Zamknij

100 lat niepodległości! Gdzie i jak świętować?

06:00, 09.11.2018 R.K
Skomentuj

Narodowe Święto Niepodległości w naszym kraju co roku obchodzone jest 11 listopada. W tym roku okazja jest wyjątkowa – mija bowiem 100 lat od momentu, gdy Polska odzyskała niepodległość.

Ten okrągły jubileusz jest okazją do świętowania, w powiecie wejherowskim na najbliższe kilka dni zaplanowano wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym, kulturalnym, sportowym i rozrywkowym.

 

Wejherowo

W stolicy powiatu do wspólnego świętowania zapraszają Gabriela Lisius, starosta wejherowski, i Krzysztof Hildebrandt, prezydent miasta.

W piątek 9 listopada o godz. 11.00. Szkoła Podstawowa nr 6 weźmie udział w biciu rekordu wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Tego samego dnia o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej nr 5 w Wejherowie odbędzie się Uroczystość Powiatowo-Miejska z okazji obchodów 100. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości, podczas której wygłosi przemówienie prezydent Wejherowa. Odbędzie się również część artystyczna w wykonaniu uczniów SP nr 5 oraz koncert Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej I St. w Wejherowie.

Z okazji 100. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada odbędzie się w Wejherowie blok imprez patriotycznych. O godz. 10.00 z Placu Jakuba Wejhera wyruszy Niepodległościowy Marsz Nordic Walking (dystans ok. 7 km, bez ograniczeń wiekowych, mile widziane biało-czerwone akcenty), o godz. 11.00 odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę w Kościele pw. Trójcy Świętej, w samo południe na Placu Jakuba Wejhera wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie uczestników, zaś o godz. 12.15 biało-czerwona parada niepodległościowa przejdzie do Parku Miejskiego (mile widziane stroje z epoki). W parku od godz. 13.00 rozpocznie się wspólne świętowanie. Organizatorzy zadbali o ciepły posiłek dla każdego i liczne atrakcje. Natomiast o godz. 18.00 rozpocznie się V Maraton Pieśni Patriotycznej w Pałacu – Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

 

Rumia

Obchody rozpoczną się w sobotę 10 listopada o godzinie 18.00, wówczas w Parku Starowiejskim, przy Miejskim Domu Kultury w Rumi, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zorganizuje „ognisko niepodległości”.

Niedzielne uroczystości (11 listopada) zaczynają się o godzinie 12.30 złożeniem kwiatów przy pomniku J. Wybickiego i H. Derdowskiego. Natomiast o godzinie 13.00 odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych.

Parada niepodległości – z udziałem m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierzy, harcerzy, rekonstruktorów historycznych oraz zabytkowych pojazdów – ruszy o godzinie 14.05 spod sanktuarium.

Natomiast po paradzie, na Placu Wolności, odbędzie się apel, salwa honorowa, uroczyste posadzenie dębu oraz złożenie kapsuły czasu. Zwieńczeniem będzie wystrzał armatni, który nastąpi o godzinie 15.15.

Wśród tegorocznych atrakcji znajdzie się również wystawa oręża wojskowego oraz poczęstunek grochówką – wszystko będzie czekać na chętnych w godzinach od 15:30 do 18:00 na parkingu przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert patriotyczny pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego. Występ rozpocznie się o godzinie 16.00 w hali MOSiR.

 

Reda

Redzkie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się w niedzielę o godz. 10.15 mszą świętą w najstarszym redzkim kościele farnym. Kościół przy ul. Gdańskiej pamięta jeszcze czasy zaborów i to z niego wywodzą się pozostałe parafie. Aby podkreślić szczególną rangę uroczystości, w sumie uczestniczyły będą poczty sztandarowe wszystkich redzkich jednostek.

Po mszy pod kościołem nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych mieszkańców Redy. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą w Paradzie Niepodległości do kościoła św. Antoniego, gdzie w samo południe w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego.

Po hymnie w kościele św. Antoniego odprawiona zostanie msza święta, po której przewidziany jest program artystyczny. Jednocześnie w Fabryce Kultury od godz. 12 będzie można oglądać okolicznościową wystawę pn. „Polska ku Niepodległej”, na której prezentowane będą m.in. militaria. Nie zabraknie też wojskowej grochówki i rogali marcińskich.

- Najważniejszym dniem pamięci o odzyskaniu przez Polskę niepodległości jest 11 listopada – mówi Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. - Serdecznie Państwa zapraszamy - spędźmy go wszyscy razem! Ten dzień jest piękną okazją do wspólnej radości i jednocześnie refleksji, jak cennymi wartościami są w naszym życiu wolność i niepodległość.

 

Gmina Wejherowo

W gminie Wejherowo świętowanie rozpocznie się już w piątek 9 listopada. W południe w filii nr l Biblioteki Publicznej w Bolszewie przy ul. Reja 9 rozpocznie się debata oksfordzka uczniów gimnazjum z udziałem klas 8. Natomiast o godz. 18.00 odbędzie się koncert z okazji Święta Niepodległości w hali widowiskowo - sportowej w Bolszewie przy ul. Leśnej 35a.

W sobotę 10 listopada o godz. 11.00 wyruszy Marsz Niepodległości. Start przy Szkole Podstawowej w Bolszewie, ul. Leśna 35a, natomiast meta marszu znajduje się w ArtParku. Marsz zakończy się koncertem Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo. W trakcie marszu zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na ścianie Biblioteki Publicznej w Bolszewie.

