierając swoich mieszkańców w składaniu wniosków. Rekordowa liczba gmin, które złożyły wnioski w 2018 roku, jest tego najlepszym dowodem. Doceniając ogrom włożonej do tej pory pracy informujemy, że w zdecydowanej większości osoby fizyczne, które złożyły wnioski w ramach konkursu „Czyste Powietrze Pomorza”, będą mogły wziąć udział w planowanym już wkrótce naborze do Krajowego Programu „Czyste Powietrze”. Dołożymy wszelkich starań aby aplikowanie o środki przebiegało w sposób sprawny i szybki”.

Oznacza to, że prawdopodobnie zostanie ogłoszony nowy konkurs, o zasięgu krajowym. Ale na razie nie wiadomo, kiedy może to nastąpić i o jakie dotacje chcący wymienić stare piece będą mogli się ubiegać. Wiadomo na razie, że na szczeblu wojewódzkim konkurs został unieważniony i dotacje, o które starali się mieszkańcy, w tym trybie nie zostaną przyznane.

- Mówimy tu o ok. 300 tys. zł, które mieliśmy otrzymać z WFOŚ, a których nie dostaniemy – dodaje Beata Rutkiewicz. - Decydując się na sfinansowanie programu z budżetu miasta będziemy musieli te środki przesunąć z innych zaplanowanych już wydatków.

(R.K)
REKLAMA

Komentarze (1)

WJWJ

0 0

Jednak władze Wejherowa to mistrzowie propagandy :) To świetny przykład, w jaki sposób walkę ze smogiem można wykorzystać politycznie do własnych celów. Teraz prezydent robi z siebie wybawcę ... na kilka miesięcy przed wyborami ;) Szkoda, że tak bohatersko nie walczył o wymianę pieców od 2006 roku, bo wtedy już powstał pierwszy raport WIOŚ, który zalecał opracowanie Programu Ochrony Powietrza. Władze niewiele zrobiły przez te wszystkie lata, a nagle się obudziły, bo afera smogowa pokazała, jak bardzo jest źle. Nawet nie mają tyle honoru i odwagi, żeby przyznać się do własnych zaniedbań, a do tego mieszkańców bezczelnie wprowadzają w błąd na temat zanieczyszczenia powietrza i odwołanego konkursu.
Pismo z WFOŚ do Prezydenta Wejherowa wyjaśnia przyczyny unieważnienia konkursu. Będzie nowy, lepszy konkurs i można będzie dostać dofinansowanie nie tylko na wymianę pieca, ale też termoizolację domu ! I co najważniejsze - WFOŚ podaje konkretną datę ogłoszenia konkursu - do 31.07.2018 r. I Dlaczego tych bardzo ważnych informacji nie podają władze Wejherowa ani "niezależne i zawsze obiektywne" media ? ;)
Albo pani wiceprezydent rzeczywiscie niewiele zrozumiała z pisma WFOŚ, co ją kompromituje do reszty na tym stanowisku, albo specjalne wprowadza w błąd mieszkańców i stąd wniosek, że władze umyślne zatajają istotne fakty ! 17:52, 17.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone