Zamknij
REKLAMA

Dostaniesz prawie 4 tysiące zł od ZUS-u. Jest tylko jeden warunek

12:31, 02.08.2018 | K.G
Skomentuj
REKLAMA

W dodatku nie ma znaczenia, czy pobieramy jakieś inne świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca miesięcznie kwotę 3731,13 zł brutto. Gdzie jest haczyk? Otóż większość z nas będzie musiała długo poczekać na nie poczekać... o ile się doczeka. Chodzi bowiem o świadczenia dla stulatków, które inspektorat wypłaca tym, którzy osiągną ten sędziwy wiek. Wejherowski inspektorat ZUS wypłaca obecnie świadczenia siedmiu stulatkom – czterem kobietom i trzem mężczyznom.

Kwota stanowi 100% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu stulatkom, którzy pobierają rentę bądź emeryturę. Świadczenie takie mogą otrzymać  także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. To szczególnie ważne dla kobiet, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi.  W takim przypadku niezbędne jest jednak złożenie wniosku, do którego trzeba dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego 100-latka może to zrobić także członek rodziny.

W Polsce z roku na rok przybywa stulatków, którym ZUS takie dodatki wypłaca. W 2007 roku świadczenie honorowe otrzymało 1,4 tys. osób, rok później 1,5 tys. a w 2016 r. aż 2,3 tys. Prognozowana liczba świadczeń wypacanych stulatkom w najbliższych latach wykazuje tendencje wzrostową, i tak w 2020 r. będzie ich  2,2 tys. , a w 2035 już blisko 10 tys.

(K.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

AJOAJO

3 0

Nic, tylko cieszyć się życiem. 18:00, 05.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%