W niedzielę 11 listopada o godz. 13.00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Bolszewie połączona z koncertem chóru Gaudeamus. Natomiast na godz. 14.20 zaplanowano posadzenie drzew na stulecie - l6 dębów z 16 sołectw gminy Wejherowo - na dawnym cmentarzu ewangelickim w Bolszewie.

 

Gmina Szemud

W piątek 9 listopada rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny „Razem dla Niepodległej”, organizowany przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

W sobotę 10 listopada odbędzie się turniej gry w Baśkę – Szabla Niepodległości, Gala Masters Polska 2018. Turniej rozpocznie się o godz. 12.30 w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie. Nagrodą główną jest replika szabli z okresu walk o niepodległość. Patronat honorowy objęli Gabriela Lisius, starosta wejherowski i Ryszard Kalkowski, wójt gminy.

Na niedzielę 11 listopada w gminie Szemud zaplanowano kilka wydarzeń.

Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie o godz. 13.30 w kościele parafialnym w Szemudzie. Po mszy świętej rozpocznie się symboliczny bieg dla Niepodległej na dystansie 1918 metrów. Start usytuowany będzie w sąsiedztwie kościoła i zaplanowany jest na godzinę 14.15. Meta przy GCKSiR w Szemudzie (ul. Szkolna). Bieg ma charakter symboliczny, bez klasyfikacji. Wziąć w nim udział może dosłownie każdy.

Następnie władze gminy i dyrektor GCKSiR w Szemudzie zapraszają na godzinę 14.30 do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z chórem Dekanalnym im. św. Jana Pawła z Kielna. Ok godziny 15.30, w przerwie pomiędzy wydarzeniami, organizatorzy zapraszają wszystkich na poczęstunek.

O godz. 16.00 w hali widowiskowo – sportowej w Szemudzie, przy ul Szkolnej 4A, rozpocznie się koncert patriotyczny „Razem dla Niepodległej” w 100 lecie odzyskania niepodległości Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa. Orkiestrze towarzyszyć będą soliści: Magdalena Chmielecka – sopran i Paweł Nowak – akordeon. W programie kompozycje Warsa, Paderewskiego, Lutosławskiego, Karłowicza oraz tematy z polskich filmów i seriali. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Gmina Linia

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Linii odbędą się Gminne Obchody Dnia Niepodległości - Urodziny Wolności. 11 listopada o godz. 11.00 zostanie odprawiona msza święta, następnie ok. 12.00 wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej na placu przed urzędem gminy, po tym zaplanowano Biało – Czerwony Przemarsz Patriotów do budynku Szkoły Podstawowej im, L. Teligi w Lini pod przewodnictwem włodarzy gminy oraz pocztów sztandarowych. W programie uroczystości ponadto: występ artystyczny uczniów SP w małej sali gimnastycznej szkoły, gorący poczęstunek, rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego „Sto lat dla Polski”, wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, patriotyczna niespodzianka i pamiątkowa fotografia.

 

Gmina Choczewo

W piątek 9 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ciekocinie o godz. 16.00 zorganizowana zostanie wieczornica „Sto Lat Niepodległej”. W programie montaż słowno-muzyczny, prezentacja multimedialna „Ignacy Jan Paderewski – twórca Niepodległej” oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W niedzielę 11 listopada uroczystości rozpoczną się o godz. 10.45 złożeniem kwiatów pod pomnikiem w Żelaźnie oraz odsłonięciem tablicy z nazwą Ronda niepodległości w Żelaźnie. O godz. 12.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Choczewie. Bezpośrednio po mszy uroczysty przemarsz na teren obiektów sportowych, zorganizowany przez stowarzyszenie im. Kpt. Antoniego Rymszy „Maks” Choczewo. O godz. 15.30 koncert pt. „Nic nie jest dane na zawsze” w hali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Choczewie.

Ponadto w programie występy artystyczne, wystawa malarstwa marynistycznego, wystawa pamiątek z okresu XX-lecia międzywojennego oraz niepodległościowe przystanki tematyczne.

 

Gmina Gniewino

9 listopada, w piątek, w Centrum Kultury w Gniewinie o godz. 12.00 otwarta zostanie wystawa broni używanej podczas walk o Westerplatte. Na godz. 17.00 zaplanowano wykład dra Andrzeja Drzycimskiego o obronie Westerplatte, w tym samym czasie na hali widowiskowo-sportowej w Gniewinie rozegrane zostaną Międzysołeckie Zawody Halowej Pitki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Gniewino.

W sobotę 10 listopada w CK o godz. 17.00 wystawiony zostanie monodram pt. „Kisielin” - Teatr pod Wieżą. W programie także wernisaż wystawy „V Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego Gniewino 2018, w setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę".

Natomiast w niedzielę 11 listopada o godz. 11.30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w kościele w Gniewinie, o godz. 13:30 uroczystości patriotyczne przy pomniku w Nadolu, zaś od godz. 14.00 na hali widowiskowo-sportowej w Gniewinie trwać będzie festyn rodzinny: gry i zabawy, animacje, magik, food trucki i wojskowa grochówka.

 

Gmina Łęczyce

W sobotę 10 listopada o godz. 10.00 w Świetlinie zaplanowano II Bieg Patriotów (start przy Świetlicy Wiejskiej w Świetlinie) i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W niedzielę 11 listopada o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Strzebielinie Osiedlu oraz odbędzie się koncert okolicznościowy Gminnej Orkiestry Dętej.

 

Gmina Luzino

Gminna uroczystość rozpocznie się o godz. 10.30 mszą św. w intencji Ojczyzny w parafii pw. Św. Wawrzyńca w Luzinie, następnie zaplanowano przemarsz do Pomnika Powstańców i Wojaków przy ul. Kościelnej, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości patriotycznych.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%