Zamknij

Dzięki pracowniom szkoła staje się liderem

13:57, 13.12.2018 R.K Aktualizacja: 14:04, 13.12.2018
Skomentuj

Wejherowski „Elektryk”, czyli Powiatowy Zespół Szkół nr 2, staje się liderem nauczania technicznego elektryków, elektroników i energetyków. Dzieje się tak m.in. dzięki otwieraniu kolejnych nowoczesnych pracowni do praktycznej nauki zawodów.

Trzecia z kolei pracownia, która jest częścią powstającego w PZS nr 2 w Wejherowie Powiatowego Ośrodka Wspierania Pracowników Elektrowni Jądrowej, została oddana do użytku.

W wejherowskim „Elektryku” uroczyście otwarto pracownię termodynamiki stosowanej. Było to możliwe dzięki finansowemu wsparciu ze strony Polskiej Grupy Energetycznej EJ1. W pracowni zainstalowano kilka stanowisk wyposażonych w nowoczesny sprzęt, umożliwiający przeprowadzanie wielu doświadczeń z zakresu termodynamiki. Otwarcie pracowni było trzecim etapem większego projektu, który realizowany jest w szkole.

- Cały projekt obejmuje nie tylko wyposażenie i doposażenie pracowni, dzięki którym młodzież może uczyć się w praktyce rozmaitych zagadnień, ale również inne działania, jak wykłady i dodatkowe zajęcia – wyjaśnia Krystyna Grubba, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Wejherowie. - Pierwszym etapem było otwarcie pracowni atomowej związanej z energetyką jądrową, w drugim etapie otworzyliśmy pracownię multimedialną, a dziś otwieramy trzecią pracownię – termodynamiki stosowanej. Wszystkie trzy pracownie będą ze sobą współpracować w taki sposób, aby młodzież (nie tylko z naszej szkoły) mogła poznać podstawowe zagadnienia z fizyki. Trzeba podkreślić, że aby zrozumieć kwestie związane z energetyką, konieczne jest właśnie poznanie podstaw fizyki. Dzięki bardzo dobrej współpracy z powiatem wejherowskim i PGE EJ1 nasza szkoła ma szansę stać się liderem kształcenia technicznego na coraz wyższym poziomie.

– Termodynamika jest jednym z podstawowych działów fizyki – dodaje Przemysław Rojewski, nauczyciel fizyki i opiekun pracowni. - W tej pracowni uczniowie mogą poznawać procesy termodynamiczne, zachodzące w przyrodzie nie tylko poprzez rozwiązywanie zadań teoretycznych, ale także w sposób praktyczny. Cytując Alberta Einsteina nauka to doświadczanie, reszta to tylko przekazywanie informacji. Nauczenie się poprzez wykonywanie doświadczeń jest zatem jednym z kluczowych elementów rozwoju nauki. Na tych stanowiskach możemy wykonywać takie zadania, jak rozszerzalność termiczna ciał, poznać zasadę działania silnika cieplnego, przemiany różnego rodzaju energii na energię cieplną, zbadać procesy wykorzystywane przy ogrzewaniu geotermalnym z pompami ciepła i wiele innych.

W uroczystym otwarciu pracowni wzięli udział m.in. Gabriela Lisius, starosta wejherowski, Bogdan Tokłowicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego i były wieloletni dyrektor „Elektryka”, przedstawiciele PGE EJ1 Małgorzata Dawidowska i Przemysław Róg oraz Jan Sokołowski, wiceprezes Nadmorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Energetyki Jądrowej.

- Dzięki tym nowościom technicznym młodzież ma szansę nauki na najnowocześniejszym sprzęcie, może poszerzać swoją wiedzę – powiedziała Gabriela Lisius, starosta wejherowski. - Pracownia otwiera kolejne możliwości przed młodymi ludźmi. Na urządzeniach będą mogli poznać i przećwiczyć zagadnienia, które później b ędą mogli wykorzystać w pracy zawodowej. Dodam, że wejherowska szkoła kształci najlepszych elektryków, elektroników i energetyków, a więc przyszłą kadrę przyszłej „atomówki”, na którą wszyscy czekamy. Wierzę, że ta elektrownia w końcu powstanie, bo energia jest niezbędna w codziennym życiu.

(R.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%