Zamknij
REKLAMA

Zmiany w rozkładzie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

12:30, 05.12.2018 | R.K
REKLAMA
Skomentuj

9 grudnia zmieni się rozkład PKM. Będzie drugi przewoźnik, ale ceny biletów pozostaną bez zmian.

Jak co roku, w grudniu zmieni się rozkład jazdy pociągów. Na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pojadą pociągi SKM oraz Polregio.

Najważniejszą zmianą związaną z nowym rozkładem jest przejęcie obsługi części połączeń na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przez spółkę Polregio. Do tej pory wszystkie kursy obsługiwała PKP Szybka Kolej Miejska.

- Dla pasażerów nie będzie się to wiązało z żadnymi utrudnieniami. Niezależnie od pociągu będzie obowiązywać ta sama taryfa - wyjaśnia Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa.

Tak jak dotychczas pociągi na linii PKM będą kursować w tzw. takcie. I tak, z Kartuz przez większą część dnia składy będą wyruszać 31 minut po pełnej godzinie, a z Gdańska Wrzeszcza 16 minut po pełnej godzinie.

- Ostatni pociąg z Trójmiasta do Kartuz odjeżdżać będzie w dni robocze o 22.46 - dodaje Świlski. Również podróżni z lotniska będą mieli do dyspozycji późnowieczorne połączenie. Ostatni skład do Gdańska, z przystanku przy porcie lotniczym odjedzie dwie minuty po północy (oprócz niedziel).

Już tradycyjnie PKM wydaje specjalny, kieszonkowy rozkład jazdy. Książeczka będzie zawierać szczegółowy rozkład jazdy dla wszystkich stacji i przystanków PKM. Dzięki niewielkiemu formatowi broszurkę zawsze będzie można mieć ze sobą.

Nowy rozkład będzie obowiązywać od 9 grudnia 2018 r. do 8 grudnia 2019 r. Pierwsza korekta jest przewidziana na 9 marca 2019 r. Na stabilny roczny rozkład jazdy musimy poczekać do czasu zakończenia kluczowych inwestycji realizowanych przez PKP PLK na terenie całego kraju.

Niezależnie od przewoźnika, pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej mogą korzystać zarówno z biletów okresowych PKP SKM, jak i biletów Przewozów Regionalnych (tzw. Bilet dobrych relacji). Ceny obu biletów są identyczne. Oba bilety uprawniają do przejazdów na odcinkach:

a) Lębork - Gdańsk Lipce,

b) Gdynia Główna - Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Osowa - Kościerzyna/Kartuzy (pociągi spalinowe obsługujące Pomorską Kolej Metropolitalną),

c) Gdańsk Wrzeszcz - Kartuzy/Kościerzyna,

d) Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna.

Bez względu na to jaki bilet będzie posiadał pasażer, czy bilet SKM czy też PR, będzie on mógł podróżować każdym pociągiem kursującym na Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Niezależnie czy bilet został zakupiony w kasie, w automacie, przez internet czy też u kierownika pociągu - będzie on ważny.

Uwaga - pasażerowie chcący dostać się do przystanków SKM położonych na trasie Gdynia Główna - Gdańsk Śródmieście również mogą korzystać z biletów okresowych PR. W tym przypadku muszą jednak pamiętać o konieczności przesiadki z PKM na pociąg SKM, który zatrzymuje się na danej stacji. Np. bilet PR relacji Lębork - Gdańsk Wrzeszcz upoważnia pasażera do tego by, jadąc z Lęborka, przesiadł się w Gdańsku Oliwie na pociąg SKM i w ten sposób dotarł do przystanku Gdańsk Przymorze Uniwersytet.

Pasażerowie z biletami jednorazowymi PKP SKM lub Przewozów Regionalnych będą mogli podróżować wszystkimi pociągami regionalnymi obsługującymi sieć Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (pociągi spalinowe) na trasach:

a) Gdynia Główna - Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Osowa - Kościerzyna/Kartuzy (pociągi spalinowe kursujące na sieci PKM),

b) Gdańsk Wrzeszcz - Kartuzy/Kościerzyna,

c) Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna.

Również w tym przypadku pasażerowie będą mogli podróżować wszystkimi pociągami obsługującymi Pomorską Kolej Metropolitalną, bez względu na to czy mają bilet SKM czy PR i niezależnie czy zostały one zakupione w kasie, w automacie, przez internet czy też u kierownika pociągu.

Uwaga - na bilety jednorazowe PR nie będzie możliwości podróżowania pociągami PKP SKM na trasie Gdynia Główna - Gdańsk Śródmieście.

Przewozy Regionalne będą honorowały w swoich pociągach również bilety SKM tzw. „|miejskie” i „trójmiejskie”, sprzedawane na obszar Gdańska i Sopotu oraz Gdyni i Sopotu oraz Trójmiasta (Gdańska, Gdyni i Sopotu).

Przewóz roweru w taryfie PR (tzw. Bilet dobrych relacji) będzie wynosił 3 zł (bilet jednorazowy) i 30 zł (bilet miesięczny).

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (1)

jan kowalskijan kowalski

0 0

ZAMIAST ŚWIATEL NAPRAWCIE W KONCU PRZYSTANKI ,OD TRZECH LAT NIEKTORE PRZYSTANKI MZK NIE POSIADAJA OSLON. JAK WAM NIE WSTYD 07:54, 07.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone